24.03.2020 10:24


Přicházíme o tržby v řádech desítek tisíc korun denně, říká majitel restaurace Hotdogys

Autor: Olga Brýžová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Skočit si o odpolední pauze do nejbližší restaurace na oběd. To byla ještě před pár dny běžná věc. Kvůli prodlouženým bezpečnostním opatřením vlády o vycházení lidí na veřejnost ze včerejška je tato každodenní záležitost dost komplikovaná. Většina restaurací v tuzemsku má zavřeno. „Volný čas během karantény využívám k vymýšlení nových receptů,” říká majitel brněnské restaurace Hotdogys Filip Vadura. 

Logo restaurace Hotdogys s podobiznou Filipa Vadury a jeho sestry. S myšlenkou podniku přišli oba dva. Foto: archiv Filipa Vadury

Brno – Na dveřích restaurací návštěvníci stále nachází cedulky s nápisem „zavřeno”. Kvůli nové pandemii koronaviru museli desítky podniků v Brně prodloužit pozastavení svého provozu. Mezi takové patří i nová restaurace v centru Brna Hotdogys. 

Jak vnímáte situaci z posledních několika dní?   

Vzniklou situaci neprožíváme moc dobře, protože nařízení vlády v souvislosti s koronavirem uzavřela naši restauraci a prakticky zastavila naše podnikání. Jsme poměrně nový podnik a tedy ještě nemáme dostatečně vzniklé jméno a stálé zákazníky.  

Podle nejnovějších údajů ze včerejška zůstanou restaurace nadále uzavřené. Zprovozníte dovážkový prodej či výdejní okénko?  

Výdejní okénko otevírat nebudeme a dovážkový prodej využíváme od společnosti Dáme Jídlo. Ten má ale pro nás význam spíše reklamní než ziskový.  

Proč jste výdejní okénko neotevřeli?

Protože by prodej skrze výdejní okénko nepokryl ani naše provozní náklady. V tuto chvíli je pohyb lidí na veřejnosti opravdu minimální a nevyplatilo by se to. Také je pro náš důležité zdraví našich zákazníků. Roušky jsou sice pro všechny venku povinné, ale nezajištují stoprocentní jistotu, že se nenakazíte. Zdraví je na prvním místě a i já mám prarodiče, takže jsem opravdu obezřetný.  

Jaké budou podle vás dopady karantény na vaše povolání?    

Bude mít určitě dopad na celou ekonomiku. Na nás má dopad už teď, protože jsme všichni z Hotdogys bez jakéhokoliv finančního příjmu, což je pro začínající podnik a jeho zaměstnance opravdu těžké.  

Jak velké budou vaše finanční ztráty?  

Přicházíme o tržby v řádech desítek tisíc korun denně. Asi si umíte představit, že za celý měsíc je to ve výsledku opravdu velká suma. 

Chystáte se nějakým způsobem v nadcházejících týdnech pokračovat ve svém řemesle, popřípadě kreativně oslovovat lidi přes online přenosy nebo sociální sítě? 

Využíváme tento čas k vymýšlení nových hotdogů a burgerů a už teď víme, že se mají zákazníci na co těšit. Snažíme se z volného času vytěžit maximum a pozitivum ve všech ohledech. O všech změnách informujeme zákazníky na našich sociálních sítích, především na Instagramu.     

Myslíte si, že se restaurace za měsíc opět otevřou?    

Řekl bych, že neotevřou. Na Velikonoce má podle odborníků nemoc nejvíce kulminovat, takže to nevidím příliš nadějně, byť bych si přál opak.   

Jaký je váš plán na trávení času během celostátní karantény? 

Trávím hodně času s rodinou a také se snažím dost odpočívat. Hodně vařím a sleduju aktuální dění v gastronomii, které se snažím reflektovat i do nových receptů v restauraci. Člověk v této situaci opravdu nemá moc na výběr, co s časem. Ale snažím se vše brát s nadhledem, přeci jen člověk má zdraví jen jedno. 

Klíčová slova: koronavirus, restaurace, Brno, podnikání, Hotdogys

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.