11.10.2014 18:27


Při nákupu vlakové jízdenky přes e-shop se člověk vyhne frontám

Autor: Michal Rapco | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Mnoho studentů z univerzitních měst na konci každého týdne balí kufry a jede na víkend domů. Protože velká část z nich využívá k cestě vlaky, tvoří se u pokladen dlouhé fronty. Naštěstí ale existuje snadné řešení, jak se čekání na koupi lístku vyhnout, stačí jen pár kliknutí v mobilu.

Brno – Otevřít patřičnou internetovou stránku, zadat vytoužené spojení, vybrat příslušné slevy a zaplatit kartou. Takto jednoduché a rychlé je pořízení si vlakové jízdenky přes internet. Cestujícího nečeká žádné čekání na pokladnu, a může si tak dovolit dobíhat spoj i na poslední chvíli.  

Systém ale není zcela dokonalý. Své o tom ví Petr Konrád, který takto nakupoval už několikrát. „Rozhraní se mi zdá hrozně nepřehledné a těžkopádné. Kupoval jsem si jízdenku z Brna do Prahy a v e-shopu se mi povedlo úplně zabloudit. Jindy jsem zase potřeboval koupit pro sebe a kamaráda jízdenku do Prostějova, ale obchod nechtěl vůbec přijmout skutečnost, že jeden z nás chce jet za normální a druhý za zákaznické jízdné. Nezdá se mi, že by tak byla časová úspora a místenka zdarma dostatečnou kompenzací zákazníkovi za námahu,“ popsal svoji zkušenost Konrád.  

Jak vlastně průvodčí ve vlaku kontrolují takovéto jízdenky? „Možností máme několik. Asi nejjednodušší je, když má cestující zákaznickou kartu, na kterou se jízdenka při nákupu nahraje. Pak stačí jen zkontrolovat platnost této karty a zároveň zjistím, že k ní patří i jízdenka. Kdo kartu nemá, může si jízdenku sám vytisknout. Pokud se někomu tisknout nechce, stačí nadiktovat číslo transakce nebo dát k oskenování speciální kód, který se na jízdence nachází. Ten může ukázat na notebooku, čtečce knih nebo mobilním telefonu,“ popisuje možnosti kontroly průvodčí Pavel Vykoupil.

Vykoupil také popisuje, že nejčastěji se s elektronickými jízdenkami setkává u mladých lidí. „Hlavně studenti se je rychle naučili využívat. V kombinaci se zákaznickou kartou a žákovskou slevou se dostávají na velmi levné jízdné,“ dodal Vykoupil. Kromě rychlého samostatného odbavení si může cestující také zdarma objednat zaslání informační sms zprávy o zpoždění vlaku nebo bezplatně zarezervovat své sedadlo v místenkových spojích. 

Klíčová slova: jízdenky, ČD, vlak

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.