22.03.2012 09:52


Přespání na hostelu znamená levně, ale skromně

Autor: Michaela Nevečeřalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Hostel je v zahraničí rozšířeným pojmem. Nabízí ideální variantu pro ty, kteří nechtějí utrácet za drahé hotely a zároveň nemají možnost nebo chuť schoulit se do vyhřátého spacáku v právě postaveném stanu. V České republice hostelový boom nenastal, mají zde vůbec nějakou budoucnost?

Kouzlo hostelů tkví v jednoduchosti. Za příznivou cenu cestovatel složí hlavu na měkké posteli, má k dispozici sprchu, kuchyňku a hlavně možnost poznat nové lidi z nejrůznějších koutů světa. Tento druh ubytování je určený především pro studenty, odpovídá tomu tedy i jeho cena. Není výjimkou přespat v centru některé z evropských metropolí třeba za pouhých sto padesát korun na noc. Nižší cena navíc neznamená nižší kvalitu.

Za sto osmdesát korun lze v londýnském Hyde Parku řádit ve skvěle vybavené společenské místnosti, pokládat si zubní kartáček na čistotou se lesknoucí umyvadlo a spát v pokoji s pouhými třemi lidmi. Stejně tak je možné ve stejné lokalitě za tři sta padesát korun na noc na ohavně páchnoucí matraci bdít při chrápání dalších dvaadvaceti spolubydlících. „Na podzim jsem strávila tři noci na hostelu v Londýně. Půlka pokoje chrápala, takže se nedalo spát. Navíc vedle na posteli byl nějaký blázen, který na mě celou noc civěl přes železnou konstrukci postele. Měla jsem z toho husí kůži,“ vzpomněla devatenáctiletá studentka Katka Jomrichová na jeden z nepříjemných zážitků a dodala, že se bála, co vyleze z díry v zemi, která se skrývala za dveřmi s cedulkou „Sprcha“.

V České republice je postavení tohoto druhu ubytování rozporuplné. Turisty nabitá Praha nemá problém uživit desítky hostelů. To ve druhém největším městě republiky najdeme pouhé tři. Podle Miroslava Maixnera z hostelu Mitte situovaném pár kroků od náměstí Svobody mají hostely v Brně budoucnost. „Určitě má cenu v provozování pokračovat, zájem je veliký. Proto vlastně začátkem loňského května otevřel provozovatel hostelu na Flédě i tento. Vycházel z ohlasů a zkušeností hostů, kteří pobývali právě na Flédě,“ uvedl Maixner. Zájem potvrzuje i druhý hostel. „Zimní měsíce nám moc nepřejí, ale jinak je o ubytování zájem. Když se v Brně koná velká akce, máme plno už měsíce dopředu,“ sdělil Zdeněk Stašek z hostelu na Flédě.

Jejich tvrzení však vyvrací statistiky. „Hostely, kterým se v Čechách oficiálně říká turistické ubytovny, jsou na ústupu. Jejich počet navíc za posledních deset let stále klesá. Ročně klesne o sedm procent i počet ubytovaných turistů. Loňská návštěvnost se tak pohybovala okolo 236 tisíc turistů na území celé republiky,“ uvedla tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří Kateřina Petříčková. Úpadek si vysvětluje finanční krizí, díky které se snížily ceny hotelů. „Vzhledem k nízkým cenám pokojů v hotelech vyšší kategorie turisté volí raději ubytování v luxusnějším hotelu než na hostelu s nižší kvalitou, avšak za srovnatelnou cenu,“ dodala Petříčková.

Přesto se najdou lidé, kteří atmosféře hostelu dávají přednost. „Největší zájem zaznamenáváme od zahraničních turistů. Češi se ubytují jen v ojedinělých případech. Třeba když mají v Brně obchodní schůzku nebo se tu konají přijímací zkoušky,“ vysvětlil Stašek. Jeho slova opět vyvracejí čísla. „Pro zahraniční turisty není tento druh ubytování v Čechách vůbec atraktivní. K nejčastějším národnostem, které přeci jen hostel zvolí, patří Němci, Poláci, Slováci a Američané,“ vysvětlila Petříčková. Ani možnost dlouhodobého ubytování není obvyklá. Přitom by této možnosti mohli využít například studenti, kteří nedostali kolej a byt je pro ně drahý. „Žádosti o dlouhodobější ubytování nevidíme moc rádi. Máme hodně rezervací a chceme, aby se to tu točilo. Nedáváme ale žádná ultimáta. Třeba nedávno tu celý měsíc bydlela paní, která čekala na opravu bytu, který jí přes Vánoce vytopili sousedi. V takovém případě samozřejmě nemáme s delším pobytem problém,“ uzavřel Stašek.

Klíčová slova: hostel, ubytování, Fléda, cestování

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.