30.09.2019 21:09


Přes 300 dobrovolníků pomáhá zahraničním studentům přijíždějících tento podzim na Masarykovu univerzitu

Autor: Agáta Paličková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Do Brna přijíždí každý semestr stovky zahraničních studentů. Podle prezidentky spolku ESN MUNI (Erasmus Student Network), Adély Smejkalové, patří Brno mezi jednu z nejoblíbenějších Erasmus destinací, především kvůli dostupnosti, cenám a studentskému životu. Spolek nabízí zahraničním studentům takzvaný „buddy program“, díky kterému se mohou seznámit s českými studenty.

Na obrázku může být: 8 lidí, smějící se lidé, stojící lidé a noc

Brno - Na podzimní semestr 2019 přijelo na Masarykovu univerzitu více než 800 zahraničních studentů. Skrz buddy program je zahraničnímu studentovi přidělen český nebo slovenský student univerzity - „buddy“, který pomáhá příchozímu studentovi s vyřízením potřebných náležitostí a aklimatizací v novém prostředí.

Momentálně je do programu zapojeno přes 300 lokálních buddies a podle prezidentky ESN MUNI, Adély Smejkalové, je o buddy program poměrně velký zájem. „Většina buddies má tento semestr až čtyři zahraniční studenty, o které se stará. Stále přicházejí noví místní studenti se zájmem o nějakého `zahraňáka`,“ dodává Smejkalová.

Studenti, kteří se do programu přihlásí, si většinou chtějí zlepšit jazyky a poznat lidi z celého světa, aniž by sami museli vycestovat.

Své důvody, proč se zapojil do buddy programu popsal student Fakulty sociálních studií Dominik Zachar. „Absolvoval jsem Erasmus ve Slovinsku v Lublani. Erasmus mě tak nadchl, že jsem se rozhodl poznávat více nové lidi a pomáhat těm, co přijíždí do cizí země a vůbec neví, co se od nich očekává. Při výběru mých svěřenců jsem se zaměřil na španělsky mluvící lidi, abych si zlepšil svoji znalost španělštiny.“

Studenti, které Erasmus teprve čeká, mohou načerpat od zahraničních studentů tipy a na svůj vlastní pobyt se tak dopředu připravit. Členové spolku se mohou rovněž zúčastnit různých vzdělávacích akcí nebo využívat slevy pro zahraniční studenty s ESN kartou. „Našim studentům program mnohdy otevře oči v mnoha směrech – zjistí, jak fungují jiné kultury, s jakými problémy se mohou u nás cizinci potýkat nebo jaké je Brno jejich očima,“ popisuje výhody členství ve spolku Smejkalová.

Zahraniční studenti se do programu přihlašují hlavně proto, aby jim místní student pomohl v překonání jazykové bariéry, pomohl jim se co nejrychleji usadit a zvyknout si na nové město.

„Hlavním důvodem, proč jsem se přihlásila do Buddy programu, bylo to, že jsem nikdy nebyla v České republice. Potřebovala jsem někoho, kdo mi pomůže zařídit veškeré náležitosti a osvětlí různé činnosti spojené se začátkem, ale i průběhem semestru. Také je to nejlepší způsob, jak se blíže seznámit s místní kulturou pomocí lokálního přítele,“ popisuje svoji motivaci zahraniční studentka Khatia Shaverdashvili.

Největší problémy studenti obvykle mívají s administrativou spojenou s příjezdem či registrací předmětů. „Členové spolku pomáhají zahraničním studentům se zápisem do studia, pořízením šalinkarty, zařízením ISIC (International Student Identity Card) či ubytováním na kolejích,“ vyjmenovává Smejkalová. Dominik Zachar to potvrzuje a vyjmenovává, s čím je potřeba studentům pomoci. „Vyzvednul jsem zahraniční studenty na nádraží a pomáhal jim s orientací po městě, ubytoval je na kolejích, také jsem jel kupovat hrnce do IKEI a jednu dívku jsem byl přihlásit na cizinecké policii.“

Khatia Shaverdashvili měla doposud největší problém s pořízením karty na městskou hromadnou dopravu, vzápětí ale dodává „můj skvělý buddy mi však s pořízením pomohl a kartičku jsem tak měla hned svůj první den v Brně.“

Podobnou zkušenost má i Nika Kvinikadze, který v Brně rovněž tráví svůj podzimní semestr. „Neměl jsem vůbec žádné problémy, protože můj buddy je skvělý a dělá dobře svoji práci. Pomohl mi se všemi nezbytnostmi a jsme přátelé. Všem doporučuji se programu zúčastnit. Je dobré mít přátele ve zcela nové fázi života jakou Erasmus je.“

Klíčová slova: Buddy program, Erasmus, Masarykova univerzita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.