16.05.2014 12:14


Překvapilo mě, jak jsou Skoti přátelští, říká česká au pair pracující v Glasgow

Autor: Petrů Václav | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Když se člověk nedostane na vysokou školu, je jednou z možností, jak užitečně využít čas, práce v zahraničí. To si uvědomila dvacetiletá Alexandra Maděryčová z Moravského Žižkova, která loni v září vycestovala do skotského města Glasgow na desetimesíční pracovní pobyt jako au pair. Práci v jednom z největších měst Skotska si nemůže i přes několik nepříjemností vynachválit.

Audio

    Alexandra Maděryčová vypráví o tom, jak se zabydlela ve Skotsku
         
    Autor: Václav Petrů

Proč jste se rozhodla pro au pair v Glasgow?

V květnu jsem odmaturovala, na vysokou školu jsem se nedostala a říkala jsem si, že najít práci v České republice by mohl být trošku problém. Navíc mě lákalo odjet do zahraničí, protože mám v plánu procestovat celý svět. Rozhodla jsem se pro au-pair, protože mám ráda děti a v bydlení se skotskou rodinou jsem viděla skvělou možnost, jak poznat jejich kulturu. Když jsem si vybírala kam pojedu, telefonovala jsem s rodinami z celé Británie. Rodina z Glasgow na mě působila velmi přátelsky a také ve výběru hrála roli příroda, protože mám ráda hory a ve Skotsku je opravdu nádherně.

Jaké byly vaše první dojmy po příletu?

Odlétala jsem na konci léta ze slunečné Prahy a přiletěla jsem do Edinburghu, kde mě přivítalo typické skotské počasí. Pomyslela jsem si, kam jsem to vlezla, a doufala, že nebude pršet moc často. Rodina mě uvítala moc hezky a byla velmi přátelská. Všichni lidé, které jsem v první dny potkala, byli usměvaví a ochotní, takže první dojmy byly super.

Kdo vám nejvíce pomohl zabydlet se? Alexandra Maděryčová na výletě ve Skotsku Foto: Archiv Alexandry Maděryčové

Mojí první kamarádkou se stala jedna Španělka, se kterou jsem se potkala v jazykové škole. Postupně mě seznámila s jejími přáteli ze Španělska a také jsem se skamarádila s ostatními au-pairkami. Prvních pár měsíců jsem neznala žádného Čecha, což bylo dobře, protože jsem mohla komunikovat jen v angličtině. Nyní mám i české kamarády, se kterými jezdíme na hory, děláme desko-herní večery, chodíme na párty nebo se scházíme v čajovně.

O kolik dětí se staráte a jak vás přijali?

Starám se o tři kluky ve věku 5, 9 a 11 let. Nejmladší Zack si mě do dvou týdnů zamiloval, starší kluci mi dělali ze začátku problémy, buď na mě křičeli, nebo mě ignorovali. Někdy předstírali, že mi nerozumí a jindy jsem pro změnu nerozumněla já jim. Dávali mi fakt zabrat a já tu neznala nikoho jiného, s kým bych si popovídala a přišla na jiné myšlenky, takže začátek byl dost těžký. Časem si ale kluci zvykli a teď máme hezký vztah.

Liší se výchova dětí ve Skotsku a u nás?

To asi nemůžu dost dobře posoudit, protože vidím výchovu jen v jedné rodině a ta se může lišit od ostatních skotských rodin. Když ale srovnám výchovu těchto dětí s tím, jak rodiče vychovávali mě, tak to je obrovský rozdíl. Děti nevidí v dospělých autority. Jsou drzé, s rodiči se hádají a když je požádáte, jestli by něco mohli udělat nebo si po sobě uklidit, setkáte se s neúspěchem. Řekla bych, že rodiče prosazují hodně liberální výchovu. Už teď mají s dětmi problémy a myslím si, že to bude horší až budou starší.

Nastala někdy situace, kdy jste si řekla, že toho máte dost a vracíte se domů?

Ano. Tato situace nastala asi třikrát, když mě naštvala hostující rodina. Než jsem jim to ale oznámila, tak jsem se zklidnila a rozmyslela si to. Kdyby se tak ale přeci jen stalo, asi bych se domů nevrátila, ale zkusila bych si najít práci tady.

Co vás ve Skotsku překvapilo a co naopak zklamalo?

Překvapilo mě, jak jsou Skoti přátelští, když tu jdu po ulici, tak se na mě všichni usmívají a na autobusové zastávce je zcela běžné, že se s vámi dá někdo do řeči. U nás to tak časté není, což je škoda. A nezklamalo mě asi nic. Sice jsem velice často zklamaná z počasí, ale s tím jsem počítala, než jsem sem jela.

Povedlo se vám zlepšit si angličtinu? 

Moje angličtina stále není dost dobrá. Mám co zlepšovat, ale myslím si, že je to o dost lepší, než když jsem přijela.

Doporučila byste mladým lidem práci ve Skotsku? 

Určitě ano. Mimoto jsou tu skvělé univerzity a mnoho mezinárodních studentů, takže bych doporučila i Erasmus a jiné studijní pobyty. Výjezd do Skotska mě osobně obohatil o spoustu nových zkušeností, osamostatnila jsem se, poznala spoustu nových lidí z jiných zemí a získala mnoho nových informací. 

Medailon

Alexandra Maděryčová se narodila 28.10.1993 ve Valticích. V květnu loňského roku maturovala na Obchodní akademii v Hodoníně a v září odcestovala do skotského Glasgow, kde pracuje jako au pair. V červnu se plánuje vrátit do Moravského Žižkova, kde bydlí se svými rodiči. Má ráda přírodu, posezení s přáteli, inline brusle a tanec. 

Klíčová slova: Cestování, au pair, Skotsko

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.