14.10.2012 15:04


Překvapení Velké pardubické – vítězné pořadí nikdo nevsadil

Autor: Kateřina Lukáčová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Vyhrála Orphee Des Blins, neznámá outsiderka, Váňa byl až třetí. Úplně tak neznáma ale není, ze tří letošních pardubických startů vyhrála dva a v jednom byla třetí. To nejsou až tak úplně špatné výsledky. A kdo byl druhý – Ronino? Co je na tom překvapivého, vždyť je to vítěz poslední kvalifikace.

Pardubice Z malého města na tepající metropoli se o druhém říjnovém víkendu proměnily Pardubice. Doprava kolabovala, silnice byly ucpané. Vrchol dostihové sezony Velká pardubická a závod plochodrážních motocyklů Zlatá přilba se sešly v jediném víkendu. „Pokazili to koňáci, vždy mívají první neděli, ne tu druhou. Takhle to jen těžko zvládneme, doprava je úplně přetížená," stěžoval si místní taxikář Pavel Korantský.

Navzdory předpovědi bylo počasí nádherné. Do areálu pardubického dostihového závodiště dorazilo dvacet pět tisíc návštěvníků, je vyprodáno. Pokud získáte dobré místo u paddocku, kde se před dostihem shromažďují koně, není radno z něj odcházet. To stejné platí i o místě před obrazovkou na druhé straně tribuny. Sešli se tu různí lidé. Někteří jezdí na dostihy pravidelně a znechuceně se prodírají davem fanoušků. Další přijíždějí do Pardubic jen jednou za rok, aby viděli Josefa Váňu, Dominika Haška, popřípadě aby splnili společenskou povinnost. Dění kolem se jich netýká, chtějí jen nakouknout do světa, který je vlastně nezajímá. Není tu snad jen Karel Gott, který se omluvil v dopise. Měl v plánu se letošního závodu zúčastnit, ale po Váňově jarním zranění své plány změnil. Nevěřil, že se zkušený žokej dokáže dát dohromady natolik, aby se náročného závodu zúčastnil.

Koně v paddocku před cenou Labe. Foto: Kateřina LukáčováNervozita s přibývajícím odpolednem stoupala. Můžou se přepisovat dějiny. Josef Váňa se může stát nejstarším účastníkem Velké pardubické, Liam Treadwell zase prvním žokejem v historii, kterému se povedlo vyhrát jak anglickou Velkou liverpoolskou, tak Velkou pardubickou. Sedlají dva favority, Tiumena, který vyhrál tři předchozí ročníky, a Trezora, kterému se podařilo vyhrát dva letošní kvalifikační dostihy, květnovou Velkou cenu města Pardubice a srpnový kvalifikační dostih.

Rámcové dostihy vytvořily příjemnou předehru k největší dostihové události roku. Nad všemi účastníky jakoby držel někdo ochrannou ruku. Všechny pády se obešly bez fatálních zranění a publikum se dočkalo několika krásných doběhů. Vítěz ceny Vltavy, Sheron s žokejem Janem Faltejsekem, všem dokázal, co umí. Nechal všechny své soupeře daleko za sebou. Napravil své faux pas ze zářijového kvalifikačního dostihu, do kterého neodskočil. Předvedl jen rodeo před tribunou.

Jiní měli štěstí na počasí. „Rád se čvachtá v bahně, miluje měkkou půdu,“ řekl o vítězi ceny Labe - Cherwickovi jeho trenér Čestmír Olehla. Silným koním z hor se na hluboké dráze dařilo i dál, vítěze Stříbrné trofeje - Gejzira trénuje Grzegortz Wroblewski na Vysočině.

Žokejové nastoupili k zahájení celých závodů, Michal Kubík (pátý zleva) četl slavnostní slib. Foto. Kateřina LukáčováVe tři čtvrtě na čtyři se už paddockem začali procházet první účastníci Velké pardubické. Jako první Imbir, kterému se zranil jezdec Marcel Novák. Po pádu v rámcovém dostihu musel být na poslední chvíli nahrazen žokejem Niklasem Lovénem. Postupně dorazili všichni. Všichni si uvědomovali důležitost okamžiků. Sešla se dostihová elita.

 

Na přehlídce před tribunou sklidili největší potlesk Tiumen s Váňou starším a Sixteen s Batrošem. Bílá královna jakoby si uvědomovala, že je tu pravděpodobně naposledy, a nesla se jako při korunovaci. Nejlépe upraveným koňem se stala Orphee Des Blins, majestátní hnědka ze stáje Pegas. O půl páté byl dostih odstartován. Právě Orphee vyrazila dopředu, čímž všechny překvapila. „Divil jsem se, že jsem pořád první, běžela jako vítr. Bál jsem se, že dojdeme na ovál a ona mi padne. Ještě teď čekám, že přijde protest, že jsem někde zabloudil nebo něco vynechal,“ smál se po dostihu šťastný žokej Faltejsek.

Nic takového se nestalo. Desetiletá klisna Orphee Des Blins všechny překvapila a nechala je za sebou. Favorita Trezora unavilo její pronásledování natolik, že nedosáhl ani na dotovanou pozici. Naopak vítěz zářijové kvalifikace Ronino s žokejem Jiřím Kousekem se po celou dobu drželi zpátky a doběhli si pro druhé místo. Třetí byl favorit Tiumen s Váňou, čtvrtý irský Maljimar s žokejem James Ravelym. Pátý doběhl spolehlivý Valldemoso pod Dušanem Andresem.

„Kdo že to vyhrál? To je nějaký neznámý kůň," ozývalo se mezi davy. Výsledné pořadí nevsadil ze sázkařů nikdo. Není divu, vítězka dostihu odskakovala do dostihu v kurzu jedna ku padesáti pěti. Pokud jí někdo věřil, mohl si přijít na pěkné peníze. 

Klíčová slova: dostih, koně, Velká pardubická

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.