29.03.2015 11:25


Předsudky a nízké sebevědomí. Překážky, které brání lidem po padesátce získat zaměstnání

Autor: Havel Adam | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Česká populace stárne. Zní to jako klišé, ale jde o skutečnost. Lidé nad padesát let dřív už standardně přemýšleli nad důchodem, avšak dnes se často nacházejí teprve těsně za polovinou své pracovní kariéry. Přesto se jejich skupina v celkovém počtu uchazečů o zaměstnání za posledních patnáct let rozrostla téměř na dvojnásobek. Zatímco v roce 2000 tvořila asi šestnáct procent, ke konci letošního února to byla skoro třetina.

Brno – Lidé nad padesát let tvoří nedílnou součást pracovního trhu. Jejich počet neustále roste a v budoucnu budou patřit mezi klíčové postavy. Zároveň se však jejich skupina zvětšuje i v řadách uchazečů o zaměstnání. „Na celkové situaci se často podepisuje i zdravotní omezení. Výsledkem je pak kumulace několika handicapů, a tím pádem mnohem nižší šance na získání zaměstnání,“ upozornila Kateřina Sadílková, která je pověřená řízením Úřadu práce České republiky.

Zaměstnavatelé o tuto skupinu často nemají zájem kvůli předsudkům. Domnívají se, že se učí hůř novým věcem, pomaleji se adaptují na změny, nezvládají držet krok s technologickým vývojem. „Zčásti se na tomto vnímání podílí samotní uchazeči. Trpí pocity méněcennosti, nevěří si. Přitom právě oni můžou vnést do firmy tolik potřebné zkušenosti, zodpovědnost, loajalitu a ve spojení s mladšími kolegy vytvořit výkonný pracovní tým,“ zdůraznil ředitel Odboru trhu práce Jan Karmazín.

ZMĚNA. V posledních deseti letech se proměnilo složení lidí, kteří hledají zaměstnání. Přibylo starších padesáti let. Foto: Adam Havel

K častým překážkám v zisku zaměstnání patří nedostatečná znalost cizích jazyků či ovládání počítačové techniky. Ovšem jde o zodpovědné lidi, kteří se naplno věnují své kariéře, protože děti už mají většinou odrostlé. „Svou šanci na trhu práce mohou zvýšit celoživotním vzděláváním. Nelze spoléhat na to, že stačí vědomosti, které se naučili ve škole,“ vysvětlil ředitel Krajské pobočky Úřadu práce v Jihlavě Jiří Hrdlička.

Úřady práce podporují zaměstnávání lidí v předdůchodovém věku prostřednictvím projektů, jde například o rekvalifikaci, podporu veřejně prospěšných prací nebo příspěvky na mzdy a na zřízení či vyhrazení společensky účelných pracovních míst. Zejména posledně jmenovaný nástroj aktivní politiky zaměstnanosti sklízí úspěch. Měsíční příspěvek na mzdové náklady pro zaměstnavatele, který přijme uchazeče nad pětapadesát let, se může vyšplhat až na čtyřiadvacet tisíc korun.

V Jihomoravském kraji jsou cílovou skupinou uchazeči nad pětačtyřicet let, kteří jsou v evidenci déle než pět měsíců. Takovou klientkou byla i Zdenka Winklerová. „Ostatním lidem v podobné situaci doporučuji, aby nerezignovali a vzpomněli si na své dosavadní úspěchy. Musí si hledat uplatnění tam, kde využijí svůj životní nadhled a schopnost řešení krizových situací. Nemusí se stydět, když se budou dál vzdělávat a budou nestarší, naopak můžou čerpat pozitivní energie,“ podotkla.

Spolupráci s Úřadem práce si pochvalují také společnosti, které vstoupily do programu. „Získali jsme stabilní prověřené pracovníky, kteří nám pomohli při rozvoji našich služeb, a také mzdovou dotaci po dobu jednoho roku,“ sdělil Ladislav Pospíšil z firmy zapojené do projektu. „Spolupráci s dlouhodobě nezaměstnanými doporučuji i dalším organizacím,“ dodal.

Na jižní Moravě projde projektem až šest set klientů, k dispozici je víc než třicet milionů korun. Uskutečnění programu začalo 1. září 2012 a potrvá až do konce letošního srpna.

Klíčová slova: Úřad práce, nezaměstnanost, pracovní trh, lidé nad padesát let

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.