20.03.2015 19:36


Přebor v eskymáckých obratech potvrdil kondici studentů techniky

Autor: Blechová Štěpánka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Závodění v eskymáckých obratech si přišly vyzkoušet téměř dvě desítky vysokoškoláků. Studující napříč všemi brněnskými univerzitami poměřili své síly na hladině bazénu v Lesné. Muži předvedli techniku provedení a rychlost. Ženy však nezůstaly pozadu a daly do obratů maximum.

Autor: Štěpánka Blechová

Brno – Sedmnáct studentů brněnských vysokých škol předvedlo své dovednosti v eskymáckých obratech ve středu večer na plaveckém bazénu v Lesné. Nejlépe se vedlo studentovi Janu Jílkovi.

Již tradiční osmý ročník přeboru brněnských vysokých škol v eskymáckých obratech se po dvouleté přestávce podařilo obnovit. Závodit mohli všichni studující po zaplacení poplatku třiceti korun. Přeboru se zúčastnilo dvanáct mužů a pět žen. Závodníci museli předvést pět eskymáckých obratů za co nejkratší čas ve dvou kolech. Někteří z nich využili kola opravného.

Před začátkem závodu studenti cvičili techniku obratu

Eskymácký obrat závodník provádí na kajaku. V ruce drží pádlo, kterým si pomáhá pod vodou při obratu. Za co nejkratší čas se od ponoření, kdy je kajak obrácen, musí opět vynořit. Takto provádí pět obratů za sebou.

Závodníci lapali po dechu

„O akci jsem se dozvěděla od kamaráda, který mě přemluvil, abych to zkusila. Na přebor jsem se připravovala přes zimu v bazénu, kde cvičíme s kajakáři. Na první místo to dnes ale nevidím,“ podotkla závodnice Blanka Ligurská. Přestože v kategorii žen dosahovaly časy vyšších čísel, dočkaly se podpory od ostatních závodníků i fanoušků.

Jako každý rok akci organizovala vyučující kanoistiky Svatka Nováková. „Nápad zorganizovat přebor vznikl před osmi lety na podporu kanoistiky na Fakultě sportovních studií. Hlavním organizátorem je letos Centrum sportovních studií Vysokého učení technického (VUT),“ uvedla Nováková. O závod mají obvykle zájem více muži než ženy. „Nejlepší závodníci jsou často z VUT a někteří přichází opakovaně každý rok,“ dodala organizátorka Nováková.

První místo obsadil závodník, který nebyl zařazen do kategorie studentů. Oficiálním vítězem v mužské kategorii se tak stal Jan Jílek s časem deset sekund dvacet dva setin. „Nemám z toho dobrý pocit. Ve skutečnosti jsem nevyhrál, a když neobsadím první místo, tak se z toho nemůžu radovat,“ litoval závodník Jílek. „Nejnáročnější bylo obraty udýchat. Celé to je hlavně o fyzičce a kontrole těla. Pokud ho člověk nedokáže uhlídat, přijde úraz,“ doplnil Jílek. V ženské kategorii vybojovala nejlepší čas a první místo závodnice Romana Ševčíková s časem dvanáct sekund devadesát tři setin.

Klíčová slova: přebor, eskymácké obraty, univerzita, studenti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.