30.04.2013 10:22


Právnická fakulta bude hostit debatu o nároku homosexuálů na adopci

Autor: Tereza Chaloupková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Květnová rozprava na právnické fakultě slibuje ožehavé a aktuální téma. Dva tábory diskutérů se budou snažit obhájit, respektive vyvrátit tezi, že homosexuální páry mají mít legální nárok na adopci dětí.

Brno - V úterý 14. Května se uskuteční další z Masarykových debat, které pořádají samotní studenti univerzity. Tentokrát se v ní utkají čtyři muži a budou debatovat o nároku homosexuálů na adopci. Postupně se v aule právnické fakulty představí poslanec Viktor Paggio, sociální pediatr František Schneiberg, bývalý poradce premiéra Nečase Roman Joch a mladý sociolog zabývající se bojem s homofóbií Zdeněk Sloboda. „Jen v letošním roce schválila zákon umožňující homosexuálům adoptovat děti Uruguay, Nový Zéland a Francie. V brzké době budou o tomto návrhu zákonodárci hlasovat například v Irsku,“ láká na debatu organizátor Jan Kozubík, kterého podle vlastních slov zajímají argumenty obou stran.

Oficiální pozvánka, Autor: Masarykovy debata

Zvláštní pravidla debatování oddělují styl Masarykových debat od běžných panelových diskuzí. Řečníci mají určený čas na prezentaci svých názorů. Na začátku jejich úvodní řeč nesmí přesáhnout sedm minut, následné reakce v průběhu diskuze mají hranici tří minut. Už před debatou je jasné, které osobnosti obhajují uvedenou tezi, nebo jí oponují. Do debaty se ale zapojuje i publikum. Při příchodu do sálu každý návštěvník zaškrtne na lístku, jestli je pro, nebo proti prezentované tezi. Hlasy se sečtou a oznámí řečníkům. Jejich úkolem je pak přesvědčit co nejvíc přihlížejících, aby přešli na jejich stranu. Tímto způsobem se následně vyhlásí dva vítězové diskuze. Jedná se o přebraný formát oxfordských debat, který podle organizátorů zajišťuje vyváženou diskuzi. Ta divákům umožní vytvořit si vlastní názor na základě argumentů z obou stran konfliktu.

Téma homosexuálních svazků i jejich nároku na adopci dítěte slibuje vášnivou při, i když se dá předpokládat, že většina přihlížejících z řad studentů, jako představitelů mladé generace, bude k legalizaci zaujímat spíš liberální postoj. Proto bude zajímavé, zda protistrana dokáže některé z nich svým argumentačním uměním přesvědčit o opaku. Například, jak uvádí jeden z organizátorů Masarykových debat Jan Kozubík, sociální pediatr František Schneiberg bude moci vysvětlit jeho argumenty, proč se domnívá, že takové rodinné zázemí není pro děti vhodné.

Debata začne v úterý 14. května od sedmnácti hodin v aule Právnické fakulty Masarykovy univerzity.

Klíčová slova: Masarykovy debaty, homosexualita, adopce, Joch

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.