16.03.2014 20:01


Pravidelná dávka cestovatelských zážitků v Brně

Autor: Černá Michaela | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Cestování je „náboženství“, které vyznává stále více lidí. Míst, kde si můžete vyslechnout vyprávění o dalekých cestách jiných lidí, je v Brně opravdu hodně. Být vtažen do zajímavé přednášky, užít si pohled na fotografie ze vzdálených krajů nebo se třeba přiučit zvykům jiné kultury. Tohle vše může člověk prožít, pokud se rozhodne strávit večer na cestopisné přednášce.

Brno – Cestopisné přednášky jsou jednou z možností, jak načerpat energii a inspiraci z putování různých cestovatelů. Milovníci dobrodružných povídání můžou navštívit pravidelná cestopisná pásma, která se většinou pořádají každý týden ve stejný čas a na stejném místě. Do Brna ale také často přijíždějí cestovatelé se svými sólovými projekty.

Každé úterý mohou zájemci zavítat do Café Práh na sedmiměsíční cyklus cestovatelského promítání s názvem Cesty prostorem i časem. Dobrodruhové své obrázky z cest promítají na plátno a vše doplňují vlastním komentářem. Cestopisné přednášky začínají v šest hodin odpoledne a vstupné je dobrovolné. „Líbí se mi, že jsou přednášky v sále za kavárnou. Můžu si tak zážitek z akce zpříjemnit kávou nebo čajem,“ říká o promítání studentka Anna Hrubanová. Sedmiměsíční pravidelné přednášky cestovní kanceláře Kudrna završí 29. dubna povídání Martina Navrátila a Kristiny Tabačkové o Islandu. Nadcházející úterý bude ale patřit Skotsku, ze kterého zprostředkuje své zážitky Miroslav Rafaj. Návštěvníci se můžou těšit i na malé zpestření. Ochutnávku pravé skotské whisky.Ilustrační foto. Foto: Michaela Černá

Pravidelný program pro příznivce cestopisných přednášek pořádá také Knihovna Jiřího Mahena v Brně. Témata cestovatelských setkání jsou různorodá, stejně tak jako pobočky knihovny, kde se tyto akce konají. „Na většinu akcí naší knihovny je vstup zdarma. Vstupné se platí pouze výjimečně. Pokud takový případ nastane, je to vždy v informacích předem uvedeno,“ říká knihovnice Vladimíra Huberová. Na nejbližší přednášku si návštěvníci můžou zajít 20. března na pobočku knihovny v Žabovřeskách, kde bude o svých norských cestách vyprávět Patrik Dekan. Přednáška začíná v šest hodin odpoledne. O Islandu a Faerských ostrovech se zase 26. března rozpovídá Milan Štourač v knihovně v Králově Poli. Přednáška tentokrát začíná už v pět hodin odpoledne. Poslední březnová cestovatelská akce pod záštitou této knihovny se uskuteční 28. března ve Starém Brně. Páteční večer si návštěvníci budou moci zpříjemnit ve společnosti Davida Vašíčka, který nabídne přednášku s názvem Jak se vydat na trek kolem Manaslu a proč podpořit děti v Nepálu? Přednáška začíná s úderem půl šesté.  

Promítání je název cestovatelského pásma, které mají návštěvníci možnost navštívit každý čtvrtek od ledna do dubna v divadle Husa na provázku. Promítání začíná v osm hodin večer. Vstupenky v ceně padesát korun mohou diváci zakoupit na místě nebo v předprodeji na pokladně Divadla Husa na provázku. Nadcházejícím večerem provede cestovatel Rudolf Švaříček, který představí svůj pohled na Novou Guineu.

Milovníci povídání o zahraničních cestách mohou navštívit také přednášky, které nejsou součástí žádného cyklu. Brněnský Kulturní dům Rubín bude ve středu 18. března patřit právě takovéto události. Kateřina a Miloš Motani divákům nabídnou projekci Divoký Madagaskar, která kombinuje několik médií. „Live multimediashow je geograficko-cestovatelská směs fotografií, videa a hudby s živým komentářem autorů. Projekce přibližuje kulturu, obyvatele, krajinu a přírodu ostrova Madagaskar a je také prošpikována veselými a napínavými příběhy,“ vysvětlují manželé Motani. Program začíná v šest hodin a vstupné na večerní projekci je sto korun.

Kdo se chce dozvědět o cizokrajných místech, lidech a jejich zvycích, může zajít do Sálu Břetislava Bakaly. Od 26. března do 27. března tam budou promítány cestovatelské a outdoorové filmy. Tyto snímky jsou součástí pátého ročníku festivalu Expediční kamera. Promítání začíná v šest hodin a základní vstupné je sto padesát korun.

Klíčová slova: cestování, přednáška, beseda, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.