13.05.2016 19:59


Pravda vítězí. Ve fiktivních volbách politologů FSS vyhrál Vojtěch Kubát

Autor: Kristýna Svrdlinová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Na Fakultě sociálních studií se i letos na jaře utkali magisterští studenti politologie ve fiktivních volbách, které jsou součástí předmětu Volební kampaň v teorii a praxi. Po více než měsíci kampaně bojovali ve středu a čtvrtek o hlasy studentů dva kandidáti, Jan Černý a Vojtěch Kubát, který posléze vyhrál se svou kampaní Nic než pravda.

Vítězem fiktivních voleb se stal tým Vojty Kubáta. Ústředním heslem bylo Nic než pravda. Zdroj: Facebookový profil Vojta Kubát - nic než pravda

Brno – Vítězem fiktivních voleb studentů politologie FSS se stal Vojtěch Kubát a jeho tým s ústředním heslem Nic než pravda. Ve volbách konaných jedenáctého a dvanáctého května prostřednictvím Informačního systému MU porazil s celkovým ziskem 55 procent hlasů protikandidáta Jana Černého. Pro kandidáty měli možnost hlasovat studenti a vyučující kateder politologie, mezinárodních vztahů a evropských studií.

„Volila jsem Vojtu. Skvěle jsem si užila oba politologické pub kvízy, které pořádal, a celkově se mi jeho kampaň líbila víc,“ uvedla jedna z hlasujících studentek politologie Nathalie Marková. Myšlenka fiktivních voleb se studentům většinou líbí, najdou se ale i kritici. „Nápad vyzkoušet si kampaň je dobrý, ale když vidím, kolik sil to kandidáty stojí, tak nevím, jestli by se ta energie nemohla vložit do něčeho smysluplnějšího,“ uvedl student politologie Tibor Vocásek. Narážel tak na fakt, že vítězstvím kandidát nezíská žádné pravomoci nebo funkci.

Těsně po vyhlášení výsledků oba kandidáti poděkovali za hlasy. „Děkujeme za hlasy a gratulujeme soupeři k vítězství,“ uvedl tým Jana Černého na adresu svého protikandidáta, který mezitím už slavil výhru. „Děkujeme za všech 112 hlasů, které jste nám dali,“ vzkázal vítězný tým svým podporovatelům.

Ještě před ukončením hlasování se oba kandidáti sešli na závěrečné debatě. Zatímco po celou dobu konání kampaně, která odstartovala na začátku dubna, byli kandidáti korektní, na závěrečné debatě kritikou nešetřili. „Protikandidát dává nesplnitelný slib a navíc si v kampani na debatu pozval usvědčeného lháře Škromacha,“ odpověděl Kubát na otázku, co by na kandidátovi nejvíc zkritizoval.

Černý naproti tomu kritizoval obsah Kubátovy kampaně, kterým bylo ověřování pravdivosti výroků politiků, vyučujících katedry a především kandidátů fiktivních voleb z minulých ročníků. „Pravda je relativní pojem a stavět na ní celou kampaň je prázdné,“ řekl Černý. Přes veškerou kritiku si však na konci debaty kandidáti přátelsky potřásli rukou.

I když šlo o volby pouze fiktivní, kandidáti neváhali dát do kampaně co nejvíc a potenciálním voličům nabízeli po celou dobu zajímavé akce. Kubátův tým kromě ověřování výroků vsadil na pub kvízy a politologickou party, a rovněž na kontaktní kampaň ve formě Dne pravdy. Druhý kandidát uspořádal několik debat se známými tvářemi, jako je senátor Zdeněk Škromach, komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo nebo předseda Strany zelených Martin Stropnický. 

Klíčová slova: FSS, politologie, fiktivní volby

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.