11.05.2013 17:19


Pránou bych se dokázal živit i devět let, říká středoškolský učitel David Tvardík

Autor: Kristýna Dušková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

David Tvardík skoro půl roku nepříjmal žádnou potravu a pil jen vodu. Držel půst? Ne, jen vyzkoušel nový životní styl, který má své kořeny v orientálním hinduismu - pranickou výživu. Proč změnil svůj životní styl a jaké změny mu do života přinesl?

Proč jste se rozhodl, že vyzkoušíte pranickou výživu?

K rozhodnutí živit se pránou jsem došel v únoru loňského roku. Vždy mě zajímaly naše možnosti a pranická výživa mě velmi zaujala. Fascinuje mě nechat se vyživovat touto energií lásky.

Byl ve vašem okolí někdo, kdo se pránou živil?

Ano, v té době se jí živil můj přítel a duchovní učitel František. Přivedl mě k tomu on.

Nastudoval jste si o práně nějaké informace nebo odbornou literaturu, než jste se jí začal vyživovat?

Ano, samozřejmě. Zhlédl jsem záznam z přednášky francouzského spisovatala Henriho Monforta, který se pránou živí již devět let. Kromě toho jsem se o tomto způsobu výživy často a dlouze bavil se svým kamarádem Františkem.

Jak jste se připravoval na přechod na jiný životní styl?

Dřív jsem jedl hodně jídla a  hlavně masa, postupně jsem ale omezoval porce a přidal víc zeleniny. Celkově jsem se pránou v kuse neživil nijak dlouho, v kombinaci s fyzickou stravou jsem nevydržel déle než půl roku. Takže celou tuto zkušenost vnímam jako pouhou přípravu.

Zlepšil se i váš zdravotní stav?

Moje tělo na pranickou výživu reagovalo naprosto překvapivě. Měl jsem víc energie a cítil jsem se velmi lehce a příjemně. Se zdravotním stavem jsem žádné problémy neměl. Ale na svém těle jsem zaznamenal pozitivní změny. Zlepšily se mi reakce, zejména jejich rychlost a citlivost. Začal jsem lépe vnímat například pachy a vůně, zvuky a barvy a auru okolo jiných bytostí, čakry u lidí. Za tu dobu jsem třeba ani nebyl nemocný.

Musel jste se při změně životního stylu nějak omezovat?

Omezovat jsem se nemusel vůbec. Právě naopak. Když jsem dělal nějakou fyzickou činnost, například jsem jezdil na kole, energie se mi pocitově začala zvyšovat. A když jsem začal odpočívat, velmi rychle jsem usnul a spánek byl tvrdý a kratší, než na jaký jsem byl zvyklý. Bylo to pro mě jedno velké překvapení.

Nikdy jste za tu dobu neměl hlad?

Ano, měl, ale bylo to hlavně ve dnech, kdy jsem podcenil meditaci. Meditace totiž slouží jako příprava těla na další den pranické výživy.

Jak jste odolával, když jste cítil vůni svého oblíbeného jídla nebo když před vámi někdo jedl?

Je to zvláštní a těžce popsatelné. Zkrátka jsem se najedl té vůně.

Zhubl jste v průběhu pranického vyživování?

Ano, opravdu jsem shodil. Váha mi klesla na mou přirozenou hmotnost. Její úbytek se ale zastavil.

Někteří lidé, kteří vyznávají pranické vyživování ani nepijí. Příjmal jste nějaké tekutiny?

Pil jsem naopak mnohem více vody než dříve. Podle mých informací je lidí, kteří nepříjmají žádné tekutiny, velmi málo. Jsem přesvědčen, že vždy záleží na stupni duchovního vývoje.

Lidé, kteří se živí pránou, také nepotřebují tolik spát. Jak to bylo u vás?

K regeneraci mi opravdu stačilo méně hodin spánku než předtím. Spával jsem dokonce tři nebo tři až pět hodin denně. Předtím to bylo tak šest až osm hodin.

Pojem prány vychází z hinduistické tradice. Je vám hinduismus blízký?

Nevyznávám hinduismus, ovšem mnoho z myšlenek tohoto náboženství je mi blízkých, stejně jako některé myšlenky křesťanství, islámu, učení Toltéků.

Známý francouzský spisovatel Henri Monfort se pránou živí již devět let. Umíte si představit, že byste to praktizoval také tak dlouho?

Představit si to umím. Věřím, že každý člověk je toho schopen. Ne každý ale ochoten.

 

 Infobox

Prána vychází z hinduistické tradice a znamená dech. Je to všudypřítomná životní energie, kterou se lze vyživovat. Lidé živící se pránou rozlišují mezi půstem a pranickou výživou. Přechod na tuhle výživu spočívá v přípravě trvající jedenadvacet dní, kdy člověk „naprogramuje“ své tělesné buňky k výživě pránou. Na světě existují lékařsky doložené studie, které potvrzují, že existují lidé, kteří se tímto způsobem živili až 70 let. Mezi nejznámější patří osmapadesátiletý francouzský spisovatel Henri Monfort.

Klíčová slova: Prána, Henri Monfort, hinduismus,

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.