16.12.2014 10:02


Práce v zahraničí mi otevřela obzory, říká bulharský stážista v Brně

Autor: Kristýna Zemanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Mladí lidé v současné době po skončení studia stále častěji narážejí na problém při hledání práce. Zaměstnavatelé totiž vyžadují praxi, kterou ale ne všichni vysokoškoláci mají. Jednou z možností jak tolik potřebné praktické zkušenosti získat je vyrazit do zahraničí na stáž. Tu si studenti mohou buď vyhledat a zařídit sami, nebo se mohou obrátit na některou z organizací, které stáže v zahraničí zprostředkovávají. Bulharský student Peter Cat se rozhodl pro druhou variantu a tento podzim tak tráví učením angličtiny v České republice.

Brno – Nejen v hlavním městě České republiky můžete najít zahraniční pracovníky a stážisty. I do Brna se sjíždějí lidé z celého světa. Jedním z nich je student z Bulharska Peter Cat, který do České republiky vyrazil přes organizaci AIESEC a vede zde konverzační hodiny v angličtině.

Proč ses rozhodl právě pro učení angličtiny? Na univerzitě v Bulharsku jsi přece vystudoval japonštinu, máš i diplom z překladatelství, neuvažoval jsi tedy, že bys učil právě tento jazyk, nebo že bys pokračoval ve studiu v Japonsku?

Vlastně ano. Když jsem skončil se studiem v Bulharsku, chtěl jsem pokračovat v Japonsku, ale zjistil jsem, že to bude možné až v květnu příštího roku, takže jsem měl před sebou delší volno, které jsem chtěl nějak konstruktivně využít. Učení angličtiny mi přišlo jako dobrý nápad, protože jsem chtěl získat nové zkušenosti v oblasti jazyků.Bulharský student Peter Cat je na stáži v Brně. Foto: Kristýna Zemanová

Co všechno jsi musel splňovat, abys mohl na stáž vyjet?

Protože jsem se rozhodl vyrazit na stáž přes organizaci AIESEC, nemusel jsem se až tolik o zařizování starat. Na druhou stranu jsem musel zaplatit poplatek za zprostředkování. Kromě toho jsem odesílal svůj životopis, šel jsem také na pohovor, kde si ověřili mé jazykové schopnosti. Nebylo ale nutné přímo předkládat nějaký jazykový certifikát.

Mohl sis sám vybrat, v jaké zemi budeš stáž absolvovat?

Ano, to byla velká výhoda. Jakmile jsem totiž prošel pohovorem, dostal jsem přístup do databáze stáží a mohl jsem si vybírat, kam se budu hlásit.

Proč ses rozhodl právě pro Českou republiku?

Protože se mi tu nejvíce zamlouval program stáže. V každé zemi se totiž náplně jednotlivých stáží trochu liší. Někde například učíte malé děti, někde puberťáky, jinde se zaměřujete na vysokoškolské studenty nebo dospělé lidi. Já to moc s malými dětmi neumím, takže jsem si vybral stáž, která se primárně soustředí na vysokoškoláky. Účastní se ale i pár středoškoláků a dokonce i několik dětí ze základní školy, kterým je zhruba třináct až čtrnáct let. Druhým důvodem bylo, že Česká republika je od Bulharska relativně blízko, takže jsem neutratil tolik za cestu.

Co přesně je tedy náplní tvé práce?

Mám za úkol vést konverzace v angličtině. Takže vlastně ani neučím angličtinu tak, jak se normálně učí ve školách. Neprobíráme gramatiku ani se nebiflujeme slovíčka, soustředíme se výhradně na mluvení. Je nás obvykle pět nebo šest a mým úkolem je celou debatu vést, navrhovat témata, zkrátka ostatní rozpovídat.

Jak se ti líbí život v Česku?

Jsem tu velmi spokojený. Je super, že tramvaje tu jezdí každých pár minut, takže se všude rychle dostanu. Mentalita Čechů a Bulharů je dost podobná, takže se tu vlastně cítím jako doma. Což je velký rozdíl oproti Japonsku, kde jsem prožíval kulturní šok.

Co sis zatím z této stáže odnesl?

Obecně jakákoliv pracovní zkušenost je podle mě vždy přínosná. Pokud je navíc ze zahraničí, je to ještě lepší. Nejde jenom o zdokonalení jazyka, ale také o samostatnost, kterou si stoprocentně osvojíte, pokud budete muset zvládnout život v cizí zemi, kde nikoho neznáte. Taky střet s jinou kulturou je k nezaplacení, otevírá to obzory, člověk pak začne přemýšlet jinak. Jak už jsem říkal, Česko a Bulharsko nejsou až tak odlišné, ale pracuje tu řada dalších zahraničních stážistů, se kterými se stýkám a jejich prostřednictvím tak poznávám i jiné kultury. Pro mě jsou například zkušenosti ze zahraničí hrozně důležité, protože je dost možné, že i v budoucnu budu pracovat v cizině. Bulharsko je nejchudší země Evropské unie a moc příležitostí tu pro mladé lidi není.

Klíčová slova: AIESEC, stáže, zahraničí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.