17.05.2012 14:21


Pozvánka: Pochodníci vyrazí do Prčice pro legendární botičku

Autor: Zuzana Holubová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Koho láká velice pochod Praha – Prčice, ať si zakoupí střevíce a hbitě vyrazí už tuto sobotu. Sedmačtyřicátý ročník s sebou přináší patnáct pěších tras, jednu vozíčkářskou a čtyři cyklotrasy.

Praha, Prčice  Dojít si do Prčice pro legendární botičku budou moct zájemci už tuto sobotu na pochodu Praha – Prčice. Klub českých turistů (KČT) Praha – Prčice letos připravil pro pochodníky celkem dvacet tras, z toho patnáct pěších, jednu vozíčkářskou a čtyři cyklotrasy. Zatímco nejkratší stezka, určená rodičům s dětmi, měří jen dvacet tři kilometrů, nejdelší trasa, vhodná jen pro ty nejzkušenější, je dlouhá sedmdesát kilometrů.

Loni se pochodu Praha - Prčice zúčastnilo téměř dvacet tisíc lidí. Foto: KČT Praha - PrčiceLetos se pochodníci vydají středočeskou krajinou už po sedmačtyřicáté. V cíli je jako vždy bude čekat suvenýr – plastová botička, která bude nést název pochodu a letošní rok. „Barva botičky je pro účastníky každý rok překvapením. Způsob, jakým barvu vybíráme, je pečlivě střeženým tajemstvím,“ uvedl místopředseda KČT Praha – Prčice Petr Karlovský. Podle něj se lidé dokonce i sázejí, jakou barvu bude letošní botička mít.

Dálkový pochod do Prčice prošel od jeho zavedení několika změnami. První pochodníci neměli na výběr z takového množství tras jako jejich následovníci. Trasa byla jediná. Odměnou za výkon jim byla místo botičky stužka. „Proč pořadatelé vyměnili stužky za botičky, to opravdu nevíme. Já jsem šel prvně spolu s první botou,“ řekl Karlovský.

Prvního pochodu do Prčice se podle historických údajů zúčastnilo přes čtyři sta padesát lidí. V loňském roce to bylo téměř dvacet tisíc. „Letos očekáváme podobnou účast jako loni,“ dodal Karlovský.

Někteří pochodníci se každý rok do Prčice vrací, aby svou sbírku obohatili o další botičku. Jsou i takoví, kteří začínali chodit se svými rodiči a teď se každý rok vrací s vlastními dětmi. „Začala jsem chodit trasu z Milevska, bývalo to pětadvacet kilometrů. Zkusila jsem i trasu z Tábora, ale posledních šestnáct botiček mám z trasy z Votic,“ pochlubila se svou sbírkou Eva Čermáková. Ovšem ty, kteří si chtěli letos zvolit právě třicetikilometrovou trasu z Votic, čeká zklamání. Pořadatelé ji zrušili a nahradili trasou z Olbramovic.

Kdo se letos rozhodne na pochod vyrazit poprvé, měl by podle Petra Karlovského zvolit jednu z tras do čtyřiceti kilometrů. „Vybral jsem si trasu z Tábora, přes Chotoviny, Jistebnici a Nadějkov. Doufám, že se po pracovním týdnu pořádně vyvětrám,“ uvedl Zbyněk Melichar, který se na pochod chystá letos poprvé. Všichni zájemci se sejdou v místě startu v předem určenou hodinu, která je pro každou trasu jiná. Startovné činí třicet korun za každého účastníka.

Více informací naleznete zde.

Klíčová slova: pochod Praha - Prčice, turistika, sport

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.