12.05.2015 16:41


Pozvánka: Na antropologické konferenci se dozvíte, jak se úspěšně uplatnit v praxi

Autor: Kubová Barbora | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Sociální antropologie, humanitní věda, která se zabývá aktuálními jevy prostupujícími celou naší společností. Povědomí o ní je v široké veřejnosti pořád jen mlhavé. To se snaží změnit brněnští studenti na dalším ročníku Studentské antropologické konference. Jejím letošním tématem je aplikace sociální antropologie v praxi. Je to příležitost jak se mimo klasickou výuku dozvědět o novinkách v oboru.

Audio

    Organizátorka Vendula Křivá mluví o cílech antropologické konference.
         
    Autor: Barbora Kubová

Brno – Už čtvrtý ročník Studentské antropologické konference budou mít možnost navštívit všichni, kteří se o tuto tématiku zajímají, v pátek 15. května v učebně U33 na Fakultě sociálních studií. Konference začne panelovou diskuzí v deset hodin dopoledne. „Lidé se mě stále ptají, k čemu je tento obor dobrý. Moje máma se na to ptá, kamarádi také, rád by to věděl dokonce pan prezident Zeman. Na panelové diskuzi možná nedojdeme k jednotnému závěru, ale věřím, že načneme debatu, která je pro náš obor velmi důležitá a aktuální,“ řekla hlavní organizátorka konference Lenka Hadarová.

Martina Pluskalová a Vendula Křivá se spolu s dalšími studenty ze spolku Anonymních antropologů podílí na přípravě konference. Foto: Barbora Kubová.Pozvání na tuto diskuzi přijali čtyři odborníci, kterým se podařilo úspěšně uplatnit studium sociálních věd v praxi. Barbora Bírová představí projekty spolku Anthropictures, jež se zabývají aplikovanými sociálními výzkumy, dotýkajícími se soužití lidí ve městech a obcích a plánování podoby městských sídelních oblastí. Filmař a antropolog působící na Pardubické univerzitě Tomáš Ryška, který mimo jiné strávil tři roky etnografickým výzkumem v jihovýchodní Asii, bude účastníkům konference přednášet o antropologické angažovanosti v mezinárodním rozvoji. Tereza Raková z organizace East European Educational and Cultural Center bude mluvit o metodách takzvané mírotvorné antropologie a úloze antropologa v postkonfliktních oblastech. Nakonec Vojtěch Pelikán seznámí zúčastněné s uplatněním oboru v projektu státní podpory zaměstnanosti a nastíní také pohled antropologie na environmentální témata. 

Po diskuzi se zmíněnými odborníky nabídne konference program přednášek, ve kterých studenti vystoupí se svými projekty zaměřenými nejen na antropologickou praxi, ale také na teoretické bádání. „Na své si přijde každý příznivec sociálních věd a s nimi spojených oborů,“ uvedl jeden z organizátorů konference Jakub Mejzlík. Návštěvníci si budou moci poslechnout o úskalích a výzvách, se kterými se sociální věda v praxi potýká a budou mít možnost získat nové inspirace a náměty. „To, kam bude současná aplikovaná sociologie a antropologie v blízké budoucnosti směřovat, může záležet i na mnohých z nás,“ dodal Mejzlík. Kompletní časový harmonogram konference najdete zde.

Jak už to u setkání brněnských antropologů bývá, ani tato konference nebude ochuzená o zábavu a možnost neformálně navázat společenské kontakty i mimo přednáškovou místnost. Po skončení programu na fakultě se účastníci přesunou na afterparty do blízké restaurace U Richarda. Celou konferenci pořádá studentský spolek Anonymní antropologové, který působí na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

Klíčová slova: sociální antropologie, konference, anonymní antropologové

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.