20.03.2013 13:49


Pozvánka: Moravská galerie v Brně láká na výstavu obrazových koláží s nádechem protestu proti stereotypu

Autor: Eliška Čermáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Moravská galerie připravila pro návštěvníky výstavu umělce S. d. Ch. pod názvem Orbis Varlén a nic, která otevírá nový prostor současnému umění. Výstava se bude konat od čtvrtka do konce září v prvním patře Pražákova paláce Moravské galerie v Brně.

BRNO – Výstava Miloslava Vojtíška, tvořícího pod pseudonymem S. d. Ch., bude pro návštěvníky otevřená od čtvrtka v Pražákově paláci Moravské galerie v Brně. „Výstava otevírá nový prostor pro současnéOrbis Varlén a nic umění,“ uvedla tisková mluvčí Moravské galerie Martina Vašková. Místo, které bylo dříve určeno pro vernisáže a pronájmy, bude nyní sloužit jako výstavní prostor. „Do prvního patra přesouváme výstavy, které byly v atriu Pražákova paláce. Současné umění bude mít vlastní, poměrně velký prostor,“ řekla Vašková.

Výstava Orbis Varlén a nic je spojením obrazových koláží a komiksů, které jsou řazeny tematicky do celků. Díla S. d. Ch. netvoří souvislý děj, jedná se proto o non-narativní exponáty. Komiksové koláže S. d. Ch. jsou ironickou reakcí na současný svět a jeho hlavní protagonisty, mezi něž se řadí především politici a celebrity. Umělec se snaží uchopit současnou dobu, ve které jsou mu jistotou pouze sarkasmus a čistý humor. „S. d. Ch. ve svých dílech poukazuje na stereotyp, který je součástí každodenního života,“ řekl kurátor výstavy Petr Ingerle. Do obrazů jsou vkládány texty v podobě komiksových bublin. „Díla S. d. Ch. vycházejí samostatně jako knižní publikace,“ dodal Ingerle.

Orbis Varlén a nic se svým charakterem od ostatních expozic liší. „Doufáme, že aktuální téma zaujme všechny generace,“ řekla Vašková. Zájemci budou mít možnost navštívit výstavu S. d. Ch. od čtvrtka. „Výstava mě zaujala už svým názvem. Spojení komiksu a koláží z různých materiálů je mi blízké. Výstavu určitě v nejbližší době navštívím a načerpám tvůrčí inspiraci,“ řekla pravidelná návštěvnice Moravské galerie Berenika Nečasová. Vstup na výstavy současného umění bude zdarma. „Po návštěvnících nebudeme chtít žádné vstupné. Dáváme prostor všem, aby se mohli s díly současných umělců seznámit,“ dodala Vašková.

Fotografie: Archiv MG

Klíčová slova: Orbis Varlén a nic, S. d. Ch., Moravská galerie, výstava, koláž, komiks

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.