20.04.2012 15:17


Pozvánka: Kino Art uvede filmové lahůdky ze všech koutů Evropy

Autor: Michaela Římanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Devatenáctý ročník festivalu Dny evropského filmu nabídne ode dneška až do 26. dubna brněnským divákům nejlepší snímky posledních dvou let. Přehlídka tvorby evropských režisérů začala minulý týden v Praze a bude pokračovat také v dalších českých městech.

Plakát ke Dnům evropského filmu. Zdroj: www.eurofilmfest.czBrno  Organizátoři festivalu evropské kinematografie nabídnou brněnským diváků ode dneška až do 26. dubna výběr nejlepších snímků evropských režisérů. Filmy jsou již tradičně rozděleny do několika tematických celků.

Sekce Národní liga představí aktuální i loňské favority jednotlivých zemí, ucházející se o nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. V kině Art tak mohou diváci zhlédnout snímky Dýchat, Sonny Boy nebo Cirkus fantasticus slovinského režiséra Janeze Burgera. Za povšimnutí stojí také dokumentární film o portugalském spisovateli José a Pilar. Ten bude k vidění ve čtvrtek od tří hodin odpoledne.

Celek s názvem K věci je věnován letošnímu Evropskému roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity. Vybrané snímky představují nový pohled na stáří. Diváci se mohou těšit například na titul Italsky snadno a rychle se sigňorou Enricou, ve kterém ztvárnila hlavní roli italská herečka Claudia Cardinal.

Filmy věnované hudbě budou promítány v rámci sekce FilmAMusic. Výběr toho nejzajímavějšího, co v posledních dvou letech vzešlo z kinematografií jednotlivých zemí, najdou diváci v sekci Best of. V Brně bude k vidění nejlepší německý film pro rok 2011 - Píseň ve mně, což je drama o rodinných tajemstvích. Snímky současných i nedávných finalistů soutěže o filmovou cenu Evropského parlamentu Lux Prize, budou představeny ve stejnojmenné sekci. Brněnské kino Art v této sekci promítne rumunský film Morgen.

„V Brně bude přehlídka probíhat v rámci festivalových ozvěn. Promítat se sice bude více dní než v dalších ozvěnových městech, ale bohužel neplánujeme žádný doprovodný program jako v Praze,“ řekla mluvčí festivalu Michaela Hoffmanová. Do dnešního dne nepřislíbil účast na brněnských ozvěnách ani žádný z režisérů promítaných filmů. „ Pokud by se nám podařilo domluvit návštěvu  některého z režisérů, budeme o tom festivalové fanoušky informovat na našich webových stránkách,“ dodala Hoffmanová.

Letošní ročník festivalu je postaven jako recese na fungování současné společnosti, na kterou působí ze všech stran finanční krize. Odráží se to i na prodeji vstupenek. Ty podléhají řadě slev a nabízí mnoho výhod (prodej vstupenek na slevomatu, vstupenky za třicet korun při zakoupení v konkrétní den, sleva pro seniory atd.).

Více informací a celý program zde

Klíčová slova: evropský film, festival, kino Art

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.