10.04.2014 13:10


Pozvánka: Kabinet Múz zvážní ukrajinským tématem

Autor: Krinková Nicole | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Přednes dramatického textu Deník Maidanu v podání známých herců zahájí sobotní Ukrajinský večer v brněnském Kabinetu Múz. Dokumentární hru sepsalo deset ukrajinských dramatiků na základě výpovědí účastníků kyjevských demonstrací. Přednes a diskuze o ukrajinské problematice jsou součástí festivalu scénického čtení Specific, jehož hlavní část se bude konat čtvrtý květnový týden.   

Brno – Četba dramatu Deník Maidanu spojená s diskuzí k tématu zahájí v Brně už tuto sobotu večer v Kabinetu Múz festival scénického čtení Specific. „Cílovou skupinou večera je ukrajinská komunita v regionu, podle toho jsme i vybírali hosty. Například bojovnici za práva Ukrajinců Mariju Nobilisovou,“ uvedla produkční festivalu Specific Štěpánka Sychrová. Dílo vzniklo na základě výpovědí organizátorů, ale i účastníků událostí na kyjevském náměstí Maidan, které autoři sbírali od 21. listopadu 2013. 

Organizátorka EuroMaidanu v Brně, Marija Nobilisová, hovoří o situaci na Ukrajině. Foto: Jitka Janů

Večerního čtení se zúčastní také studenti Masarykovy univerzity. „Ukrajinský večer v Kabinetu Múz určitě navštívím. Celou problematiku Ukrajiny od začátku sleduji, a také v Brně točím různé akce na toto téma,“ sdělila studentka fakulty sociálních studií Iva Kubánková.

Přednesu, který má posluchačům zprostředkovat vyhrocenou situaci na Ukrajině, se ujmou známé brněnské osobnosti. „Dramatický text Deník Maidanu budou číst například herci Petr Bláha a Tomáš Sýkora z brněnského divadla Feste,“ dodala Sychrová.

Dramatický přednes doplní veřejná debata na téma – „Jak se žije Ukrajincům a Ukrajinkám mimo Ukrajinu“. Mezi pozvanými řečníky jsou ukrajinský konzul Volodymyr Hrobarenko, ukrajinista Petr Kalina, ukrajinský dramatik a aktivista Pavlo Arie, a také organizátorka EuroMaidanu v Brně Marija Nobilisová. „Ještě nevím, o čem přesně budu mluvit, ale nejspíše přiblížím posluchačům EuroMaidan v Brně a promluvím i o situaci na Ukrajině,“ řekla Nobilisová.

Čtvrtý ročník festivalu Specific naplní četba pěti textů sedmi uznávaných ukrajinských autorů v české premiéře 20. – 23. května. Jedním z vybraných dramatiků bude i Pavlo Arie, host sobotního Ukrajinského večera. Společným tématem festivalu je – prostor, který mění dějiny.

Klíčová slova: Ukrajinský večer, Maidan, Kabinet Múz, Deník Maidanu

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.