05.10.2016 15:50


Pozvánka: Bachův varhanní podzim nabízí i populární pojetí klasiků

Autor: Nikola Poláčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Festival Bachův varhanní podzim přináší hudbu do zámků a kostelů. Klasická hudba se letos rozezní republikou již posedmé. Festival pod heslem „Bach napříč krajem“ procestuje osmi kraji a kromě varhanní a klasické hudby nabídne návštěvníkům i populárnější pojetí díla nejen Bacha, ale i jeho současníků.

ilustrační foto

 

Brno - Zprostředkovat lidem zážitek z varhanní i klasické hudby - o to se snaží organizátoři Bachova varhanního podzimu. Ten odstartuje již dnes koncertem slovinské varhanice Renaty Bauer. Celkem dvacet jedna koncertů zazní v průběhu října napříč osmi kraji naší republiky.

Na své si přijdou nejen posluchači varhanní hudby, ale i příznivci klasiky a baroka. Poslechnout si totiž můžeme nejen Bachovu hudbu, ale třeba i Vivaldiho Čtvero ročních období v podání hobojisty Viléma Veverky a cembalistky Barbory Marie Willi, či housle Jana Talicha. Festival však nabízí i populárnější pojetí. "Snažíme se otevírat varhanní hudbu lidem, kteří si Bacha běžně nepustí," řekla manažerka festivalu Anna Pinknerová. Uslyšíme proto i Bachovo dílo v jazzovém podání nebo melodie ze známých filmů v úpravě pro fagotové kvarteto.

Dojmy umocní i prostředí, koncerty se totiž odehrávají v kostelech či zámcích. „Už jenom to, že lidé přijdou do kostela, kde je úplně jiná atmosféra, než jsme zvyklí třeba z koncertních sálů nebo koncertů pod širým nebem, je samo o sobě zážitek,“ řekla Pinknerová.

Bachův varhanní podzim odstartoval v roce 2010 jako soutěž posluchačů českých konzervatoří. Od roku 2012 je přehlídkou varhanní hudby. Zúčastnili se jej významní čeští i zahraniční umělci, jako Helmut Deutsch či Marián Varga. V loňském roce jej navštívilo asi dva tisíce diváků.

Vstupenky jsou k dispozici v síti Ticketstream či na místě před koncertem. Podrobnosti o jednotlivých koncertech najdete na www.bachuvpodzim.cz.

Klíčová slova: festival, hudba, brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.