14.04.2013 09:58


Potápěčský rekord padl v Liberci

Autor: Tereza Chaloupková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Do nejhlubší potápěčské věže v České republice se postupně ponořilo osmdesát osm potápěčů s kyslíkovými lahvemi a vytvořili tím český rekord v počtu lidí v jednom okamžiku pod vodou.

Liberec – Do libereckého bazénu se minulou neděli sjelo zhruba sto potápěčů. V plánu měli překonat svůj vlastní rekord. Loni se jich vešlo do osm a půl metru hluboké potápěčské věže přesně čtyřicet pět. Letošní akce proto už měla větší odezvu jak od účastníků, tak přihlížejících. Pokus se odehrával v běžném provozu celého bazénu. „Nápad pochází z mojí hlavy. Loni jsme tu něco takového dělali jako první v Česku a chytlo se to. Guinessův rekord drží, tuším, v Bruselu, kde se do nejhlubší věže světa Nemo 33 vměstnalo kolem tří set lidí,“ přibližuje inspiraci ke svolání akce její organizátor Jaroslav Kočárek.

Pro úspěch pokusu bylo rozhodující rozdělení jednotlivých pater ponoru. První skupina se začala ponořovat už hodinu před plánovaným vypuknutím pokusu. Následovala druhá vlna potápěčů. A třetí, horní patro těsně pod hladinou tvořily převážně děti a jejich podvodní doprovod. Z bočních oken potápěčské věže poskytoval postupný ponor všech účastníků okouzlující pohled přihlížejícím na souši. Hra bublinek, světel a různě barevných ploutví uvnitř věže vytvářela dojem nebeské harmonie. Samotný rekord se pak měřil tak, že všichni potápěči museli zůstat ponoření po dobu dvaceti sekund. To byl jediný okamžik, kdy u věže na chvíli ustal ruch a shon. Ozývalo se jen vzdálené výskání dětí z tobogánu. Kontrolor z České knihy rekordů stopnul na hodinkách kýžených dvacet sekund, věž se rozsvítila a první vynořující se potápěči se začali radovat a slavit. Na záznamovém archu na dně věže bylo osmdesát osm podpisů. To znamenalo, že český rekord se znovu podařilo překonat.

Když potápěči vycházeli z vody, odhazovali brýle, kyslíkové láhve, ploutve a skafandry. Všude bylo mokro a zmatek. Všechny zajímala odpověď na jedinou otázku. „Kolik nás bylo?“ Poslední potápěč nesoucí arch s podpisy definitivně potvrdil rekordní číslo.  A pak se po potápěčích slehla zem. Posbírali rodinu, potápěčské vybavení a odjeli domů. Celá akce, která stála na dvaceti vteřinách ponoru, zabrala celkem téměř tři hodiny. Jeden z potápěčů, který byl v nejhlubším patře věže, Jiří Osoba, ale zářil úsměvem. „Letos to bylo mnohem hezčí, víc jsem si tu užil. Jednak jsem už věděl, co mě čeká, a jednak tam dole s námi byly i nějaké holky v plavkách,“ vtipkuje potápěč, který má zkušenosti z českých lomů i egyptských a řeckých útesů.

Klíčová slova: potápěči, rekord, liberec

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.