18.12.2017 18:26


Posunutí vyplacení peněz za ubytovací stipendium studentům nezpůsobilo velké problémy

Autor: Michaela Juračáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Studentům Masarykovy univerzity v Brně bude letos ubytovací stipendium na účet připsáno později, než tomu bylo v minulých letech. Přesný termín pro vyplacení stipendia je stanoven na osmého ledna příštího roku. V předchozích letech byl ale už před Vánoci. Co na tuto změnu studenti říkají? Počítali s penězi na nákup vánočních dárků? A z čeho je popřípadě teď zaplatí? Na tyto otázky jsme se ptali studentů Masarykovy univerzity.

Peníze

Brno – Příspěvek studentům na ubytování zavedlo ministerstvo školství v roce 2005. Od té doby se jeho výše ustálila zhruba na třech tisících korunách za semestr. Studenti se většinou nemohou dočkat, až jim na kontě přibude příjemná suma. Využívají ji ale spíše pro vlastní potřebu, než aby si z ní na ubytování opravdu přispěli. „Minulý rok jsem stipendium obdržela první týden v prosinci. O letošním vyplacení, které připadá na osmého ledna následujícího roku, jsem neměla ponětí,“ vyjádřila se k situaci studentka Masarykovy univerzity Denisa Marynčáková. 

 

Tomáš SůsaTomáš Sůsa, 21 let, student Masarykovy univerzity, Vrchlabí

Bylo to pro mě nemilé překvapení. Ani ne tak z důvodu, že bych neměl na dárky. Jsem zřejmě v poněkud šťastnější situaci než někteří a dárky mám dávno nakoupené. Spíš je to ale další z příkladů mizerné komunikace. Chápu, že se jedná o změnu studijního řádu a ten bychom si měli všichni číst. Ale i tak by nebylo vůbec špatné, kdyby si při tak velkých změnách dala škola více záležet na informování a alespoň studentům dostatečně dopředu zaslala poučný email.

 

 

 

 

Denisa MarynčákováDenisa Marynčáková, 20 let, studentka Masarykovy univerzity, Frýdek-Místek

Změna výplatního termínu ubytovacího stipendia mi vůbec nevadí. Peníze na ubytování jsem brala vždycky jenom jako příjemnou finanční injekci, za kterou si koupím něco, co mi udělá radost. Nikdy jsem je nebrala jako finance, na kterých bych měla být závislá. Vánoce jsou náročnějším finančním obdobím a já se na ně snažím šetřit průběžně. Také mi zbyly peníze ještě z letní brigády. Nový termín připadá na leden, takže to beru tak, že si za peníze budu moct koupit odměnu za zkouškové období.

 

 

 

Barbora JančeováBarbora Jančeová, 20 let, studentka Masarykovy univerzity, Praha

Upřímně jsem ani nevěděla o tom, že stipendium bude vypláceno až v příštím roce. Na druhou stranu je mi to celkem jedno, protože mimo školu chodím do práce. Vydělám si tolik, abych v pohodě zaplatila všechny výdaje a ještě mi i něco zbyde. Koleje mi navíc platí rodiče. Ubytovací stipendium si odložím bokem, vždy se nějaké našetřené peníze hodí. Například na prázdniny.

 

 

 

 

 

 

Markéta SulkováMarkéta Sulková, 21 let, studentka Masarykovy univerzity, Havířov

Doteď jsem byla zvyklá, že mi stipendium bylo na účet připsáno před Vánoci. Zaslání peněz až po Novém roce mě ale nijak zásadně netrápí, ani mi nevadí a neomezuje. Zaprvé za dárky moc neutrácím. S rodinou i kamarády jsme se domluvili, že si třeba něco dáme v průběhu roku a nebudeme teď nakupovat hlouposti, jen abychom si v prosinci něco dali. Také mám svou rezervu a s penězi nikdy nejdu až na nulu.

 

 

 

 

 

 

Petr HodinaPetr Hodina, 20 let, student Masarykovy univerzity, Louny

S penězi z ubytovacího stipendia jsem na vánoční dárky počítal. Je to takové menší nemilé překvapení a myslím, že se na tom shodnu s více studenty. Přeci jen jsou to tři tisíce navíc, které před Vánoci pomohou. Kdoví, třeba se kvůli této opožděné "studentské finanční injekci" budou v některých rodinách slavit Vánoce až v lednu. Pro mě osobně to takový problém není. Budu si sice kvůli tomu muset vzít několik extra směn na brigádě, ale zabíjet se kvůli tomu neplánuju.

 

 

 

Jiří KrálJiří Král, 22 let, student Masarykovy univerzity, Havlíčkův Brod

Vzhledem k tomu, že už mám své vlastní dostačující příjmy, mi měsíční posunutí vyplacení stipendia nijak více nevadí. Jsem ale rád, že mě nic podobného nepotkalo minulý rok. To uznávám, že jsem s penězi ze stipendia na dárky na Vánoce počítal a zpoždění by byla nepříjemná komplikace. Teď ho vnímám jako milé finanční zpestření a důležité je pro mě jen to, aby mi na účet nakonec opravdu přišlo. 

Klíčová slova: ubytovací stipendium, finance, Vánoce, dárky

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.