19.03.2014 18:40


Poštovní spořitelna rozdá tento rok v grantech až čtyři miliony

Autor: Havlíčková Michaela | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Nový Regionální fond rozvoje bude letos podporovat projekty zabývající se sousedskými vztahy v malých obcích. O granty mohou požádat nevládní neziskové organizace, příspěvkové organizace nebo obce na konci března. Výše grantu může být až sto tisíc korun. 

Brno - Hlavním tématem Regionálního fondu rozvoje je pro tento rok sousedství. Koordinátoři tak podpoří projekty zabývající se zapojením občanů do kulturního života a posilování sousedských vztahů v malých obcích. „Chceme, aby se lidé navzájem poznávali a aby se začali zajímat a starat o prostředí, ve kterém žijí,“ řekla projektová manažerka Lucie Voláková. Podle ní by si organizace neměly projekty plánovat samy, ale měly by je dělat s lidmi pro lidi. 

Letošní téma Regionálního fondu je sousedstvíFond navazuje na předchozí grantový program ČSOB a ERA pro podporu regionů fungující od roku 2007. Koordinátoři zrušili původní dělení na menší a větší komunitní granty. „Tento rok se chceme soustředit jen na menší regionální projekty, což taky souvisí s tématem sousedství,“ vysvětlila Linda Laucká, specialistka společenské odpovědnosti. Tento rok mohou projekty získat grant v maximální výši sto tisíc korun, což je o třicet tisíc více než v předchozích letech. V celém roce plánuje Poštovní spořitelna rozdat až čtyři miliony ve dvou kolech. Organizace budou moci přihlásit své projekty do prvního kola grantového programu od 26. března, k vyhlášení druhého kola dojde na podzim. „Na vesnici jsou ty sousedské vztahy jiné než ve městě. Lidi se více znají a vidí si do talíře,“ prohlásila důchodkyně Blanka Dobrovolná z Hovoran. Podle ní se v Hovoranech má stavět odpočinkové centrum. ,,Kdybychom třeba dostali nějaký grant na to, tak by to bylo dobré,“ dodala Dobrovolná.

V loňském roce podpořil grantový program projekt Opravy a zabezpečení cest v přírodní lokalitě Hády v Brně. Lokalita je velmi oblíbená destinace na rekreaci a výlety, ale některé cesty jsou díky erozi obtížně schůdné, v některých místech až nebezpečné. Proto organizace Českého svazu ochránců přírody pečující o tuto oblast chce v několika dobrovolnických dnech opravit cesty, na potřebných místech přidat zábradlí a vyrobit jednoduché lavičky v místech, kde chybí. „Projekt vyšel z myšlenky, že chceme umožnit lidem, aby se v Hády cítili dobře a bezpečně,“ vysvětlila cíl projektu Stanislava Švédová z Pozemkového spolku Hády. Projekt má také chránit přírodu. „Tím, že se budou pohybovat po cestách, nebudou ničit chráněné porosty,“ uzavřela Švédová.

Klíčová slova: Regionální fond rozvoje, granty, Hády

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.