19.03.2015 16:33


Posilování mě dostalo z anorexie, říká závodnice ve fitness

Autor: Bulánková Veronika | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Panickou hrůzou z každého kila navíc už Nikol Studnařová netrpí. Mezi kilem tuku a kilem svalu je totiž velký rozdíl. Překonat anorexii jí pomohlo posilování, které změnilo její pohled na krásu i vztah k jídlu.

Brno – Touha po štíhlé postavě dohnala osmnáctiletou Nikol Studnařovou až k anorexii. Každodenním několikahodinovým cvičením a minimem jídla se dostala na váhu 38 kilogramů. Boj s anorexií před třemi lety vyhrála, ale s intenzivním cvičením nepřestala. Připravuje se na závody ve fitness a místo hubnutí cíleně přibírá svalovou hmotu.

Prošla jste anorexií. Jak se někdo, kdo je posedlý touhou po extrémně štíhlé postavě, dostane k závodění ve fitness, kde je důležité nabírání svalů?

V nejhorší fázi nemoci jsem se věnovala intenzivnímu kardio cvičení sedm až osm hodin denně. Enormní výdej energie spolu s minimem jídla mě dostal až do nemocnice, kde jsem strávila čtyři týdny. Při výšce 165 centimetrů jsem vážila pouhých 38 kilogramů. Ani po návratu z nemocnice jsem to v hlavě neměla úplně srovnané a znovu jsem hodně cvičila a málo jedla. Až ve chvíli, kdy jsem únavou usínala ve škole, jsem si řekla, že takhle to dál nejde. Konečně mi došlo, že nekonečné hodiny běhání k pevné a vypracované postavě nevedou. Běh a kardio tréninky jsem vyměnila za posilovnu, a tím se vyřešily i mé problémy s jídlem. Uvědomila jsem si, že bez dostatečného příjmu energie nebudu mít sílu zvládat těžké tréninky.

Nikol v roce 2013, autor: archiv Nikol Studnařové

V roce 2013 jste se zúčastnila pěti soutěží v kategorii bodyfitness a všechny jste vyhrála. Co říkáte na takový úspěch?

Ze všech výher jsem samozřejmě nadšená, ale zpětně to hodnotím jako velké štěstí. Půl roku před první soutěží jsem ještě neměla moc svalů a neuměla jsem chodit na podpatcích ani pózovat. Pak mě oslovila firma Smartlabs s nabídkou, že mě na závody připraví. Nakonec jsem závodila v pěti soutěžích během tří týdnů a musím říct, že to bylo hodně fyzicky i psychicky náročné.

Proč jste se soutěžením momentálně přestala?

Podle mě by si závodníci měli dát mezi soutěžemi vždy několik měsíců pauzu, aby dali tělu i hlavě oddych od striktní předsoutěžní diety a zapracovali na problémových partiích. Já jsem nesoutěžila přes rok a během té doby jsem nabrala slušné množství svalů. Teď se připravuji na soutěž v kategorii bikini fitness, která se bude konat na konci května

Sestavujete si jídelní a cvičební plán sama, nebo se o to stará váš trenér?

V současnosti si jídelníček i tréninkový plán vytvářím sama. Ráda na sobě zkouším nové metody a učím se z vlastních chyb. Ve volném čase čtu odborné články týkající se výživy, tréninků a doplňků stravy.

Znamená to, že byste se výživou a cvičením chtěla zabývat i profesně?

Určitě ano, na jaře mě čekají přijímací zkoušky na vysokou školu. Podala jsem si dvě přihlášky na Lékařskou fakultu obory Všeobecné lékařství a Nutriční terapeut, ale láká mě i Fakulta sportovních studií.

Jak často cvičíte?

Nějakému druhu pohybu se věnuji více méně každý den. Silový trénink v posilovně mám pětkrát až šestkrát týdně a zhruba třikrát týdně ho doplňuje intenzivní patnáctiminutové kardio. Většinou jsou to sprinty do kopce nebo intervaly na rotopedu s vysokou zátěží.

Jak se dá příprava na maturitu a na přijímací zkoušky skloubit s tak intenzivními tréninky?

Všichni máme denně k dispozici čtyřiadvacet hodin a je na každém z nás, jak s nimi naložíme. Tréninky patří mezi mé priority, takže si na ně udělám čas kdykoli. Během doby strávené v posilovně vypustím z hlavy všechny starosti a povinnosti a věnuji se jen sama sobě. S čistou hlavou je pro mě příprava do školy snazší.

Obecně panuje názor, že příliš svalnaté ženy nejsou přitažlivé, protože vypadají jako muži. Co si o tom myslíte?

Problém je v tom, že některé kulturistky to přehání a kvůli užívání anabolických steroidů v obličeji opravdu vypadají jako muži. Většina lidí si pak pod pojmem kulturistka představí právě takovou ženu. Silovým tréninkem a úpravou jídelníčku se v muže neproměníte, naopak si vypracujete pevnou ženskou postavu. Také je důležité si uvědomit, že na většině fotek fitness závodnice pózují, mají zaťaté svaly a pracují se světlem, proto to mnohdy vypadá, že jsou přehnaně velké a svalnaté.

Nedávno jste si nechala zvětšit poprsí. Souvisí vaše rozhodnutí s přípravou na soutěž?

Na nápad nechat si zvětšit prsa mě nepřivedlo cvičení, ale nízké sebevědomí. Nikdy jsem nebyla příliš obdařená a prsa mi k mé postavě chyběla. S velikostí jsem to nepřehnala a s výsledkem jsem velmi spokojená.

Ve vašem věku je takový zákrok poměrně neobvyklý. Jak na to reagovalo okolí?

Rodiče zpočátku nadšení nebyli, ale nakonec mi velmi pomohli. Zejména po operaci, kdy jsem je nejvíc potřebovala. Mimo rodinu jsem se zatím setkala jen s pozitivními reakcemi. Žijeme v době, kdy jsou podobné zákroky celkem běžné. Pokud má žena nějaký komplex, se kterým je možné se tímto způsobem vypořádat, nevidím důvod, proč by to nemohla udělat.

Máte v oblasti fitness do budoucna nějaký cíl?

Chci se dál zlepšovat, nabírat svalovou hmotu, zvyšovat zátěž a překonávat sama sebe. Jednou bych se chtěla zúčastnit Olympie, což je největší soutěž v kulturistice a fitness, a jen samotný vstup na pódium je pro většinu závodníků úžasným úspěchem. Mým největším cílem ale je, abych byla schopná cvičit co nejdéle. To znamená předcházet zraněním správnou technikou cviků a celkově se dobře starat o své tělo, abych mohla i v devadesáti letech dřepovat jako cool fitness babička.

________________________________________________________________________________________________________

Osmnáctiletá Nikol Studnařová bydlí v Blansku, kde studuje gymnázium. Posilování se věnuje dva roky. V roce 2013 vyhrála v kategorii body fitness všech pět soutěží, kterých se zúčastnila. Momentálně ji čeká maturita, přijímací zkoušky na vysokou školu a také květnová soutěž, kde se poprvé představí v kategorii bikini fitness.

Soutěže, které Nikol Studnařová vyhrála:

1. místo Smartlabs Cup 2013 – bodyfitness

1. místo Grand Prix Ronnie.cz 2013 – bodyfitness

1. místo Grand Prix Jalex 2013 – bodyfitness ženy

1. místo Grand Prix Ostrava 2013 – bodyfitness ženy

1. místo Golem Classic Kutná hora 2013 – bodyfitness

Klíčová slova: rozhovor, anorexie, fitness

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.