11.03.2017 09:09


Portugalsko je podceňovaná země, říká studentka, která vyjela na Erasmus

Autor: Kristýna Hortvíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Studentka mezinárodních vztahů a evropských studií Vlasta Cabanová strávila podzimní semestr ve slunném Portugalsku. Navštěvovala školu University of Porto, která se nachází ve druhém největším portugalském městě. Říká, že v Portugalsku si každý přijde na své a lidé si z ničeho nedělají těžkou hlavu.

Studentka Vlasta Cabanová strávila semestr v Portugalsku. Foto: Kristýna Hortvíková

Proč jste si vybrala právě Portugalsko?

Chtěla jsem jet hlavně někam do tepla a taky nemít příliš vysoké náklady na život. Pročetla jsem si pár článků o Portu, kde jsem měla strávit semestr, a bylo rozhodnuto. V Portugalsku jsou nízké platy a vysoká nezaměstnanost, takže bych se sem za prací rozhodně nestěhovala, ale lákal mě zdejší životní styl a Erasmus mi přišel jako dobrá příležitost si ho vyzkoušet. 

Musela jste splnit nějaké požadavky k odjezdu?

Ano, v první řadě se přihlíželo ke studijnímu průměru a musela jsem napsat motivační dopis. Skládala jsem i jazykový test, na který se ale moc nehledělo. Do Portugalska mi stačily moje znalosti angličtiny.

Dostala jste nějaké stipendium?

Ano, čtyři sta eur na měsíc. Myslím si, že by mi stipendium pokrylo všechny náklady, ale hodně jsem cestovala a věnovala se různým aktivitám, které mi Porto nabízelo, a tak jsem si s penězi nevystačila.

Přišlo vám studium v Portugalsku těžší, nebo lehčí než v Brně?

Určitě bylo lehčí. Přišlo mi, že studium na univerzitě, kam jsem chodila, bylo postavené hlavně na práci během semestru a na jednodušších zkouškách. Realita ale byla taková, že i když měl být předmět vyučován čtyři hodiny týdně, tak se velmi často stávalo, že vyučující vůbec nepřišel, přišel pozdě nebo odešel z hodiny a podobně. Měla jsem pocit, že čas strávený ve škole nebyl moc efektivní. Moje studium tak nebylo vůbec náročné, ale tím nechci říct, že tak to bylo na všech školách v Portu. Funguje tam totiž systém, že pokud student neudělá předmět, musí za jeho opakování zaplatit.

Jak jste zvládala zkouškové období?

Zkoušky byly většinou ve formě testu, kde jsem vybírala z více odpovědí jednu správnou a na jednom předmětu jsem dokonce mohla mít u zkoušky i svoje materiály. I přesto, že byly zkoušky jednoduché, zkouškové období u mě neprobíhalo moc hladce. Zmeškala jsem totiž některé první termíny, a tak mi zůstával jen jeden pokus. Taky jsem neměla k dispozici tolik materiálů k učení, protože jsem studovala v angličtině a nebyla jsem si jistá, jestli se učím správné věci a co mám vlastně od zkoušek očekávat. Tohle byl nezvyk, protože v Brně je daný jasný systém a v sylabu se dozvíme všechno o předmětu i o zkouškách.

Přijali vás místní studenti?

Místní studenti mě přijali dobře, i když jsem se pohybovala hlavně mezi zahraničními studenty z Erasmu. Ve škole jsem měla spíš pocit, že portugalští studenti moc nenavazují hluboké přátelství se zahraničními studenty, protože věděli, že za chvíli zase odjedou. To ale neměnilo nic na tom, že byli všichni milí a často se mi stávalo, že mě někdo sám oslovil, jestli nepotřebuju s něčím pomoct. Asi jsem vypadala hodně zmateně.

Jak byste popsala Portugalce a celé prostředí, ve kterém jste se pohybovala?

Přístup Portugalců mě ze začátku překvapil, ale brzo jsem si na něj zvykla a po návratu do Česka mi občas chybí. Jejich životním krédem je z ničeho si nic nedělat, vždy si dopřát portské víno, a když je nálada, tak si zazpívat a zatancovat. Nestresují se, když se někam zpozdí, nerozčilují se nad ujetou tramvají nebo tím, když učitel zruší zkoušku hodinu před plánovaným začátkem. Každodenní atmosféra je tak hodně uvolněná. Měla jsem pocit, že se lidé navzájem více akceptují, a pokud se někdo odlišuje, třeba si obleče do klubu něco ulítlého, dostane za večer spoustu komplimentů a všichni mu fandí. Myslím, že v Portugalsku je patrný velký vliv Brazílie na hudbu i zvyky, což mi bylo velmi sympatické.

Jela byste do Portugalska na Erasmus znovu?

Určitě ano, myslím, že Portugalsko je podceňovaná země, o které se moc nemluví. Většina studentů, která chce jet na jih, si vybere Itálii nebo Španělsko. Po půlroce v Portu však můžu říct, že je to země stejně tak dobrá jako Španělsko, ale levnější a s méně komerční atmosférou. Určitě bych tuto zemi doporučila i ostatním – od surfování, přes skvělý noční život po objevování zašitých kavárniček, které vlastní několik generací rodin. Skutečně každý si zde najde něco své.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.