30.04.2017 15:59


Portál JobCheckIN funguje půl roku. Studenti ho využívají k hledání práce nebo k přípravě životopisu

Autor: Martina Ivanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Před půl rokem zaměstnanci Kariérního centra zprovoznili pro studenty a absolventy Masarykovy univerzity portál JobCheckIN. Zaměstnavatelé jeho prostřednictvím nabízejí pracovní pozice pro zájemce s žádnou, nebo minimální praxí. Aktuálně tam mohou uchazeči o práci, nebo stáž vybírat z bezmála dvou set padesáti pracovních pozic.

Studenti si mohou na portálu najít praxi, nebo ho využít pro vytvoření životopisu. (Martina Ivanová)

Brno – Více než čtyři a půl tisíce studentů se rozhodlo v uplynulých šesti měsících přihlásit do databáze Kariérního portálu Masarykovy univerzity. Někteří byli pouze zvědaví, jiní databázi aktivně využívají k hledání stáže, nebo brigády. „Na JobCheckIN se mi líbí hlavně možnost stáhnout si svůj profil jako životopis,“ zmiňuje další možnost využití studentka Fakulty sociálních studií Eva Bartáková.

Studenti se dozvídají o kariérním portálu z různých zdrojů. Nejčastěji uvádí odkaz na univerzitním e-mailu, nebo na sociálních sítích. Bartáková vzpomíná, že na odkaz na webovou stránku JobCheckIN narazila na nějaké z univerzitních stránek na Facebooku. „Říkala jsem si, že když si správci dali tolik práce s propagací, tak se na web podívám. Taky jsem zrovna hledala školní praxi a došla jsem k názoru, že by oficiální profil mohl působit dobře,“ vysvětluje Bartáková. Zaměstnavatele tam sice nenašla, ale k získání praxe jí nepřímo pomohl, neboť si skrze něho mohla připravit přehledný životopis.

Další student Fakulty sociálních studií uvedl, že odkaz na webovou sránku JobCheckIN mu přišel e-mailem a to shodou okolností v době, kdy práci skutečně hledal. „Měl jsem během semestru čas a chtěl jsem nějakou finančně ohodnocenou praxi, která jednoduše nebude jen o tom, že budu někde montovat sekačky. Naopak si jí budu moct dát do životopisu,“ komentoval Jiří Král, další ze studentů Fakulty sociálních studií. Zaměstnavatel se mu ozval tři měsíce po vytvoření profilu. Místo získal v administrativě.

Ne všichni uchazeči se registrují s úmyslem najít si zaměstnání. „Delší dobu jsem neměla práci, která by se blížila tomu, co studuji. To bych chtěla změnit. Nicméně mě zanedlouho čekají státnice a dvě zkouškové. Portál bych chtěla využít až v budoucnu,“ vypráví Tereza Krátká, studentka politologie a práv.

Zmínění studenti považují aplikaci za přehlednou. Král chválí například podrobné rozlišení soft a hard skills (takzvaných měkkých a tvrdých dovedností, pozn. red.). „Připadá mi, že je tam možná až moc různých údajů, které člověk musí zaškrtnout a vyplnit, než se prokliká k cíli. To pravděpodobně ocení spíše úzce zaměření studenti,“ míní Bartáková, která z pozice studentky žurnalistiky a genderových studií vyhledává jak media, tak organizace v neziskovém sektoru.

Portál ale není pro každého. „Já jsem na web JobCheckIN pouze nahlédnul. Můj problém je, že všechny pozice v mém oboru jsou určené lékařům. Já jsem medik, takže je to pro mě zatím v tomto ohledu zbytečné, neboť jednoduše řečeno, lékaře může dělat jen MUDr,“ konstatuje Michael Grey, který studuje všeobecné lékařství. Dodává ale, že naopak pro studenta informatiky může být podobná aplikace užitečná.

Několik dotazovaných se s projektem Kariérního centra a univerzity doposud nesetkalo. „O portálu jsem bohužel neslyšela,“ uvedla studentka sociologie Klára Kostrhounová, která ale po krátkém seznámení doplnila, že si na něm také zřídí profil. Zaujalo ji především propojení uchazečů z řad absolventů a zaměstnanců, kteří o ně mohou mít zájem i s vědomím jejich nevelké praxe.

Klíčová slova: Kariérní portál JobCheckIN, Masarykova univerzita, zaměstnání, absolventi

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.