08.03.2016 23:56


Poptávka po kurzech ženské sebeobrany roste, nabízí je i univerzita

Autor: Simona Zpěváková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Počet násilných a mravnostních trestných činů v Jihomoravském kraji loni přesáhl hranici šestnácti set. Právě ženy tvoří nemalou skupinu napadených, a tak roste poptávka po kurzech právě pro ně. „Je pouhý mýtus, že se ženy neubrání,“ shodují se instruktoři. 

Studentky trénují údery do lap. Foto: Simona Zpěváková

Brno – Podle lektora ženské sebeobrany Jana Outlého je nejdůležitějším prvkem ženské sebeobrany schopnost krizově komunikovat a improvizovat. „Fyzický střet ženy s mužem je velmi těžká záležitost,“ říká Outlý, který na Masarykově univerzitě vede kurz bojového umění WingTsun. „Pokud však udržíte násilníka deset vteřin v klidu a nedáte mu šanci vybublat, tak máte napůl vyhráno,“ tvrdí Outlý, který tímto způsobem učí ženy, jak zabránit eskalaci agrese násilníka k fyzickému násilí. 

Mezi nejdůležitější  prvky krizové komunikace patří dle Outlého vytyčení si hranic, které si žena musí ubránit frázemi jako jsou „Stop! Dost! Nechte mě! Pusťte mě! Nedotýkejte se mě!“ Vulgární slova doporučuje absolutně vynechat, protože mohou hnát vítr do násilníkových plachet. Naladění na intenzitu hlasu však považuje za nutnost. 

Předmět sebeobrana pro ženy nabízí jako povinný tělocvik i Masarykova univerzita. Tímto kurzem prošla jednadvacetiletá Veronika Vyskočilová, která si jej zapsala kvůli vlastnímu pocitu bezpečí. „Obdobné lekce jsem si chtěla zaplatit, ale když jsem zjistila, že je sebeobrana v nabídce tělocviků, neváhala jsem," líčí Vyskočilová, která si předmět zapsala hned v prvním semestru. „Paradoxně v době, když jsem do kurzu chodila, jsem si připadala v mnohem menším bezpečí, protože nám říkali, co všechno se v Brně děje,“ vzpomíná Vyskočilová, která jako nejsilnější zážitek z hodin popisuje vzájemné tahání se s ostatními dívkami za vlasy, čímž si zvykala na fyzickou bolest. 

Univerzitní kurz ženské sebeobrany vede již šestým rokem Lubomír Medo, brněnský strážník, který se bojovým uměním a sebeobraně věnuje přes třicet let. Jako hlavní vnímá Medo učení presystému, čili systému pěti základních signálů, které dopředu informují o možnosti problému. Jedná se o špatné prostředí, vzhled útočníka, změně v jeho chování a následné zkracování vzdálenosti směrem k napadené.  V poslední řadě dochází ke krizové komunikaci. Narozdíl od Outlého tvrdí, že musí ženy komunikovat ofenzivně a nebát se vulgarismů. Lekce věnuje především nácviku úderových a kopových technik.

Ženská sebeobrana, kterou Medo vyučuje, se od reálné, kterou navštěvují i muži, liší především technikami napadení útočníka a probíranými tématy. „Se studentkami si povídáme citlivých tématech, jako jsou domácí násílí a znásilnění,“ říká Medo, který tvrdí, že nejčastějším problémem žen je, že souboj s muži předem vzdávají.  I přes všechny techniky, které Medo studentky učí, však doporučuje u sebe nosit pepřový sprej nebo paralyzér. „Je lepší zbraň mít a nepoužít, než nemít a potřebovat ji," dodává instruktor.  

Klíčová slova: Tělocvik, univerzita, sebeobrana, ženy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.