29.09.2011 20:23


Poplatky za studium na Fakultě sociálních studií: jednou nahoře, jednou dole

Autor: Monika Hořínková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity schválil děkan Ladislav Rabušic s koncem měsíce srpna novou výši poplatků za překročení doby studia. Částka se snížila téměř o dvacet tisíc, z dvaceti čtyř tisíc korun na čtyři tisíce čtyři sta. Se snížením poplatku se ale ztenčí i stipendijní fond fakulty.

Brno Poplatky za studium - téma, které začíná podrobně sledovat čím dál více studentů, mnohdy s hrůzou. Pozornost jim věnují, protože se poplatky často mění. Například na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity se poplatky za prodlouženou dobu studia změnily již podruhé, a to o vcelku vysokou částku - necelých dvacet tisíc korun. Místo dvaceti čtyř tisíc tak studenti za delší studium zaplatí přes čtyři tisíce. Dobrá zpráva pro ty, kteří plánují dobu studia překročit, špatná pro ty, co spoléhali na stipendia. Stipendijní fond fakulty se totiž značně zúží, peníze z poplatků měly putovat právě sem. Co na to říkají samotní studenti Fakutly sociálních studií? 

Jana Počtová, Mediální studia a žurnalistika, Sociologie, 25 let

Jana PočtováPoplatky se nejdříve zvýšily skokově, o strašně moc, což není dobré vůči studentům, kteří si nějak plánovali studium a počítali s tím, že když budou prodlužovat, nebudou platit tolik. Například vyjeli na Erasmus. Nicméně si myslím, že vyšší poplatek by byl nástroj proti flákačům. Je lepší demotivovat flákače od prodlužování studia než demotivovat dobré studenty od dobrých výsledků. Samozřejmě by se takovéto změny měly ohlásit dostatečně dopředu, ideálně v prváku, a neměly by se vztahovat zpětně na ty, kteří už teď studium prodlužují a najednou se dozví, že budou platit nějakou velkou sumu.

 

 

Adam Hykl, Mezinárodní vztahy, Evropská studia, 20 let

Adam HyklNezajímal jsem se o to, protože neplánuju překračovat studium.

 

 

 

 

 

Lucie Hanáčková, Bezpečnostní a strategická studia, Sociologie, 20 let

Lucie HanáčkováNeplánuji prodlužovat studium, takže jsem nevěděla, jak je to s poplatky. Myslím si ale, že za překročení doby studia by se výše měla trochu zvednout, aby bylo na stipendia, protože odkud ty peníze jinak brát?

 

 

 

 

 

Aneta Plavinová, Evropská studia, 25 let

Aneta PlavinováNa fakultě chtějí pravděpodobně zvýšit počet studentů a snížit dobu studia, nemyslím si však, že zvýšení tohoto poplatku to vyřeší. Většinou budou platit lidi, kteří studují dvě školy. Můžu to porovnat třeba s Evropskými studiemi, kde většina lidí prodlužuje, protože není dostatek volitelných předmětů, respektive povinně volitelných béčkových kreditů. Namísto poplatků by to vyřešil spíše nějaký systémový přístup.

 

 

 

 

Jakub Smutný, Mediální studia a žurnalistika, Politologie, 20 let

Jakub SmutnýPoplatky na fakultě mě nikdy až tak nezajímaly, například když se tu pořádaly různé petice a podobně, šlo dění spíše mimo mě. To, že se následkem nějaké zbytečné chyby stala tahle situace, mi přijde spíše komické. Osobně by se mne ale více dotklo stipendium než poplatky za prodlužování, takže možná mi tahle situace vadí víc než původní vyšší poplatek.

 

 

 

 

Petra Kabeláčová, Politologie, 23 let

Petra KabeláčováMyslím si, že je to zvláštní, aby byly poplatky nízké na úkor těch, kteří dostávají jiná stipendia nebo dobře studují.

 

 

 

 

Matej Szekeres, Politologie, 19 let

Matej SzekeresTěžko říct. Na jedné straně je dvacet čtyři tisíc korun za semestr dost, ale na druhou stranu je doba studia vypočtena tak, že by to měl zvládnout kdokoliv. 

 

 

 

Klíčová slova: Fakulta sociálních studií, poplatky, studium, stipendium

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.