24.04.2012 20:26


Pole dance čeká v Česku velký boom, říká tanečnice Jana Kozlová

Autor: Zuzana Holubová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Pole dance neboli tanec na tyči si získal v zahraničí velkou přízeň. Začaly vznikat speciální taneční studia s tyčemi a v některých zemích se dostal dokonce do školních osnov tělesné výchovy. Do Česka dorazil asi před třemi lety a od té doby zaznamenal velký rozmach.

Česká republika Ještě před několika lety patřil tanec u tyče v Česku jen do strip barů. V současnosti existuje hned několik tanečních studií, kde pole dance vyučují zkušené lektorky. Letos se v tuzemsku tento extravagantní sport dočká dokonce vlastního mistrovství. O tom, odkud se vlastně pole dance vzal a jak se bude v Česku dále vyvíjet, vypráví lektorka a profesionální tanečnice Jana Kozlová.

Kde má pole dance jako tanec či sport své kořeny?

To je docela těžké říct. Někdo tvrdí, že pochází ze strip barů, někdo, že z Indie nebo z cirkusu. Pro některé indické kmeny je to tradiční sport. Cirkusový pole dance zase pochází z Číny a cvičí se na upravených tyčích ve speciálních botkách. Co se týče striptérek, ty k tomu taky patří, protože pole dance má i svoji erotickou stránku.

Lektorka Jana Kozlová ráda vymýšlí nové triky na tyči. Foto: archiv Jany KozlovéOdkud se dostal pole dance do českých tanečních studií?

Ze západu. Tam už zjistili, že se jedná o fitness, nikoli o kroucení se u tyčky. I když samozřejmě existují odlehčené verze pole dance, kde se dělají jen točky, sedy na tyči, chůze nebo šplh. Právě teď jsme v Česku před obrovským boomem. Třeba v Los Angeles už funguje nějakých padesát studií. Když jsem s pole dance před dvěma lety začínala, byl to u nás téměř underground.

Kdo začal s pole dance v Česku jako první?

Asi před třemi nebo čtyřmi lety si otevřela studio lektorka z Plzně. Jezdila do zahraničí, kde se všechno naučila. Potom se pole dance rozšířil do Prahy a Brna. V Brně momentálně existuje pět studií, kde je možné dělat pole dance.

Letos se u nás bude konat první ročník Mistrovství České republiky v pole dance. Kdy se konal vůbec první takový šampionát ve světě?

Nejsem si jistá, ale bylo to možná v roce 2006, kdy Felix Cane vyhrála Miss pole dance Austrálie. Nicméně určitě už dřív existovaly nějaké méně známé soutěže v tanci u tyče. Jenže tenkrát na tanečnice pohlíželi spíše jako na striptérky.

Kdo se ujal uspořádání takové akce v Česku?

Mistrovství pořádá Česká pole & aerial sport federace, která zahrnuje všechny takzvané vzdušné sporty. Patří tam nejen tyč, ale také šály, kruh nebo hrazda. Všechny tyhle sporty spadají do stejné kategorie. Když člověk začne na tyči, tak si většinou chce vyzkoušet i něco jiného. Například šály jsou u nás docela dobře dostupné. Bohužel, pole dance v Česku ještě není akreditovaný jako sport. Je brán spíše jako umělecký tanec.

Co se pro získání akreditace musí udělat?

Prvním krokem je založení asociace, která se o to začne starat. Musí se sepsat stanovy, co vlastně pole dance je, jaké má dopady na zdravotní stav a tak dále. Asociace by pak měla rozvíjet tento sport a šířit ho. Je s tím ale dost práce. Navíc každé studio má svůj vlastní styl, který učí. Dohodnout se třeba na tom, jak se které prvky jmenují, je tedy velký problém.

Dočká se tedy někdy pole dance akreditace?

Určitě. Když se člověk podívá na vystoupení Felix Cane nebo Oony Kively, vidí, že je to fyzicky náročný akrobatický sport. Takže například na olympiádě určitě má své místo. Otázkou je, jestli to tak opravdu chceme. Sice by o nás lidé přestali říkat, že jsme striptérky, ale na druhou stranu už to nebude taková svoboda. Pole dance bude jako každý jiný vrcholový sport. Holčičky se ho budou učit odmalička a přibude mnohem větší drezura. Nicméně dříve jak za deset let k tomu stejně nedojde.

Klíčová slova: pole dance, tanec u tyče, sport

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.