11.03.2014 20:29


Pokojík podporuje místní designovou a návrhářskou tvorbu

Autor: Kosíková Veronika | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

V malém obchůdku poblíž brněnského parku Lužánky si zákazníci mohou nakoupit oblečení z kolekcí českých a slovenských návrhářů, ale i designové šperky a doplňky od menších značek. Pokojík se řadí mezi  nezávislé podniky v Brně, které upoutávají pozornost netradiční koncepcí a atmosférou. Existuje již přes tři roky a mezi obyvateli Brna si našel svoji klientelu. 

Brno – Nápad na založení Pokojíku plynul z potřeby majitelky Andrey Lojkáskové mít místo, kde by se mohla sama realizovat a kde by zároveň vytvořila zázemí pro lokální návrháře. Majitelka má vystudovaný textil a oděv v Brně, místo pokračování v dalším studiu se rozhodla učit sama, prací. „Moc jsem svoji tvorbu nenabízela na internetových portálech, chtěla jsem si založit kamenný obchod, kde bych mohla výrobky představit tak nějak živě,“ uvedla Lojkásková. Pokojík je zároveň majitelčiným ateliérem, kolekce oblečení její značky LeAndrea si zde zákazníci mohou zakoupit nebo na zakázku objednat. „Název Pokojík může být trochu matoucí, spousta lidí si představí, že zde nabízíme čistě interiérové doplňky. Mým cílem bylo obchod zařídit tak, aby působil příjemně a útulně, jako pokoj,“ dodala Lojkásková.Majitelka Andrea Lojkásková (vlevo) s kolegyní

V současné době tvoří hlavní složku nabízeného zboží právě oděvy a doplňky, z dílny. „Spolupracujeme i s menšími návrháři, nejznámější je Eliška Judová, od které tu máme kolekce, někdy se nám někdo ozve, nebo si někoho vybereme. Často to jsou mí kolegové a známí,“ řekla majitelka. V menší míře si zde zákazníci mohou zakoupit bytové doplňky – vonné svíce od české firmy, nebo designová papírová stínidla na lustry. „Chceme nabízet i vybavení do domácnosti – porcelán a doplňky do kuchyně,“ řekla Lojkásková. Umělecká tvorba malých návrhářů a designerů je hlavním lákadlem Pokojíku. „Na Pokojík jsem narazila na internetu,“ uvedla studentka Barbora Svozilová. „Ráda nakupuji v menších obchodech a podporuji české návrháře, jejich tvorba je originální,“ dodala Svozilová.

„Reference přes známé fungují asi nejlépe, dále využíváme sociální sítě, promo v časopisech. Myslím, že hodně Brňanů už Pokojík zná,“ řekla majitelka obchodu. Podle majitelky se spousta návštěvníků do Pokojíku vrací například za nákupem netradičních vánočních dárků. „Nemáme striktně určenou cílovou skupinu, myslím, že si zde každý dokáže vybrat,“ uvedla Lojkásková.

Pokojík se nachází v městské části Veveří, kde za posledních pár let vzniklo několik menších obchodů. Převážně mladí podnikatelé se snaží, aby se tato část rozvíjela. „Seskupila se tu taková parta lidí, která se snaží o to, aby to v Brně žilo a tepalo,“ řekla Lojkásková. Pokojík spolupracuje například s ateliérem Elišky Judové nebo s květinářstvím Rosebud. „Jsem ráda, že se koncepce Pokojíku vyvíjí a že nás lidé navštěvují. Daří se nám měnit interiér, spolupracovat s novými lidmi,“ uvedla Lojkásková. 

Klíčová slova: Pokojík, design, návrhářství, móda, podnikání

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.