01.05.2011 14:45


Poker jako životní styl

Autor: Andrea Jarošová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Známá karetní hra poker si získává stále větší množství příznivců, a to především mezi mladými. Pro některé je adrenalinovým sportem, pro jiné zase hazardem. Ale pro většinu špičkových hráčů je poker životním stylem.

Základní pokerová souprava na Texas Hold'em. Foto: Andrea Jarošová. Brno – „Na pokeru je nejlepší to, že jej můžu hrát prakticky všude,“ říká student Petr Lasica, který pokeru doslova propadl. Jeho slova dokládá fakt, že poker už dávno není karetní hrou, která se hraje na stole, ale která dnes dobývá především internet a televizi.

„Začal jsem hrát poker klasicky s přáteli. Teď už ho mám v počítači i mobilu,“ upřesňuje Lasica. Částečně se tím také objasňuje neustálý nárůst zájemců o amatérskou studentskou ligu UNIpoker, jež funguje od roku 2008. Ta pro nezkušené hráče představuje dobrý odrazový můstek. „V tento moment je na UNIpokeru registrováno přesně 10 983 hráčů. Z toho skoro sedm set se aktivně zapojuje do turnajů v tomto semestru,“ říká Pavel Hrdlička, správce UNIpokeru pro Brno.

„Na pokeru mě nejvíce přitahuje napětí, každý hráč hraje sám za sebe a se svými penězi,“ vysvětluje student Lasica. Poker je zejména hazard, neboť vítěz bere vše. Nicméně náklady na hru mohou být téměř nulové. „Snažíme se, aby byla liga dostupná pro nejširší veřejnost a za studentské ceny. Minimální poplatek na sezónu je dvě stě padesát korun,“ říká Hrdlička.  

„Mým pravidlem je, že si důsledně odděluju rozpočet na hru a na svůj běžný studentský provoz. Tak se snažím předejít možným ztrátám,“ doporučuje všem začínajícím hráčům Petr Lasica. Pokerem se ovšem dá také vydělat. Zatímco v zahraničí jdou ceny vítězů do miliónů dolarů, ve studentské pokerové lize se výhra pohybuje mezi několika málo dolary a maximální výhrou deset tisíc korun na Grand Finále. „Výhry jsou pěkné, přičemž vstupy do turnajů jsou co nejnižší. Hlavním cílem je pro nás aby se hráči dobře bavili,“ upřesňuje správce UNIpokeru Hrdlička.

Poker je rovněž jeden z mála sportů, kde se divák může rychle stát aktivním hráčem, a to i na vyšší výkonnostní úrovni. „Pravidla této hry jsou jednoduchá, naučit se je může každý za několik minut. Stačí být jen plnoletý a mít chladnou hlavu,“ tvrdí Lasica. A jsou to právě studenti, kteří v Česku tvoří nejširší pokerovou základnu. „Podle mých zkušeností patří studenti mezi ty lepší pokerové hráče. Možná je to dáno tím, že v pokeru se dají uplatnit mnohé matematické, psychologické a taktické dovednosti,“ potvrzuje Pavel Hrdlička.

Nejrozšířenější variantou pokeru je po celém světě Texas Hold’em, který je mezi hráči nejoblíbenější. „Tato varianta pokeru patří k nejpřehlednějším, a to jak pro diváky, tak i pro hráče,“ myslí si student Lasica. Hráči jsou rozdány pouze dvě karty, ostatní zůstávají na stole. Každý hráč pak z těchto karet sestavuje svou herní pětici.

V České republice je nejvyšší pokerovou soutěží Česká Pokerová Tour, v níž se hraje o miliony korun a která se skládá z několika menších turnajů. Přesto za vrchol pokerového umění se pokládá až účast na světovém turnaji World Series of Poker (WSOP), jenž se koná každoročně v Las Vegas. Zatímco se prvního turnaje WSOP, uskutečněného v roce 1970, zúčastnilo pouze sedm hráčů, kteří hráli o několik tisíc dolarů, letos se mezi sebou utká sedmdesát tisíc borců a rozdávat se bude sto osmdesát miliónů dolarů.

Klíčová slova: poker, liga, UNIpoker

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.