02.10.2012 12:10


Pojištění pro studenty znamená výdaje navíc

Autor: Jiří Hanák | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Většina studentů vlastní notebook, téměř všichni mají i mobilní telefon. Drahé věci, bez nichž si život už nedovedeme představit. Jak je ale zabezpečit?

Brno – Stalo se vám někdy, že jste horečně hledali ztracený mobil? Byl téměř určitě v téhle kapse, možná v druhé, nebo v batohu… Pokud jste jej nenašli, museli jste se smířit s tím,  že je pryč. Někdo ho ukradl, nebo hůř - sami jste ho ztratili. Co si v takové chvíli počít? Těmto situacím nelze úplně předejít, ale jejich dopad lze alespoň trochu zmírnit vhodným pojištěním.

Vysokoškolákům právě začíná další semestr. Studenti se stěhují na koleje nebo na privát. Pokud nebydlíte doma u rodičů, možná se bojíte o své cennosti. Riziko, že vám někdo v nestřežené chvilce odnese drahý notebook, telefon nebo třeba kytaru, je veliké. Toho jsou si ovšem vědomy i pojišťovny. „Když se pojišťuje majetek, musí mít domácnost nějaké bezpečnostní kvality. To ale na kolejích nelze zajistit,“ řekla pojišťovací poradkyně Hana Faitová.

Rozmyslete si, zda se vám to vyplatí

Pojištěním majetku při pobytu na kolejích se v Česku zabývá pouze několik společností. Například Česká pojišťovna nabízí studentům na kolejích pojištění zahrnující notebook, mobilní telefon nebo sportovní potřeby. Na informace je ovšem skoupá, přesné podmínky pojištění nejsou snadno dostupné, musíte se vydat na pobočku.

Peníze

Studenti bydlící na privátu mají možnosti o něco širší – vztahuje se na ně pojištění domácnosti. Takové však může být pro studenty příliš drahé. „Sedm set měsíčně za pojištění není moc peněz,“ myslí si o finančních možnostech studujících Hana Faitová. Osmnáctiletý student Vladimír Dvořák má však jiný názor: „S penězi vycházím akorát. Nemůžu si dovolit pravidelně platit ani třeba další pětistovku, natož sedm set.“ Podle policejních statistik se od ledna do srpna událo 2849 krádeží při vloupání do bytů. Každý si musí sám zvážit, zda se o svůj majetek obává natolik, aby se zavázal k měsíčním poplatkům. Pro někoho může být lepší investovat jednorázově do kvalitního zámku na dveřích.

Zajistit se pro případ ztráty majetku je sice možné, avšak musíte si pečlivě pročíst pojistné podmínky. Často se v nich dovíte například to, že za ztrátu se považuje pouze situace, kdy ztratíte třeba telefon při povodni, pádu stromu, lavině nebo výbuchu sopky. Pokud mobil prostě zapomenete ve vlaku nebo v kavárně, máte smůlu.

Rady, které vám pomohou při jednání s pojišťovnami

Před návštěvou pojišťovacího poradce nebo konkrétní pojišťovny se rozmyslete, jaké pojištění budete chtít. Pokud si chcete zabezpečit notebook nebo mobilní telefon, potřebujete pojištění majetku. Jestli máte obavy z úrazu, potřebujete pojištění úrazové. Nenechte si vnutit něco, o co vlastně nemáte zájem. Prací lidí v pojišťovnictví je přesvědčit vás, že vám hrozí téměř neustále vysoké riziko. Nedejte se tím vyvést z rovnováhy a požadujte nabídku produktu, který vás zajímá.

Určitě si také pojištění sjednejte osobně přímo na pobočce. Přestože může být lákavé zařídit všechno pohodlně přes internet, udělejte si čas na návštěvu pojišťovny. Už jen z toho, jak se k vám budou chovat její zaměstnanci, si o společnosti můžete udělat obrázek. Při zřizování pojištění po síti navíc musíte nejdříve vyplnit spoustu osobních informací předtím, než se dočkáte konkrétní nabídky. Na pobočce vám naopak nejdříve nabídnou produkt, který vám pak upraví na míru.

Klíčová slova: pojištění, student, koleje, majetek

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.