30.03.2018 22:01


Pohodlné připojení k síti Eduroam na všech místech Masarykovy univerzity? Na kolejích studenti stále potřebují kabel

Autor: Gabriela Štvrtňová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Většina studentů ubytovaných na kolejích Masarykovy univerzity se může ve svých pronajatých pokojích přihlásit k internetu jen přes síťový kabel. Bezdrátové připojení zatím funguje jen na kolejích Tvrdého a Veveří. Už od příštího semestru by však síť Eduroam mohli nově využívat i studenti bydlící na kolejích Vinařská, bratří Žůrků, Sladkého a Kounicova. 

Brno – Připojení na internet jen přes síťový kabel je pro studenty ubytované na kolejích Masarykovy univerzity běžná věc. Wifi je totiž k dispozici jen na dvou jejich ubytovnách z deseti, kolejích Tvrdého a Veveří. Tento rok by se to však mělo začít měnit. Již v září se část studentů ve svých pronajatých pokojích dočká univerzitní sítě Eduroam. První, kdo se prvně bezdrátově přihlásí, budou ubytovaní na kolejích Vinařská, Bratří Žůrků, Sladkého a Kounicova.

Pohodlné bezdrátové připojení standardem? 

Podle dotázaných studentů by měla být wifi na kolejích Masarykovy univerzity standardem. „Síťový kabel je podle mě nepraktický. Spousta notebooků už na něj nemá ani vstup,“ komentovala studentka ubytovaná na kolejích Tvrdého, Tereza Prachařová. „Wifi zavádíme jako součást zkvalitnění služeb poskytovaných Správou kolejí a menz,“ dodal vedoucí technických služeb a informačních technologií SKM František Dočekal.

Zatím studentům slouží k připojení na internet počítačová kolejní síť Aneta. Každý pokoj má datovou zásuvku, ke které si musí pořídit vlastní kabel. Síť je poměrně spolehlivá a rychlá, nabízí přenos 15 GB dat za 1 den. „Internet je velice stabilní a od minulého semestru nedošlo k výpadku,“ zhodnotil člen kolejní rady ubytovny Klácelova, Martin Michael Monz. 

Využívání kabelu však může být pro někoho nepohodlné, připojený počítač je fixovaný na jedno místo v závislosti na délce kabelu. „Studenti si občas stěžovali. Kdo je totiž zvyklý na kabel?“ řekl Daniel Cepr, rovněž člen rady Klácelova. „Navrhovali jsme proto zakoupení wifi aspoň do studovny. Řekli nám ale, že se na ni bude přecházet hromadně a celoplošně,“ dodal. Podle Monze by studenti měli mít obě možnosti připojení, kabel i wifi. „Nemělo by být však povinností studenta hradit automaticky poplatek dnes započítávaný v kolejném,“ vysvětlil.

Na kolejích jiných univerzit, příkladem Univerzita Karlova, je připojení k wifi běžné. Na Univerzitě Palackého je zase bezdrátový internet k dostání na sedmi kolejích z dvanácti. Podle webových stránek tamní Správy kolejí a menz se však plánuje další rozšíření. Brněnská Masarykova univerzita tak v tomto bodě zaostává.

Přehled pokrytí internetu na koljeích Masarykovy univerzity. Autor: Gabriela Štvrtňová

Červená barva znázorňuje první etapu pokrytí bezdrátového připojení. Studenti těchto kolejí budou moct využívat wifi od září tohoto roku.

Vlastní hotspot může problém vyřešit, studenti ho ale mít nemůžou

Na koleji Bratří Žůrků na Komárově je navíc problém s počtem přípojek. „Na trojlůžkových pokojích bývají jen dvě přípojky, a tak si studenti museli koupit switch,“ vysvětlil člen tamní kolejní rady, Štefan Holečko. „Částečně to jde vyřešit vytvořením hotspotu z notebooku,“ dodal. 

Této možnosti využila i studentka Masarykovy univerzity Aneta, která na Bratří Žůrků bydlí druhým rokem (na přání studentky se redakce rozhodla příjmení nezveřejnit, pozn. red). Se svými spolubydlícími se dohodla, že je to nejlepší řešení chybějící přípojky. „Router, která jsme si měly pořídit, nefungoval. Takže jsem si pořídila hotspot, na který máme všechny připojený telefon a jedna z nás i notebook,“ řekla. „Neustále jsme se musely domlouvat, která z nás bude bez přípojky. Navíc jsme čerpaly drahá data z telefonu. Oba problémy hotspot vyřešil,“ dodala studentka.

Vlastní wifi router podle kolejních pravidel ale povolený není. Výjimkou jsou jen případy, kdy počítačové zařízení nejde k internetu připojit jiným způsobem. Může jít například o chybějící zástrčku či adaptér. V takovém případě ale uživatel musí žádat o písemný souhlas administrátora kolejní sítě. Podmínkou je také zabezpečit toto zařízení tak, aby nikdo jiný nevyužil uživatelovu identitu. „Věděla jsem, že ho mít nemůžu. Nikomu jsem to neoznámila,“ uvedla Aneta.

Klíčová slova: Masarykova univerzita, koleje, Eduroam, internet

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.