11.05.2019 08:02


Podpořit mentálně postižené v pravidelném sportování. Takový je cíl Speciální olympiády

Autor: Karolína Novotná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Cyklistika či atletika byly jen některé z disciplín, ve kterých soutěžili v úterý 7. května sportovci s mentálním postižením v rámci regionálních her Speciální olympiády v Brně. Uspořádali je studenti Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity (FSPS MU).

Za své výkony získá ocenění každý soutěžící. Foto: Karolína Novotná

Brno Již pátý ročník regionálních her Speciální olympiády se konal v úterý 7. května na sportovišti Vysokého učení technického Pod Palackého vrchem. Uspořádali ho studenti FSPS MU. Akce patří do programu Českého hnutí speciálních olympiád (ČHSO). Mentálně postižení sportovci v ní mohli soutěžit v jedné ze tří disciplín, a to v cyklistice, atletice nebo takzvaných přizpůsobených sportech. Ty jsou určeny začínajícím nebo velmi mladým sportovcům, či těm, které jejich postižení více limituje. Patří mezi ně například hod na cíl nebo skok do dálky z místa.

„Zírali byste, jakou z toho mají sportovci radost. Vkládají do toho úsilí a ničí psychopedické teorie, že je to populace bez motivace, bez dovedností,” řekla prezidentka ČSHO Hana Válková. Her se mohou zúčastnit všichni lidé s mentálním postižením nad osm let věku, jejichž IQ je nižší nebo rovno osmdesáti.

Ačkoliv se jedná o sportovní událost, nejde jen o vítězství. „Základní ideou her je nabídnout soutěžícím společenství vzájemné rovnosti, akceptování a respektu,” vysvětluje národní ředitelka ČSHO Martina Středová. Nejedná se o soutěž v pravém slova smyslu. „Cílem Speciálních olympiád je umožnit co největšímu počtu lidí s mentálním postižením pravidelně sportovat a účastnit se sportovních soutěží bez ohledu na absolutní výkonnost. Závodníky rozdělujeme do skupin na základě přibližně stejných pohybových dovedností, aby měl každý stejnou šanci uspět,” popsala Středová.

Ocenění dostanou všichni účastníci. Organizátoři pro soutěžící připravují vždy osm stupňů vítězů, přičemž první tři dostanou medaili a zbytek stužky. „Díky tomu vládne na hrách zdravý duch sportovního zápolení. Radost z účasti je právě tak velká jako radost z vítězství,” řekla Středová.

Jako studentský projekt se Speciální olympiáda pořádá už od roku 1994. „Studenti se naučí, že i tato část populace není odepsaná. Že je nadšená, ukázněná, že něco umí a že je v rámci limitů schopná se učit,” vysvětlila Válková.

Soutěžící si celý den užili. „Akce byla super. Bylo vidět, že je to vážně baví,” potvrzuje moderátorka Kateřina Zobačová. Soutěžící se sjeli z celé republiky. „Co je ale možná bavilo nejvíc, byl maskot medvěda, se kterým se většina fotila nebo tancovala na doprovodnou hudbu,” zasmála se Zobačová.

ČHSO spojuje svou aktivitou 130 sportovních klubů Speciálních olympiád po celé republice, které sdružují dohromady přes 2500 sportovců s mentálním postižením. Pravidelně se také účastní evropských i světových her.

Klíčová slova: speciální olympiáda, masarykova univerzita, fakulta sportovních studií

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.