18.04.2014 18:13


Podnikání při studiu přináší peníze i starosti

Autor: Stárková Linda Anna | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

S náročnou finanční stránkou studia na vysoké škole se mohou studenti vypořádat pomocí brigád či sezónních výpomocí. Ti ambicióznější si mohou založit vlastní podnikání. Jedním z nich je i Jan Rezek, který se svým kamarádem otevřel v Českých Budějovicích první LaserTag arénu.

České Budějovice – Založit si vlastní podnikání může být jeden ze způsobů, jak vydělávat peníze již během studia na vysoké škole. Podnikání studentů je považováno za vedlejší výdělečnou činnost, což s sebou přináší i některé výhody. Stát za podnikající studenty například platí zdravotní i sociální pojištění a možné je také vyřídit si slevu na daních. Hráči před českobudějovickou Laser Tag arénou, autor: archiv arény

Jan Rezek se rozhodl podnikat především kvůli zkušenostem. Právě již nabyté zkušenosti mohou být v budoucnu velmi přínosné pro čerstvého absolventa, obzvlášť pokud je podnikání nějak spojeno s oborem studia. Navíc zkušenost s podnikáním zůstane jako zajímavá položka v životopise i pokud podnikatelský záměr nevyjde přesně podle představ.

Jan Rezek postavil v Českých Budějovicích s kamarádem Jindřichem Hájkem vlastními silami arénu pro Laser tag, hru, ve které je cílem střelit soupeře do speciální vesty pomocí laserového paprsku. Kromě jiného vyrábí sami i herní vybavení, které je vzhledem bližší reálným zbraním a hráči ho nenajdou v žádné jiné aréně. K takové kreativitě je přitom dohnaly finance – oficiální vybavení bylo pro začínající podnikatele příliš drahé. A odezva od návštěvníků arény je podle jejích majitelů velmi pozitivní.

Podle Jana Rezka se podnikání se školou skloubit dá, i když to samozřejmě není úplně jednoduché. Důležité je vybrat si správný projekt a vše dopředu promyslet. „Pokud si někdo vybere projekt, kde je nutná fyzická přítomnost, je to potom, podle mého názoru, prakticky neskloubitelné. Člověk si potom musí vybrat, co ho v životě posouvá víc a bohužel se často setkávám s tím, že škola to není. Například já jsem velkým zastáncem internetových projektů. Vše je online, takže nemusíte sedět v kanceláři, nedohadujete se s úřady o stavební povolení nebo hygienu, neplatíte nájem, jen doménu a hosting webových stránek.“ vysvětluje Rezek.

Zatím jedinou nevýhodou vlastního podniku je podle Rezka nedostatek volného času. „Nestěžuji si, vím, že ztráta osobního volna k podnikání bohužel patří. Každý, kdo se bude chtít do něčeho vlastního zakousnout, by měl vědět, že mu to sebere víc, než si plánoval. Na druhou stranu, všechno vynahradí ten pocit satisfakce, když vidíte, že jste někomu svým projektem udělali radost.“ shrnul Rezek.

Klíčová slova: podnikání, Laser Tag

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.