21.03.2019 11:17


Podle norského antropologa není různorodost problém, ale příležitost

Autor: Tereza Ryšanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Profesor sociální antropologie Thomas Hylland Ericsken z norské university v Oslu přijel na pozvání katedry divadelních studií a katedry sociologie z Masarykovy univerzity přednášet do Brna. Ve středu odpoledne vystoupil v univerzitním kině Scala. Před více než stovkou studentů a pedagogů hovořil o politických směrech a tendencích ovlivňujících světovou politiku.

Téma přednášky, Foto: Tereza Ryšanová

Brno – Populismus, migrace, klimatické změny či politický nativismus – to jsou jevy, ke kterým podle profesora Ericksena v současnosti dochází. Právě o nich norský antropolog mluvil během svého hodinového projevu v kině Scala. „Měli bychom rychle najít nějakou třetí cestu, jinak bude toto století nepříjemné. To už vlastně začíná být,“ řekl Ericksen.

Celou přednášku vedl v angličtině. Hned na začátku objasnil její název „Overheated identities“, slovo overheated je podle něj přirovnání, které naznačuje velmi rychlé a zároveň neočekávané změny. Politická ideologie a hnutí po celém světě řeší otázku identity či kulturní příslušnosti. Sociální demokracie mizí a populismus je téměř ve všech zemích na vzestupu. Důkazem je zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států, Brexit či indická politika v čele s premiérem Naréndra Módím. „Politiku spojenou s populismem můžeme najít téměř všude. Dnešní svět je o identitách a hranicích, které člověka odlišují od ostatních. Kdo jsem já a kdo ti druzí. Lidé si stále kladou otázky, co znamená být členem skupiny a jak zabránit vstupu lidem, kteří do ní nepatří,“ vysvětlil Ericksen.

Ericksen poznamenal, že všude můžeme vidět podobné vzorce - například politici nešíří naději, ale strach a nejistotu. Podle něj existuje jen málo výjimek, jako třeba bývalý americký prezident Barack Obama. Tvrdil také, že společnost a kultura se od devadesátých let minulého století mění rychleji než dříve. Jako příklad uvedl migraci, turismus či moderní možnosti přepravy zboží, které urychlují zahraniční obchod. „Dochází k míchání kultur, lidé nemají reálné hranice. Můžou být kým chtějí. Tím se ovšem rodí nejistota a pocit bezmoci, kterou prohlubuje i mezera mezi lidmi a politiky. Člověk hledá někoho, kdo ho vyslyší a jednoduše vysvětlí, proč a co se děje. Vzniká místo pro populisty,“ tvrdí Ericksen.

Druhou část programu tvořila diskuze, při které kladli návštěvníci různé dotazy. Na přednášku přišli studenti z různých oborů i fakult, u většiny převažovaly pozitivní ohlasy. „Ačkoliv nejsem na plynulou angličtinu zvyklá, mluvil velmi jasně a já všemu rozuměla. Obsah byl zajímavý, mám z toho dobrý pocit. Přednášky jako tato napomáhají lidem uvažovat o tom, co se děje v jejich okolí. Navíc je skvělé, že to bylo zadarmo,“ prohlásila studentka sociologie Kateřina Vašátková.

Během Týdne norské literatury, pořádaného Skandinávským domem, vystoupil Thomas Hylland Ericksen ještě na veřejné debatě, kterou si mohli lidé poslechnout ve středu večer ve vzdělávacím centru Otevřená zahrada. Svou návštěvu v Brně zakončí v pátek na oslavě padesátého výročí vydání knihy Ethnic Groups and Boundaries, kterou pomáhal editovat.

Klíčová slova: Sociální antropologie, Scala, univerzita, Thomas Hylland Ericksen

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.