24.09.2014 18:41

Plzeň zůstává v čele ligy, Zbrojovka přehrála Liberec

Autor: Petr Večeřa | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Česká nejvyšší fotbalová soutěž má za sebou osmé kolo, které nabídlo pražské derby a v letošní sezóně zatím také rekordní počet červených karet. Vedoucí pozici udržela Viktoria Plzeň, za kterou o pouhý bod zaostává mistrovská Sparta. První vítězství v letošním ročníku Synot ligy si připsala na své konto Příbram, která v souboji dvou nejhorších týmů tabulky porazila domácí Jihlavu.

Nedisciplinované Teplice a první Wágnerův hattrick

Nové ligové kolo odstartovalo pátečním utkáním Mladé Boleslavi, která na svém hřišti přivítala Teplice. Domácím se povedl vstup do utkání a po necelé půl hodině hry slavili první branku, o kterou se postaral Tomáš Wágner. Teplice udělaly po poločasové přestávce dvě změny, vedle Hoška přišel na hřiště také kanonýr Mahmutovič. Jenže z druhého poločasu bylo odehráno sotva pět minut a stoper Teplic Michael Lüftner viděl druhou žlutou kartu a po té pochopitelně následovalo vyloučení. V početní výhodě přidali Středočeši další dvě branky, a jelikož opět patřily Tomáši Wágnerovi, mohl se tento mladík radovat ze svého prvního hattricku v české nejvyšší lize. Teplice navíc přišli o dalšího vykartovaného hráče Jana Hoška.

Slavia potřetí v řadě prohrála, Slovácko rozstřílelo Duklu

Sobotní program nabídl divákům mimo jiné derby Bohemians 1905 a Slavie Praha. Sešívaní prožili podařený vstup do sezóny a vyzkoušeli si také pozici lídrů tabulky, ale v posledních týdnech jejich forma upadá a výkon proti Klokanům to pouze potvrdil. Domácí Bohemians jsou pod velkým tlakem poté, co se jako velmi reálná hrozba objevila možnost, že budou nuceni svůj stadion v průběhu sezóny opustit. Derby se však domácím podařilo zvládnout, když se po hodině hry prosadil ze značky pokutového kopu kapitán Josef Jindřišek. O druhou branku se postaral Lietava a upravil konečné skóre na 2:0. Slavia tedy opět prohrála, klesá tabulkou a v příštím kole se bude muset obejít bez krajního beka Nitrianského, který viděl v utkání červenou kartu.

Po návratu do nejvyšší soutěže přivítala Zbrojovka Brno na svém hřišti Liberec. Hosté neprožívají dobrý vstup do sezóny a zaostávají za výkony z loňské sezóny, kdy se jim dařilo také na mezinárodní půdě. Naopak Zbrojovka potvrdila aktuálně dobrou formu, která tým z jihu Moravy dostala až do horní poloviny tabulky. Brno šlo do vedení už v desáté minutě díky přesnému zásahu Sýkory. Vítězství a předvedený výkon si pochvaloval také hlavní trenér fotbalistů Brna Václav Kotal. „Uvědomovali jsme si, že Liberec má menší potíže se zraněnými hráči, ale dobře jsme také věděli, že i přesto disponují velmi silným a technicky vybaveným kádrem. Brzký gól nám udělal radost a chtěli jsme se soustředit především na brejkové situace, ale to se nám bohužel příliš nedařilo. Pojišťovací gól by našemu výkonu pomohl, ale s výsledkem jsme spokojeni a věříme, že to pro nás bude vzpruha před obtížnými duely, které na nás čekají,dodal lodivod domácích a připomněl, že Zbrojovku čekají v následujících týdnech duely s Plzní, Spartou a také Mladou Boleslaví.

Bez branek skončilo utkání Jablonce a Českých Budějovic, kde se o největší vzrušení postaral Jan Vošahlík, který na hřišti pobyl jen 15 minut. Dvě žluté karty v rozmezí tří minut znamenaly pro Vošahlíka automatickou stopku v dalším utkání. Hosté museli být se ziskem jediného bodu spokojeni, jelikož bránu svého soupeře za celých 90 minut neohrozili jediným střeleckým pokusem.

Naopak gólové hody čekaly na diváky v utkání Slovácka s Duklou Praha. Libor Došek potvrdil pozici jednoho z nejlepších střelců Synot ligy a připsal si na své konto hattrick a také jednu gólovou asistenci. Střelecky ho ještě doplnil Kerbr a Kalouda, který zkompletoval pověstného „bůra“. O čestný zásah Dukly se postaral francouzský útočník Jean-David Beauguel.

V utkání posledních dvou týmů tabulky se fanoušci dočkali jediné branky. Jakub Řezníček svou brankou zajistil Příbrami první tříbodový zisk v tomto ročníku a domácí Jihlava tak klesla na průběžnou poslední příčku tabulky.

Sparta otočila zápas s Hradcem Králové a Plzeň se může pyšnit nejvyšší návštěvou kola

Na stadionu ve Štruncových sadech se představil Baník Ostrava a pikantní utkání to bylo především pro trenéra Plzně Miroslava Koubka, který v minulosti vedl právě ostravský celek. „Jsem rád, že jsme byli v utkání fotbalovějším mužstvem. Baník velmi dobře napadal a byl rychle u odražených míčů. Soupeř hrál s nasazením a byl velmi organizovaný. Dobývat jejich obranný val nebylo vůbec snadné a i když mi ve výsledku ještě jedna naše branka chyběla, jsem spokojený, protože nejdůležitější je vítězství,“ shrnul pozápasové dojmy Koubek. Plzeň vyhrála 2:0 díky brankám Daniela Koláře a Ondřeje Vaňka. Diváci ve Štruncových sadech se postarali také o rekord v návštevnosti kola. Cestu do ochozů si našlo 11 072 návštěvníků

O tři body bojovala také Sparta Praha. Úřadující šampion přivítal na svém stadionu Hradec Králové. A právě Votroci otevřeli jako první brankový účet zápasu, když se po šesti minutách hry prosadil Malinský. Sparta ovšem dokázala do poločasové přestávky vyrovnat díky zásahu Lafaty. Ten samý hráč se prosadil také tři minuty po přestávce. Sparta postupem času hru ovládla a důkazem toho je také branka Josefa Hušbauera, která uzavřela nejen gólový účet zápasu, ale také celého kola.

Klíčová slova: fotbal, Synot liga, Viktoria Plzeň, Zbrojovka Brno