28.02.2014 20:00


Plzeň vydělala v evropských pohárech už 335 milionů

Autor: Švanda Robert | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Plzeňská pohádka pokračuje. Trenér Dušan Uhrin navázal na úspěchy svého předchůdce Pavla Vrby a postoupil s Viktorií Plzeň přes Šachtar Doněck mezi šestnáct nejlepších týmů Evropské ligy. Slovan Liberec v soutěži končí.

Doněck - Dvacet osm střel. Tolik pokusů vyslali fotbalisté Šachtaru Doněck směrem k Bolkově bráně, ale ujala se pouze dorážka Adriana do prázdné branky. Na druhé straně stačilo Viktorii Plzeň vystřelit šestkrát. Hrstka českých fanoušků přímo v doněcké Donbass Areně se mohla radovat z přesných zásahů Koláře s Petrželou a následného postupu do osmifinále Evropské ligy.Ilustrační foto. Autor: Jan Švanda

Pro trenéra Dušana Uhrina to byl teprve třetí soutěžní zápas na lavičce Viktorie Plzeň a ihned si připsal cenné vítězství. Šachtar Doněck na domácí půdě podlehl naposledy v prosinci 2012 turínskému Juventusu. Majitelé klubu si výběr nástupce Pavla Vrby mohou pochvalovat.

Postup do dalšího kola se mimo jiné promítne do klubové kasy. Za vítězství nad Šachtarem Doněck do ní přibude odměna ve výši 350 tisíc eur. Tuto sumu přičte Plzeň k dosavadním 11,9 milionům eur, které získala svojí účastí v základních skupinách Ligy mistrů. Český mistr vydělal působením v evropských pohárech celkem dvanáct a čtvrt milionu eur (asi 335 milionů korun). V osmifinále čeká na Viktorii Plzeň sedminásobný francouzský mistr Olympique Lyon a v případě úspěchu nemusí být pro plzeňské toto číslo konečné.

Další český zástupce Slovan Liberec cestoval k odvetnému utkání do nizozemského Alkmaaru s jednobrankovou ztrátou. Chtěl podobně překvapit jako Viktorie Plzeň. Už v prvním poločase však Liberec inkasoval a šance na jeho postup se snížily. Dvacet minut před koncem zdramatizoval zápas vyrovnávacím gólem po rohovém kopu Budnik a k postupu rázem chyběl jediný gól. Přes několik slibných pokusů při závěrečném tlaku a po zákrocích brankáře Estebana postupová trefa nepřišla. Liberec tak v pohárově Evropě končí.

Také liberečtí si úspěšným účinkováním v Evropské lize finančně polepší. Za dvě výhry a tři remízy v základní skupině Liberec vyinkasuje necelé tři miliony eur a doplatí tak na nerovnost mezi odměnami v Lize mistrů a Evropské lize. Rozdíl je patrný u pouhého postupu do základních skupin. V Lize mistrů si týmy přijdou na necelých 9 milionů eur, kdežto v Evropské lize na něco přes 1 milion.

Klíčová slova: sport, fotbal, Evropská liga, Liga mistrů, Plzeň, Liberec

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.