05.05.2016 17:40


Plzeň je mistrem. Z fotbalové Popelky se stala rozmazlená vládkyně

Autor: Marek Janoš | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Česko zná fotbalového mistra. Nedělní výhrou nad Baníkem se jím počtvrté ve své historii stala plzeňská Viktorie. Poprvé dokázala titul obhájit. Ligové prvenství slavili svěřenci trenéra Karla Krejčího už tři kola před koncem. Bohužel, příběh Západočechů má kaňku typickou pro český fotbal.

Cesta Plzně za historickým prvním titulem připomínala pohádku. Viktorie se natrvalo usadila mezi ligovou smetánkou teprve v roce 2005. O něco později vybudoval nynější reprezentační trenér Pavel Vrba z neznámých jmen stabilní tým, který navzdory očekáváním v roce 2011 dokráčel k prvnímu titulu, když porazil daleko movitější Spartu, ale i Slavii, Jablonec či Liberec.

Od prvního senzačního vítězství Plzně v nejvyšší tuzemské soutěži uběhlo pět let a z umouněné Popelky se stala pyšná vládkyně nad českým fotbalovým královstvím. V sezóně prvního triumfu podle odhadů pracovali plzeňští funkcionáři na české poměry s mírně nadprůměrným rozpočtem. Nyní je Viktorie po Spartě nejbohatším klubem v Česku, její rozpočet je několikanásobně vyšší než prvoligový průměr.

Marek JanošV neděli oslavovala Plzeň zisk čtvrtého historického titulu, o den později se radoval v Anglii ze svého prvního vítězství v tamní Premier League Leicester. Klub z města menšího než Brno za sebou nechal slavné kluby jako Tottenham, Chelsea, Manchester United nebo Arsenal. Přitom průměrný kurz na vítězství lišek z Leicesteru se před sezónou pohyboval kolem hodnoty 5000:1, spíše se očekával jejich sestup do nižší ligy. Jenže „Foxes“ se postavili osudu a zvítězili. Proč? Protože přestože ekonomické rozdíly mezi jednotlivými kluby v Anglii jsou obrovské, všichni mají teoreticky stejnou startovní čáru. Rozhodčí jsou pod drobnohledem. Každá chyba se trestá.

Ze Synot ligy se letos kvalifikují do evropských soutěží – Ligy mistrů a Evropské ligy čtyři týmy.  Hraje se o stovky milionů, za účast v základní skupině Ligy mistrů získá klub mezi 350 a 400 miliony korun. Bonusy v Evropské lize jsou zhruba desetinové.

Viktorka za sebou má rekordní sérii šestnácti výher v řadě, naposledy ztratila body na konci října v Brně, ale její jízda nebyla tak spanilá, jak se může zdát. Letošní příběh tak zavádí fotbalového fanouška do prostředí temných zákulisních her. Vítězství v lize je totiž nejen sportovním úspěchem, ale také zárukou nejvýhodnějšího postavení pro kvalifikaci do milionářských evropských soutěží.

Tažení Plzně za trofejí pro nejlepší český tým lemuje řada podezřelých výkonů sudí. Příkladem přinejmenším zvláštně řízeného zápasu je dubnový zápas Viktorie ve Zlíně. Nováček soutěže šel do překvapivého vedení po brance Poznara a dlouho držel naději na senzační výsledek. Po poločase ale po jasném zahrání rukou srovnal hostující Petržela, sudí Michal Paták nejenže branku uznal, ale navíc ještě udělil domácímu Matejovovi za protesty červenou kartu. Vaněk poté další brankou zajistil Plzni nad oslabeným Zlínem vítězství 2:1.

K nominaci rozhodčího Patáka na zápas Plzně se Zlínem se skepticky vyjadřovali fotbaloví experti a novináři už před zápasem. Patákovo bydliště se nachází v Horní Bříže, tedy jen 14 kilometrů od Plzně, a není obvyklé, aby byl rozhodčí za takové situace delegován na zápas na druhé straně republiky.

Zlín ale po zápase oficiální stížnost nepodal. V tiskové zprávě uvedl: „Nepodáváme protest proti způsobu řízení zápasu ani proti konkrétnímu rozhodčímu, protože výsledek 1:2 platí, a protože nám nejde o jednotlivosti, ale o princip. Ostatně fotbalová veřejnost v přímém televizním přenosu měla možnost zhlédnout způsob řízení uvedeného zápasu.“

Podezřelé dění na fotbalových trávnících se netýká jen Plzně. Podobný průběh jako výše popisované utkání měla i dohrávka 19. kola mezi Duklou a Spartou. Favorit otočil nepříznivý stav zápasu v posledních dvou minutách. Na 1:1 vyrovnal Juliš, po něm vstřelil vítěznou branku z kontroverzní penalty Dočkal. Tentokrát utkání řídil rozhodčí Tomáš Kocourek. Na jeho hlavu se okamžitě po skončení zápasu strhla vlna kritiky od odborné veřejnosti i fanoušků.

„Tyhle zápasy ve mně čím dál častěji vyvolávají otázku, jestli má cenu dál fotbal sponzorovat. Nechci dělat rychlá rozhodnutí a určitě ne pod dojmem zápasu se Spartou,“ nechal se slyšet po zápase majitel Dukly Petr Paukner. „Nevylepšuje to image fotbalu. Návštěvy klesají, nejde najít sponzory,“ dodal.

Podobně mluvil Paukner už více než před rokem, kdy za podobných okolností Dukla prohrála po penaltě s Plzní. Český fotbal se po zlatých letech propadl do temnějšího období, během kterého jej postihla velká korupční kauza z roku 2004. Odpovědní lidé ve fotbalové asociaci hledají způsoby jak vrátit Českou republiku na výsluní. Začít od rozhodčích by mohlo být dobrým řešením.

Klíčová slova: sport, fotbal, Synot liga, česko, Leicester, Sparta, Plzeň

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.