06.03.2012 20:43


Pískat za párek a pivo mi nestačí, říká mladý rozhodčí

Autor: Tomáš Janota | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Černá svině. To bude muset Michal Depeš poslouchat týden co týden, protože se rozhodl stát fotbalovým rozhodčím. „Nechci skončit někde v okresním přeboru, mým snem je pískat finále Ligy mistrů,“ říká. Bude z něj jednou další Phil Dowd?

Snem téměř každého mladého fotbalisty je hrát velké finále, třeba na Mistrovství světa nebo v Lize mistrů. Stejnou motivaci měl i Michal Depeš. Brzy ale zjistil, že profesionální fotbal není v jeho silách, a pokouší se splnit si svůj sen alespoň v roli rozhodčího.

Proč jste se chtěl stát fotbalovým rozhodčím?

Mám rád fotbal a vždycky jsem chtěl být jeho součástí. Ale už mě nebavilo hrát jen pro to, abych dostal žízeň. První skutečný impulz, kdy jsem si řekl, že bych chtěl být rozhodčí, byl poslední ročník FA Cupu a zápas mezi Manchesterem United a Liverpoolem. Sudí Howard Web tehdy nesmyslně vyloučil Steveho Gerrarda a nařídil podivnou penaltu. Tenkrát jsem si pomyslel, že když může na té nejvyšší úrovni pískat on, proč bych nemohl i já.

Takže byste jednou rád rozhodoval utkání na těch nejvyšších úrovních?

Rozhodně, nechci zůstat někde v okresním přeboru a pískat za párek a pivo v kiosku u hřiště. Každý na vesnici je fotbalový odborník a všemu rozumí, jeden rozumbrada vedle druhého. Mým snem je finále Ligy mistrů a udělám vše pro to, aby se mi ten sen splnil. Když na sobě budu tvrdě pracovat a budu mít i trochu štěstí, není to nemožné.

„Pralesními“ soutěžemi, tedy zápasy na okresní úrovni, si musí projít každý rozhodčí a není to žádný med. Nemáte z toho trochu strach?

Počítám s tím, že budu muset něco obětovat, každý nějak začínal. Musím jít do zápasů se zacpanýma ušima a snášet nadávky všech okolo hřiště. Věřím ale, že pokud budu úspěšný, brzy se posunu do lepších soutěží.

Máte nějaký rozhodcovský vzor?

Mám, je jím Phil Dowd, anglický rozhodčí. Líbí se mi jeho styl, píská s ledovým klidem. Například si hráče nejdříve zavolá a vysvětlí mu, co udělal špatně. Až potom mu ukáže kartu.

Co říkala vaše rodina a kamarádi na to, že chcete být rozhodčí?

Oni znají jen vesnický fotbal, takže reakce byly u rodiny i kamarádů dost smíšené. Někteří mě odrazovali, že mě to přestane bavit, až budu každý víkend poslouchat nadávky, jiní mi zase připomněli, že párek a pivo zadarmo je fajn. Nikdo si neuvědomuje, že nechci skončit jen u okresních zápasů.

Co bych musel udělat, kdybych se chtěl stát fotbalovým rozhodčím?

Ze všeho nejdříve si musíš ujasnit, jestli opravdu chceš o víkendech obětovat veškerý svůj volný čas, protože budeš delegován na zápasy. Pak stačí dojít na nejbližší sekretariát a čekat, až tě pozvou na školení rozhodčích. Na školení jsem se připravoval dost dlouho, protože jsem musel důkladně znát fotbalová pravidla. Na konci totiž píšeš test, který není žádná legrace.

Skládali jste i fyzické zkoušky? Každý rozhodčí by měl mít patřičnou kondici, nebo ne?

Kondiční testy dělají jen rozhodčí z krajských a vyšších soutěží. Kdo sleduje vesnický fotbal, jistě ví, že ho pískají i starší kolegové, kteří by testy horko těžko splnili.

Už jste řídil nějaké utkání nebo na svou premiéru teprve čekáte?

Oficiálně čekám, jarní sezóna startuje za tři týdny. Ale byl jsem na několika přípravných zápasech jako asistent. Zpočátku jsem byl dost nervózní, ale pak jsem si to užíval. Je to zajímavá zkušenost být na hřišti v jiné roli než hráč. Žádnou odměnu jsem sice nedostal, ale slyšel jsem pár kladných komentářů. Byl tu ale i jeden kontroverzní moment.

Kontroverzní moment? Jaký?

Byl jsem jako asistent na zápase Libchavy – Vamberk. Klasická situace, obránci vystavují útočníka do ofsajdu, ale jeden z obránců vyběhl o zlomek vteřiny později. Past tedy nesklapla a dva útočníci Vamberka se už řítili na bránu. Libchavští byli zvyklí, že mají na lajně svého člověka, který mává jako na nádraží, ale já takový nejsem. Rozhodl jsem se tak, jak bylo v tu chvíli správné, a za tím si stojím.

 

Michal Depeš hraje fotbal už odmala v Sokolu Libchavy. Dnes je mu 19 let a svou kariéru ukončil, aby mohl přejít na druhý břeh a působit jako rozhodčí. Studuje Obchodní Akademii v Chocni a oficiálně se stal rozhodčím 28. ledna 2012.

Klíčová slova: rozhodčí, fotbal, Libchavy,

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Jan Kos | 07. 12. 2012, 14:54
Chlapec si věří, to jo, ale měl by si uvědomit že začít s pískáním v 19 letech je dost pozdě a se splněním svých snů to bude mít velice těžké... U práce rozhodčího jsou také velice důležité kontakty, keteré, pokud nejsou, tak je to velmi složité... Jinak co se týče Webba-pan rozhodčí, tehdy s tím Liverpoolem to nezvládl, ale jinak odpískal již mnoho důležitých zápasů včetně finále MS 2010, kde musel prokázat opravdu nevýdané schopnosti, jelikož zápas byl nesmírně složitý(z pohledu sudího, jistě si pamatujete...). Málokdo píská tak dobře! ...Budeš to mít velmi těžké, ale, pokud to myslíš upřímě, jdi si za svým snem... Proměň svůj život v sen a sen pak v realitu... Vše je možné, když tomu mnoho obětuješ :) PS: A hlavně se nenech uplácet!!! :D