15.04.2013 12:37


Petr Sýkora nelyžuje, zato góly střílí jako na běžícím pásu

Autor: Lukáš Zitka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Za tři roky ve švýcarské nejvyšší soutěži nastřílel dvaasedmdesát branek. V prvním ročníku v zemi pod Alpami získal cenu pro nejlepšího střelce a titul mistra ligy k tomu. Pardubický odchovanec, který poslední tři sezony hrál ve Švýcarsku za HC Davos, nyní po sezoně odpočívá ve svém rodném městě.

HC Davos letos skončil ve čtvrtfinále na hokejkách hráčů ZSC Lions po napínavé sérii, která se protáhla až na sedm utkání. O svých hokejových začátcích a svém působení ve Švýcarsku se rozpovídal Petr Sýkora, jenž si nyní užívá klidu po náročné sezoně v rodných Pardubicích. 

 

Jak jste s hokejem začínal? 

Začínal jsem v Pardubicích. K hokeji mě přivedli rodiče, protože starší bratr Michal už několik let hrál, tak to pro mě tehdy byla jasná volba.

U čeho si po sezoně nejvíc odpočinete? 

Rád si zahraju tenis nebo golf. Ale nevadí mi ani zůstat doma a podívat se na nějaký film. Záleží na náladě.Petr Sýkora po sezoně odpočívá v Pardubicích. Foto: Lukáš Zitka

Se kterými hráči se vám hrálo nejlépe? 

Za svoji kariéru jsem si zahrál s velkou spoustou skvělých hokejistů. Každý rok se mi hrálo s někým dobře, je strašně těžké jmenovat někoho konkrétně. Ale třeba s Tomášem Divíškem, Adamem Svobodou nebo Otou Janeckým se mi hrálo dobře.

Byl jste se už podívat na výstavě 90 let pardubického hokeje?

Ještě ne, protože jsem se do Česka vrátil nedávno a teprve teď jsem o ní slyšel. Ale určitě bych se na ni chtěl jít podívat.

Kdo podle vás letos vyhraje extraligu? 

Tuhle odpověď ze mě asi tak úplně nedostanete, protože extraligu moc nesleduju. Ale v Plzni hraje můj kamarád Adam Svoboda, takže to přeju jemu. Takže říkám Plzeň.

Máte nějaké speciální tréninkové metody? 

Ne, nikam po nocích trénovat nechodím a žádné speciální tréninkové metody nemám. Akorát v létě se připravuju sám, mám na to kondičního trenéra, který vymýšlí tréninky.

Proti kterému gólmanovi se vám špatně hraje? 

Blbě se mi hraje třeba proti Adamu Svobodovi, který mě dobře zná, protože jsme kamarádi. Proti němu je to těžké vždycky. A ještě se mi vždycky špatně hrálo proti Romanu Čechmánkovi. Ale jinak nevím.

 

Fanoušci se v Davosu občas kvůli sněhu nedostanou na zápas

  

Když porovnáte zázemí Pardubic a Davosu, kde jsou rozdíly? 

Zázemí je hodně podobné. V Pardubicích je všechno trošičku větší, protože v Davosu je menší hala. Zázemí pro hráče je ale perfektní v obou halách, takže je to srovnatelné.

A rozdíl v úrovni hry extraligy a NLA? 

Rozdíl mezi nimi je, ale abych to mohl pořádně porovnat, musel bych v jedné sezoně hrát obě soutěže, což se mi nikdy nestalo. Teď jsem v Česku tři roky nehrál, takže se mi to špatně porovnává, ale švýcarský hokej je hodně rychlý, hodně agresivní a tvrdý. Úroveň hokeje tady zhodnit úplně nemůžu.  

Vypadaly oslavy titulu v Davosu stejně bouřlivě jako v Pardubicích?

Vypadaly podobně. Vždycky týden po získaném titulu je pro fanoušky i hráče přichystán velký průvod městem, který je zakončený na stadionu. Je to velmi podobné jako v Pardubicích.

Chodí na zápasy hodně fanoušků?

Je to trochu ovlivněné tím, že Davos má hodně fanoušků z okolí, třeba třicet čtyřicet kilometrů odtamtud, a když sněží nebo je špatné počasí, tak je obtížné se tam dostat. Ale chodí hodně. Hala je asi pro sedm tisíc lidí a chodí okolo pěti nebo šesti tisíc lidí, což je slušná návštěvnost.

Stávalo se vám, že vás v Davosu lidé poznávali na ulici?

Davos je malý a hokej tam sleduje hodně lidí, takže se mi to občas stávalo, ale nijak zvlášť. My jsme totiž nikam moc nechodili. Ale zájem o hokej v Davosu je. Největší je o Spengler cup, který je vyprodaný třeba už od srpna (turnaj se hraje v prosinci - pozn. red.).

 

Na sjezdovku to bylo pět minut, na lyžování ale nebyla chuť

 

Davos je vyhlášené zimní středisko, zalyžoval jste si na místních sjezdovkách?

První sezonu jsem lyžoval asi desetkrát, ale potom už ne. Nebyla chuť. Ale lyžování bylo pěkné. Na sjezdovku jsem to měl do deseti minut chůzí.

Pomohlo vám ze začátku angažmá, že jste nebyl jediným Čechem v týmu? Za Davos hráli Petr Tatíček s Josefem Marhou. 

Stoprocentně. Oba dva mi pomohli hrozně moc. Hraje se lépe, když člověk přijede do cizího prostředí a má tam lidi, kteří pochází ze stejné země.  

Ze začátku letošní sezony v Davosu hráli Rick Nash a Joe Thorton, jací byli v kabině? 

Jsou to výborní, skromní kluci. Člověk by neřekl, že dokázali to, co dokázali. Byl u nás ještě i Loui Ericson a s tím mám stejnou zkušenost. Všichni to byli super kluci.  

Měl jste možnost se podívat po Švýcarsku? Hokejisté často vidí na cestách pouze hotel a zimní stadion.

Ve Švýcarsku je dobré, že je to všude kousek. Takže my jsme po hotelech moc nejezdili a vždycky jsme jeli v den zápasu na zimák a po zápase domů. To jsme sice ze Švýcarska moc neviděli, ale bývá tam hodně volna, takže jsme měli čas se někam podívat. Takže v tomhle případě ano. 

Sledoval jste na dálku výsledky Pardubic? 

Ano, vždycky jsem se podíval, jak hráli, protože odsud pocházím a strávil jsem tady největší část své kariéry. Sledoval jsem víceméně každý zápas.

 

Rusko lákalo, ale rozhodl jsem se pro Švýcarsko

 

Láká vás vyzkoušet si ligu KHL?

Samozřejmě byly chvíle, kdy mě to lákalo, ale zvolil jsem Švýcarsko a jsem za to rád, neměnil bych to. I s odstupem času jsem s tímto rozhodnutím spokojený.

Měl jste z KHL nabídky? 

Nějaké jsem měl, ale moc jsem se o ně nezajímal. Nabídky navíc nebyly úplně konkrétní. To je ale spíše otázka pro mého agenta, než pro mě.

Naposledy jste oblékl reprezentační dres na mistrovství světa v Moskvě 2007, láká vás možnost zahrát si za reprezentaci znovu? 

Určitě by mě to lákalo. V Moskvě to byla skvělá zkušenost a jsem moc rád, že jsem tam mohl být. Na druhou stranu je to vždycky po sezoně a záleží na tom, jak je hráč zrovna ve formě a jak se cítí. Láká to ale asi každého. 

Chtěl byste se po skončení kariéry věnovat třeba trenéřině?

Tak tohle zatím vůbec neplánuji, ale určitě bych trenérem být nechtěl. Maximálně přípravku, malé děti, nebo začínající hokejisty, jinak mě práce trenéra neláká.

 

Petr Sýkora se narodil roku 1978 v Pardubicích. S profesionálním hokejem zde také začínal. NHL si vyzkoušel v dresu Nashvillu a Washingtonu. V reprezentaci odehrál mistrovství světa 2007 v Moskvě (7. místo). Je dvojnásobným mistrem české ligy s Pardubicemi (2005 a 2010). Dva tituly vlastní i s Davosem, vyhrál s ním i Spengler cup. Jednou byl nejlepším střelcem švýcarské ligy a dvakrát české.

Klíčová slova: Petr, Sýkora, hokej, Pardubice, Davos

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.