29.10.2020 22:44


Pešán představil nominaci na Karjalu: Bartošák se vrací, přibyde deset nováčků

Autor: Dominik Pohludka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Hned deset nováčků je v širším, třicetičlenném výběru na listopadový hokejový turnaj Karjala ve finských Helsinkách. Dalších 27 hráčů je mezi náhradníky. Nový trenér národního týmu Filip Pešán nominoval také osm hráčů z reprezentace do dvaceti let.

Tisková konference před turnajem Karjala. Screen z Youtube

Praha – Nový trenér národního hokejového týmu Filip Pešán zařadil do širší nominace na Karjalu deset nováčků. Osm z nich jsou junioři, kteří by ve Finsku měli sbírat zkušenosti na mistrovství světa dvacítek. To se uskuteční na přelomu roku v kanadském Edmontonu. Vedle nich si první starty v dresu národního týmu mohou připsat gólman Dominik Hrachovina a útočník Michael Špaček.

Dopředu se očekávalo, že trenér nominuje především hráče ze zahraničních klubů. „Jinou možnost ani nemáme. V Česku se profesionální hokej nehraje, základ týmu tedy musíme vytvořit z krajánků," popisuje Pešán na tiskové konferenci.

Z českých klubů zařadil Pešán do kádru sedm juniorů a Filipa Hronka, který před startem NHL vypomáhá v Hradci Králové. Hronek naposledy reprezentoval na loňském mistrovství světa v Bratislavě, kde byl zvolen nejlepším obráncem a dostal se i do All Star týmu celého turnaje.

„Český hokej je z mého pohledu až nesmyslně paralyzovaný vládními nařízeními, nehraje se a netrénuje. Proto jsem nechtěl nominovat nikoho z extraligy," vysvětluje Pešán na tiskové konferenci. „Přesto jsem nakonec některé na seznam zařadit musel. Jen v neděli mi totiž dorazily omluvenky od osmi nebo devíti našich krajánků. Většina se omluvila ze zdravotních důvodů, někteří dostali zákaz od svých klubů," dodává. Zákaz podle jeho slov dostal třeba brankář Lukáš Dostál z finského Ilves Tampere.

Poprvé od mistrovství světa se do národního týmu vrací také brankář Patrik Bartošák. Ten v minulé sezóně přerušil kariéru z osobních důvodů a problémům s alkoholem. V lednu se pak vrátil na led v dresu švédského MODO Hockey a v létě přestoupil do finského klubu Pelicans Lahti, kde působí dodnes.

Trenéři vybírali hráče především z KHL a Finska. Část hráčů z KHL se však z reprezentace omluvilo, aby mohli volný čas trávit s rodinou. „Hokejisté z Ruska to mají těžké, žijí bez rodin, v podstatě v bublinách,“ vysvětluje Pešán a dodává, že jejich rozhodnutí chápe. I přesto je v týmu šest hráčů z Ruska. Konkrétně obránci Jakub Jeřábek a Andrej Šustr a útočníci Jaškin, Nestrašil a bratři Zohornové. Z finského Jokeritu dorazí Jakub Krejčík a David Sklenička. Ze Švédska se k reprezentaci připojí obránce Vojtěch Mozík a útočník Jan Ordoš.

V širší nominaci je třicet hráčů. Všichni musí mít už při srazu na letišti negativní test na covid-19, jinak se turnaje nemohou zúčastnit. Dalších 27 náhradníků vybrali trenéři pro případ, že by některý z hráčů měl test pozitivní.

Čeští hokejisté budou na Karjale obhajovat prvenství z loňského ročníku, kdy tým pod vedením Miloše Říhy porazil Švédsko, Rusko a na samostatné nájezdy i domácí Finsko.

Národní tým odletí do Helsinek v pondělí 2. listopadu dvěma speciály z Prahy a Moskvy. V úterý a ve středu se hráči zúčastní dopoledního a odpoledního tréninku. Ve čtvrtek čeká české hokejisty duel se Švédskem. V sobotu nastoupí proti domácímu Finsku a v neděli proti Rusku.

 

Nominace na turnaj Karjala:

Brankáři:
Patrik Bartošák (Lahti, Finsko), Dominik Hrachovina (Tappara Tampere, Finsko), Lukáš Pařík (Bílí Tygři Liberec).

Obránci:
Filip Hronek (Mountfield HK), Jakub Jeřábek (Podolsk, KHL), Andrej Šustr (Kunlun, KHL), David Sklenička, Jakub Krejčík (oba Jokerit Helsinky, KHL), Vojtěch Mozík (Färjestad, Švédsko), Lukáš Klok (Lukko Rauma, Finsko), Michal Moravčík (Tappara Tampere, Finsko), Jakub Galvas (Jukurit Mikkeli, Finsko), David Jiříček (HC Škoda Plzeň), Stanislav Svozil (HC Kometa Brno), Šimon Kubíček (HC Stadion Litoměřice).

Útočníci:
Dmitrij Jaškin (Dynamo Moskva, KHL), Hynek Zohorna, Tomáš Zohorna (oba Chabarovsk, KHL), Andrej Nestrašil (Magnitogorsk, KHL), Ondřej Roman (Ilves Tampere), Michael Špaček, Jiří Smejkal (oba Tappara Tampere, Finsko), Rudolf Červený (Lahti, Finsko), Radek Koblížek (Oulu, Finsko), Šimon Stránský (Jukurit Mikkeli), Jan Ordoš (Oskarshamn, Švédsko), Jan Myšák (HC VERVA Litvínov), Michal Teplý (BK Mladá Boleslav), Jaromír Pytlík (Sault Ste. Marie, OHL), Adam Raška (HC Oceláři Třinec).

Klíčová slova: hokej, Karjala cup, Filip Pešán, nominace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.