11.05.2011 13:04


Peníze za kytičky pomohou lidem s rakovinou

Autor: Kateřina Foltánková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Více než jedenáct tisíc dobrovolníků dnes prodává žluté květy měsíčku lékařského po celé republice. Výtěžek sbírky půjde na boj s rakovinou. Květina má každý rok jinou barvu stužky. Letos je fialová.

Muž od skautek dostává kytičku a informační letáček. Foto: Kateřina Foltánková.Vyškov ‒ Jedna květina, která má pomoci v boji s onkologickými onemocněními, stojí dvacet korun. Lidé však mohou přispět i vyšší částkou. „Často dávají i čtyřicet korun,“ popsal patnáctiletý skaut Matěj Zemánek vybírajíci ve Vyškově. Jeho skupina za dvě hodiny prodala šedesát kytiček.

Každý, kdo si koupí květ, dostane i leták, který informuje o tom, že rakovinou trpí každý třetí Čech, a upozorňuje na význam prevence. „Myslím, že je to nemoc, která může kdykoliv potkat každého z nás,“ vysvětlila učitelka Jana Kolčárová, která do sbírky také přispěla.

Dobrovolníci budou po celý den prodávat osm set tisíc kytiček. Nabízet žluté odznaky chodí nejen lidé, kteří měli rakovinu, ale i žáci základních a středních škol nebo členové organizací, jako je Skaut, Pionýr a Červený kříž.

„Základním pravidlem je, že dárce by měl peníze vhazovat přímo do pokladního vaku a nikoli dobrovolníkovi do ruky,“ řekla organizátorka sbírky Jitka Bajgarová. Speciální tašku na peníze může otevřít pouze pracovník České pošty, který hotovost přepočítá.  Podle Bajgarové tedy nehrozí, že by si dobrovolníci mohli peníze nechat pro sebe.

Loni se v pouliční sbírce vybralo více než čtrnáct milionů korun. Liga proti rakovině, která je pořadatelem, tyto peníze využívá na prevenci, pomoc pacientům s rakovinou, nákup moderních přístrojů a výzkum. Jak byli lidé štědří letos se uvidí za deset dnů, kdy bude spočítán výtěžek. „Nejčastěji si kytičky kupují staré ženy a maminky s kočárkem,“ sdělil skaut Marek Balko.

Sbírka Český den proti rakovině se pořádá od roku 1997 a letos zavítá do sedmi set padesáti měst a vesnic. „Prodávat mě baví, je to lepší než sedět ve škole,“ uvedla dvanáctiletá Terezie Zakopalová, jejíž skupina nabízela odznaky na náměstí a u autobusového nádraží.

Pražané si mohou kytičku koupit nejen od dobrovolníků, ale i ve žlutém stanu na Václavském náměstí. Odznaky zde nabízejí známé osobnosti jako hlasatelka Marie Retková a herci ze seriálu Ulice. Dermatologové a onkologové tam budou zdarma vyšetřovat návštěvníky.

Klíčová slova: rakovina, sbírka, charita, květinový den, český den proti rakovině, onkologie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.