10.03.2012 11:07


Pawlowská: Inspiruje mě vlastní život a věčně nespokojená matka

Autor: Kateřina Svobodová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Velká žena z Východu – tak nazvala svou devatenáctou a zatím poslední knihu známá spisovatelka a scénáristka Halina Pawlowská. Úryvek z románu si mohli zájemci poslechnout přímo z úst autorky v pátek 9. března v Knihcentru v brněnské Olympii.

Brno Páteční odpoledne se stalo pro fanoušky Haliny Pawlowské příjemným nejen literárním zážitkem. Hned po příchodu před publikum sršela oblíbená spisovatelka svým pověstným a silně nakažlivým humorem. „Předem bych se chtěla omluvit za svůj ohoz, který připomíná něco mezi medvědem a krojem. Jedu z Karlovy Studánky, kde je asi metr sněhu,“ ospravedlňovala svůj barevný pletený hábit. 

Součástí besedy bylo i autorské čtení. Foto: Kateřina Svobodová

Po přivítání odpovídala spisovatelka na otázky týkající se její tvorby. Posluchači se tak mohli dozvědět, že inspiraci bere především ve vlastní hlavě a v rodině. Další nápady jí poskytují kamarádky, sny, touhy, vzpomínky a ambice. Obzvlášť ambice její chronicky nespokojené matky. Prozradila také, že podle posledního románu bude natočen stejnojmenný film a že na začátek léta chystá vydání nového románu.

Podle očekávání tvořily většinu publika ženy, ale i muži měli své zastoupení. „Sám se za fanouška románů Pawlowské nepovažuji, ale chci darovat kamarádce knihu s věnováním,“ řekl jeden z nich, Karel Moravec. „Každopádně vítám možnost vidět paní Pawlowskou naživo a načerpat tak její elán a charisma,“ dodal.

A co mohou čtenáři od nejnovějšího románu očekávat? „Krutě veselý příběh o mladé ženě z Česka, která se rozhoduje nejen mezi třemi osudovými muži, ale také mezi kariérou v zahraniční firmě, horskou loukou a touhou být nejkrásnější ze všech,“ hlásá sebevědomě obal knihy.

Ve skutečnosti ale není nic tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Veselý sice příběh místy je, ale vyznavač inteligentnějšího humoru se nejspíš moc nepobaví. Krutosti podrobila autorka především slepou matku hlavní hrdinky Penelopy – její handicap je neustálým zdrojem morbidního humoru. Důležitou postavou je také hrdinčin otec Zoltán, kozák ze Zakarpatské Rusi, který své dceři často neúmyslně komplikuje život. Zmíněnými osudovými muži jsou Penelopin manžel a zároveň první láska Luboš, kolega Tomáš, se kterým měla poměr v opilosti, a kozák Taras. Ke kariéře v zahraniční firmě přišla Penelopa spíš souhrou náhod než vlastním přičiněním.

Celý román, v mnoha ohledech zjevně inspirovaný autorčiným životem a původem, je plný bizarností a absurdních situací, které na sebe často navazují dost křečovitě. Kniha má cyklickou stavbu – začíná i končí líčením téhož snu, v němž Penelope sbírá maliny a v křoví narazí na medvěda. Pawlowská má zřejmě pro medvědy slabost.

Příběh je podán jednoduchým, nepříliš nápaditým jazykem a v krátkých větách. Má necelých dvě stě stran a je psán poměrně velkým písmem, pro zběhlého čtenáře je tedy záležitostí na jeden či dva večery. I když náročnější jedince Velká žena z Východu nejspíš nenadchne, fanoušci Palwlowské si určitě přijdou na své.

Klíčová slova: Halina Pawlowská, Velká žena z Východu, autorské čtení, beseda, literatura

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.