10.11.2017 22:50


Pašeráci a radikální islamisté na jedné straně, na té druhé lidé, kteří museli opustit své domovy. Téma migrace z pohledu neziskových organizací

Autor: Viktorie Melicharová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

O hrozbě radikalizace a přerozdělovacích kvotách migrantů ve středu v brněnském Bajkazylu diskutovali lidé, kteří se migraci už dlouhou dobu věnují. K tématu se vyjádřili v souvislosti s českými médii Pavel Gruber, ředitel organizace Lékaři bez hranic, odbornice na migraci z Amnesty International Šárka Antošová a analytik Michal Tkaczyk z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Do debaty se zapojil i syrský uprchlík Louai Al-Skaf a česko-syrský občan Assem Atassi.

V roce 2005 o migraci politici téměř nemluvili, a přesto zadrželi policisté v České republice více cizinců bez povolení k pobytu, než v posledních dvou letech, tedy od začátku uprchlické krize. „Před čtyřmi lety se vláda o migraci vůbec nezajímala,“ potvrdil  Assem Atassi, který má česko-syrský původ.

Na hrozbu dezinformování upozornil Michal Tkaczyk, výzkumník z Masarykovy univerzity, který se  zabývá fenoménem migrace v médiích.  “V České republice se ve velkých zpravodajských médiích nejedná o podvodné zprávy, ale o to, čemu je přisuzována důležitost, takzvaná relevance. Zprávy o migraci jsou často uváděny pomocí čísel a grafů bez rozlišení země původu migrantů. Také bývá uprchlík tematicky propojován s ilegalitou či bezpečností, tedy jako problém, který je potřeba urychleně vyřešit, aby země nebyla v ohrožení” uvedl Tkaczyk. Doplnil, že asi jenom dvacet procent médií tematizovalo migraci jako humanitární problém a varoval před nevhodným řešením, za které považuje například výstavbu plotů na hranicích.

„Kvóty ohledně přidělování migrantů také nebyly  nejlepším řešením, ale byla to snaha ulevit přetíženým zemím,“ podotkla Šárka Antošová z Amnesty International. Antošová také dodala, že velký počet příchozích lidí s odlišnými kulturními tradicemi je vždy výzvou a upozornila, že migranti nemají dnes možnost dostat se do Evropy legální cestou. Bez ohledu na to by ale měli mít možnost zažádat o azyl. Její slova podpořil Pavel Gruber z Lékařů bez hranic, který je přesvědčený, že není důležité, kdo má nebo nemá na azyl nárok, ale každý by měl mít možnost o něj požádat.

Jednou z hrozeb, které čelí země přijímající uprchlíky, je radikalizace. „Situace, která panuje v postižených oblastech, může být půdou pro radikalizaci mladých lidí, kteří hledají východisko z tíživé situace,“ řekla Antošová. Na druhou stranu může být právě radikalizace, také jedním z důvodů pro útěk ze země. „Poznal jsem jednoho migranta, který mi přiznal, že o útěku začal přemýšlet ve chvíli, kdy se radikální islamisté snažili rekrutovat jeho syny,“ oponoval Gruber. Jako řešení radikalizace vidí Atassi především prevenci a osvětu. Gruber dodal, že důležitá je také solidarita. „Ti lidé mají často pocit, že se k nim celý svět otočil zády,“ podpořil své tvrzení Gruber.

Syrský uprchlík Louai Al-Skaf, který žije se svou rodinou v České republice, ale řekl, že radikální islamisté nejsou pro Sýrii největší hrozbou. „Rusové testují při bombardování Sýrie nové zbraně. To dělali sice i Íránci, ale to Rusové zničili historické město Aleppo,“ poznamenal Al-Skaf. Gruber přiznal, že se Lekáři bez hranic marně snaží zajistit záchranné operace v Sýrii. „Syrský prezident Bašár al-Asad nás do země nechce pustit,“ řekl.

Gruber zmínil i pašeráky, to jsou lidé, kteří poskytují uprchlíkům často velmi nebezpečné čluny pro přepravu přes moře do Řecka či Itálie. Cena za osobu bývá asi dva tisíce euro. Pro obyvatele válkou zmítaných zemí je to často nedosažitelná částka. Některým se ale peníze sehnat podaří. „Když ale vidí vratké čluny, do kterých mají nastoupit, často si svůj útěk rozmyslí. Pašerák ale v takovém případě často použije zbraň,“ dodal Gruber. Migrant tak nemá na vybranou. Buď do lodi nastoupí, čímž riskuje svůj život po cestě přes moře do Evropy, nebo nenastoupí a pašerák ho na místě zastřelí.

„Kromě cesty přes moře prodávali pašeráci i služby dobrovolníků,“ upozornil dobrovolník z Pomáháme lidem na útěku. Migranti si tak od pašeráků „koupili“ služby, které dobrovolníci dělali zadarmo, a na které nebyl pašerák nijak napojen.

Klíčová slova: migrace, média, uprchlíci, humanitární pomoc, neziskové organizace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.