19.04.2011 19:37


Palestinský velvyslanec přednášel studentům v Brně

Autor: Kateřina Dlabačová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Problém Palestiny a uznání její existence jako státu je stále aktuální. Nejen o konfliktech v pásmu Gazy přijel studentům Masarykovy univerzity přednášet velvyslanec palestinské samosprávy v České republice Mohamed Salaymeh.

Brno – Velvyslanec palestinské samosprávy Mohamed Salaymeh přednášel v úterý 19. dubna na brněnské fakultě sociálních studií. Mluvil nejen o situaci v Palestině, která stále není ostatními zeměmi uznaná jako stát, ale i o tom, jak se mu líbí v Čechách.

„Novodobá historie naší země, pokud hovoříme o dvacátém století, začíná v podobě britské kolonie. Během druhé světové války přijala Palestina okolo šesti set tisíc Židů z Evropy, kteří k nám utíkali před hrůzami, které se jim v té době děly,“ zahájil Salaymeh přednášku. Akce začala ve dvě hodiny odpoledne a odehrála se celá v anglickém jazyce. Velvyslanec mluvil nejdříve o historii Palestiny. „Naše samospráva požaduje, aby se nám uznaly hranice z období před rokem 1967. Tedy předtím, než Izrael obsadil pásmo Gazy a západní břeh Jordánu. Nyní, za vlády prezidenta Obamy, který je nakloněn k uznání Palestiny jako plnohodnotného státu, se situace pro náš stát zdá být lepší než kdy dříve,“ dodal.

Mohamed SalaymehVelvyslanec dále hovořil nejen o problémech uznání dnešního palestinského území jinými státy, ale také o problémech s pitnou vodou v Palestině a o současných politických snahách místní samosprávy. Salaymeh působí v Praze od března roku 2006, kdy předal prezidentovi Václavu Klausovi své pověřovací listiny. Dříve, než se přesunul do České republiky, zastával funkci velvyslance v Bulharsku. „Mým cílem v České republice je zlepšit povědomí o skutečné situaci v naší zemi. Česká republika je všeobecně zaměřena spíše na spolupráci s Izraelem, a proto bych chtěl vylepšit pohled Čechů na Palestinu,“ řekl.

Zájem studentů o setkání se zástupcem Palestiny byl velký. Na závěr zhruba hodinové přednášky dal Salaymeh prostor na jejich dotazy. Studenti se ptali hlavně na cíle velvyslancovy práce v České republice, jeho pohled na revoluce v arabském světě  a na otázky soužití s židovským obyvatelstvem.

„Palestina mě hodně zajímá. Boje tam probíhají v podstatě nepřetržitě a nezdá se, že by se Palestinci přibližovali k mírovému řešení situace. Zajímal mě hlavně pohled oficiálního zástupce Palestiny na celý problém. Setkání se Salaymehem  bylo určitě přínosné,“ zhodnotila přednášku studentka Ester Neuwirthová.

„Nyní žije velké množství Palestinců za hranicemi současné Palestiny. Založili rodiny a bydlí po několik generací v zahraničí. My ale trváme na konečném ustanovení státu, abychom mohli dát lidem možnost žít ve svém vlastním státě,“ dodal Salaymeh na konci přednášky.

Hranice palestinského území, které je částečně pod kontrolou hnutí Hamas a Fatah, jsou už dlouhou dobu předmětem sporů. Palestina je částečně samostatný stát, který se skládá ze západního pobřeží Jordánu a pásma Gazy. Oficiální název zní Autonomní území pod Palestinskou národní správou. Většinu z necelých čtyř milionů obyvatel tvoří muslimové. Stát Palestina vyhlásil v roce 1988 Jásir Arafat, ale Izrael ho na rozdíl od více než stovky států nikdy neuznal.

Klíčová slova: velvyslanec, Palestina, Salaymeh

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.