02.05.2018 12:02


Pálení čarodějnic v Králově Poli napomáhá lidským vztahům. Sousedé se sejdou u ohně, děti dovádí

Autor: Ondřej Zoubek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Lidový zvyk pálení čarodějnic přetrval až do současnosti, byť s trochu odsunutým původním významem. Náboženský akt upálení je upozaděn, proměnil se v rodinnou zábavu, setkání přátel a hodování. V Králově Poli vzplála varta s čarodějnicí už popáté, o hlavní část programu se postaraly skupiny Hladolet a Cech, děti se na Slovanském náměstí mohly věnovat rozličným aktivitám.

Královopolská čarodějnice před uhořením. Foto: Ondřej Zoubek

Brno – Jak si lze užít předvečer svátečního prvního máje, ukazují už pátým rokem obyvatelé Králova Pole. Od roku 2014 se zde v poslední dubnový den pravidelně pálí čarodějnice. Letošní rok byl díky příznivému počasí zvlášť povedený, Slovanské náměstí navštívilo odhadem tisíc lidí. Program pondělního odpoledne začal o půl čtvrté čarodějnickým vystoupením Divadla Kejkle.

V posledních letech se postupně upouští od původního náboženského významu svátku, kvůli kterému byl ve dvacátém století komunisty zakázán. "Lidé se sem přichází pobavit, strávit čas jinak než obvykle. Všímáme si, jak se baví, a snažíme se jim ten den každoročně zpříjemňovat," řekla organizátorka Olga Pelcová. Na děti letos čekaly aktivity v režii královopolských skautů či dobrovolných hasičů. Zatímco k poslechu hrála skupina Hladolet symbolicky písně se středověkou tematikou, děti obcházely stanoviště a plnily úkoly.

Městská část Královo Pole vždy pořádá pálení čarodějnic ve spolupráci s lokálními spolky. "Letos to jsou skauti, vloni turistický oddíl," pokračovala Pelcová. Na travnaté ploše rozlehlého náměstí posedávali lidé na dekách, piknikovali nebo opékali buřty nad společnými ohništi. "Hodně lidí bydlí v bytech, nemůžou se běžně sejít a posedět u ohně. Mám pocit, že se vracejí k tradicím a chtějí se bavit. Ale jednoduše, družit se bez vymýšlení složitých a drahých věcí," sdělila organizátorka.

Počasí letošnímu pálení čarodějnic mimořádně přálo. V Praze rozdělávání ohňů kvůli horku zrušili, v Brně čarodějnice vzplály. Dvoumetrovou vatru s ježibabou, kterou vyrobily děti ze školy Košinova, zažehli o půl osmé starostka městské části Královo Pole Karin Karasová (ANO) a místostarosta Daniel Valenta (TOP 09). Některé děti v kouzelnických pláštích a s čarodějnickými maskami hrůzou pištěly, jiné sledovaly hořící hranici v němém úžasu. "Odnesou si nesmírný zážitek," těšilo starostku.

Početná návštěva příjemně překvapila také ji. "Počasí nám většinou přeje, jsem ráda, kolik lidí se tady potkalo. Schází se zde sousedé z Králova Pole, je to příjemné," podotkla Karasová. Po čarodějnici nezůstala po pár minutách ani stopa, setmělo se a mnozí rodiče s dětmi se odebrali domů. Zbylé návštěvníky bavila až do desáté hodiny kapela Cech. Čarodějnice se na brněnském území nepálily jen v Králově Poli, ale také v Židenicích, Chrlicích, Líšni, Modřicích nebo ve Slatině.

Klíčová slova: pálení čarodějnic, Královo Pole, Karin Karasová, Olga Pelcová, Hladolet, Cech, sousedské vztahy, Daniel Valenta

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.