13.11.2017 13:16


Otužilci rozčeřili hladinu Palavy, na místo museli přijet záchranáři

Autor: Iveta Borková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Vzduch měl teplotu pět stupňů a voda sotva o dva víc. Přes sto sedmdesát otužileckých plavců se zapojilo v sobotu do druhého ročníku Českého poháru v zimním plavání. Na Blanenské přehradě Palava zažili perné chvíle soutěžící i diváci při rozplavbě na nejkratší soutěžní trati. Sedmdesátiletá žena zhruba v polovině okruhu upadla do bezvědomí, z vody ji vynášeli záchranáři i přihlížející plavci. 

Foto: Iveta Borková

Blansko - „Jaká je voda,“ volá ze břehu návštěvník v zimní bundě na jednoho z prvních otužilců. „Příjemná, když je člověk chvíli v ní, tak se s tím srovná,“ odpovídá pán s prošedivělými vlasy. Na sobě má jen plavky a červenočernou mikinu. Chystá se na nejkratší závodní trať dlouhou dvě stě padesát metrů. Spolu s ním se do Blanska sjelo více než sto sedmdesát otužilců. Závod na Palavě byl šestým ve druhém ročníku Českého poháru v zimním plavání. Po Punkvě, Slavkově, Jičíně a Přerově pořádal Fides Brno zimní plavání v Blansku společně s městem při příležitosti oslav vítání svatého Martina.

Nejkratší nezávodní stometrovou trať si vyzkoušeli amatérští plavci, kteří s otužováním začínají. „Je to můj úplně první závod. Jsem nad míru spokojený, na to, že jsem s otužováním začal před měsícem. Bylo to perfektní, vynikající atmosféra i voda,“ pochvaloval si Pavel Ševčík. Ani umístění těsně pod stupni vítězů ho nerozhodilo. „Skončil jsem čtvrtý. Mám ještě co zlepšovat,“ přemítal plavec.

Do rozplavby závodu na dvě stě padesát metrů nastoupilo třicet dva závodníků. Někteří z nich by ani na delší trasu nemohli, protože voda klesla pod osm stupňů a do takové teploty je třeba mít lepší výkonnost. Do cíle nejrychleji doplula Nikola Kopecká s časem 3:12 minut a Jan Váně s časem 3:34.

Následně museli pořadatelé celý závod přerušit. Sedmdesátiletá žena upadla do bezvědomí a začala se topit. Pro bezvládné tělo okamžitě vystartovali plavci z břehu, kteří si ho všimli nejdřív, a následně i záchranáři hlídkující z loďky na hladině i u sanitky na břehu. Po zhruba patnáctiminutové prodlevě se zdravotníkům podařilo ženu stabilizovat a dostat mimo ohrožení života.

„I to se může přihodit, je to přeci jen už trošku extrémní sport a podmínkou je fyzická kondice. Na chvilku jsme závod přerušili, ale pokračovali jsme kilometrovými rozplavbami,“ ohlédl se za nepříjemnou situací ředitel závodu Pavel Mikulášek. I on nastoupil do nejdelší trati závodu v rychlejší ze dvou rozplaveb, v celkovém pořadí skončil jedenadvacátý. Nejrychleji trať zvládl Michal Slanina za 13:01 minut a Victoria Mori s časem 12:50. Nejdelší úsek byl také počtem padesáti dvou plavců nejpočetněji zastoupený. „S počtem účastníků jsem spokojený, je nás hodně,“ pochvaloval si Mikulášek.

Trase dlouhé půl kilometru kralovali Milan Štencl (7:35 min.) a Denisa Haltmarová (7:43). Třičtvrtě kilometr zaplavali nejrychleji Jaromír Švestka (12:30) a Petra Johová (12:30). Blanenský závod nesl pořadové číslo šest v letošním ročníku poháru. Do konce kalendářního roku čekají na otužilce ještě závody v Plumlově, Plzni, Hradci Králové, Chocni, Náchodě a v Praze. 

Klíčová slova: otužilci, plavání, blansko

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.