01.05.2012 00:36


Oslava jara a studentského života vyvrcholí představením jednadvaceti skupin

Autor: Věra Jandová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Měsíc studentských oslav zvaný Majáles vrcholí. V pátek 11. května před polednem projde Brnem slavnostní průvod masek, aby zahájil hlavní den slavností konaný v areálu Hněvkovského. Tam budou pro veřejnost připravena tři pódia, na kterých se představí celkem dvacet jedna hudebních skupin.

Brno Někteří se na dvacet čtyři hodin ožení a vdají, jiní si už tradičně zvolí svého nového krále. Také tak bude vypadat hlavní den letošních brněnských studentských oslav. Událost bude zahájena průvodem tvořeným účastníky v maskách a adepty na krále slavností tohoto roku. Pochod vyjde v jedenáct hodin dopoledne z náměstí Svobody, projde ulicí Masarykovu a Novými sady k řece, kde se kandidáti na krále nalodí na plavidla a budou pokračovat po vodě. Zbylí účastníci budou moci jít po stezce podél řeky až k areálu Hněvkovského, kde začne hudební festival.  Na studentských oslavách nesmí chybět pivo. Autor: Věra Jandová

Letos se představí více než dvacet skupin, mezi nimi Nightwork, Horkýže Slíže, Inekafe, Monkey Business, Mig 21 nebo Sto zvířat. Zahraje i populární zpěvák Tomáš Klus nebo duo Čoko Voko. „Dříve nebyly studentské slavnosti jara tak rozšířené a netrvaly tak dlouho. Od té doby, co se konají v areálu Hněvkovského, nabízí větší výběr skupin a interpretů. Chodí také čím dál více lidí,“ vysvětlila jedna z hostesek jarního festivalu Veronika Ropová.

Součástí hlavního dne oslav nebudou pouze hudební skupiny, ale i pestrý doprovodný program. Kromě hudebních vystoupení je připravený studentský jarmark a trh s módou, kde si přijdou na své zastánci nezávislých návrhářů. Kromě krále slavností se bude opět vybírat i nejkrásnější dívka. Návštěvníci si budou také moci vyzkoušet skákací boty či zjistit, jak dlouho udrží rovnováhu na balanční plošině. „Minulý rok jsem si májové slavnosti užila. Ze všech kapel se mi nejvíc líbila skupina MIG 21. Taky jsem ozkoušela skákací boty,“ svěřila se návštěvnice minulého ročníku Eva Spurná. Spurná se zúčastní i letos. „Chystáme se s přáteli znovu. Nejvíc se asi těším na Tomáše Kluse, který v Brně loni nebyl,“ dodala.

Na studentské oslavy do Brna každý rok přijedou stovky lidí. „V posledních letech jsme s událostí nezaznamenali žádné problémy,“ přiblížila pracovnice úřadu pro Brno-střed Kateřina Nádeníčková. „Každoročně dokáže policie akci dobře zajistit, letos tomu bude stejně,“ uvedla Nádeníčková.

Měsíc studentských oslav zahájili brněnští studenti 11. dubna vztyčením jedenáctimetrové májky. Slavnosti jara se v období dubna až května odehrávají na mnoha místech republiky. Několikadenní oslavy plné zábavy a studentské nevázanosti mají mnoho forem. Ve větších městech mají podobu festivalů pod širým nebem. „Majáles není pouze o hudebním festivalem. Tvoří ho i širší doprovodný program. Letos můžou zájemci navštívit divadla, zahrát si laserovou bitvu nebo si vyzkoušet tvorbu graffiti,“ přiblížila hosteska Ropová. „Letošní program potrvá až do června, bude tedy pokračovat i po hlavním dnu oslav,“ uzavřela Ropová.

 

Jak se dostanete na Majáles?
- Z Hlavního nádraží: tramvaj 9 a 12 směr tramvajová zastávka Komárov
- Ze směru Bohunice: linka č. 50, zastávka Komárov
- Autbusové linky 40, 48, 63, 67: zastávka Hněvkovského

Klíčová slova: Malájes, studentské oslavy, oslavy jara, skupiny, doprovodný program

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.