05.03.2014 19:46


Orosený půllitr v kombinaci s divadlem: Brněnský Lunapark boří mýty

Autor: Maršovská Kristýna | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Cinkot pivních krýglů utichá, dámy přestávají jíst dortíky – na improvizovaném jevišti totiž právě odstartovalo divadelní představení. Že tato situace není pouze utopií, ale dobře fungujícím nápadem, ukazuje letos již pátý ročník festivalu Brněnský Lunapark aneb Divadlo ke kávě.

Audio

    Ukázka ze stand-up comedy seskupení NaMikrofon. Účinkuje Pavel Tomeš.
         
    Autor: Kristýna Maršovská

Brno  V následujících osmi týdnech oživí brněnskou kavárenskou scénu festival, jehož záměrem je představit Brno jako lunapark plný netradičních zážitků. „Cílem je prezentovat široké spektrum brněnských nezávislých divadel neotřelým způsobem, seznámit s nimi veřejnost v přirozeném prostředí kaváren a snad i nalákat návštěvníky na běžná představení těchto seskupení,“  upřesnila myšlenku  její organizátorka Kateřina Eichlerová.

Vstupné na Brněnský Lunapark je dobrovolné. Foto: Kristýna MaršovskáBěhem čtyřiceti dvou večerů se zájemcům představí osmnáct divadelních souborů a dvacet hudebních skupin v kavárnách po celém Brně.  Letošní ročník Brněnského Lunaparku zahájili v pondělí 3. března členové seskupení NaMikrofon svou stand-up komedií. „Akce jsme se účastnili již počtvrté. Publikum bývá skvělé, i když občas asi trochu překvapené, protože nejsme divadlo – stoupneme si k mikrofonu a mluvíme. Lunapark pro nás znamená šanci oslovit nové diváky,“ uvedl člen souboru NaMikrofon Pavel Tomeš.

Brněnský Lunapark je jedinou akcí svého druhu v České republice. Neotřelý nápad spojit divadlo a kavárenské prostředí vznikl na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v předmětu  s názvem Řízení kulturního provozu. Jeho autory jsou divadelník a kavárník Pavel Baďura a profesor Viktor Pantůček. „Myšlenka festivalu se mi líbí, přiblíží divadlo lidem, kteří mají rádi uvolněnou atmosféru. V kavárně je navíc lepší prostředí pro komunikaci herce s divákem,“ uvedl jeden z návštěvníků pondělního představení Filip Burger.

Mezi kavárny, které poskytnou útočiště divadelním souborům v letošním roce, patří například Kabinet Múz, Café Mezzanine či Tři ocásci.  „Podniky vybíráme v závislosti na tom, jestli běžně dávají prostor kulturnímu dění i během roku,“ vysvětlila Eichlerová.  Nedílnou součástí festivalu je také doprovodný hudební program, který následuje po každém představení. „V uplynulých čtyřech letech jsme dali prostor více než šedesáti brněnským hudebním seskupením. Letos představíme deset nových,“ dodala Eichlerová. Záštitu nad Brněnským Lunaparkem převzalo občanské sdružení Kulturárium, díky kterému se v Brně konají i další festivaly, mezi které patří Týden kávy, Kabinet nezávislého filmu či Tanec a handicap.

Klíčová slova: Brněnský Lunapark aneb Divadlo ke kávě, festival, Brno, divadlo

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

ctitel | 06. 03. 2014, 08:23
Slečno Kristýno, vy píšete prosě překrásně, už delší dobu Vás sleduji a nemůžu se nabažit Vašeho stylu. Jen mne rmoutí, že na takové představení chodíte s tím uličníkem Burgerem. Ale co na plat, píšete pořád úžasně.