13.04.2011 10:27


Organizátoři petice žádají veřejnou diskuzi na fakultě a posunutí termínu

Autor: Jana Frolcová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Zvýšení poplatků za prodlužování studia, které schválilo vedení fakulty počátkem tohoto roku, vyvolalo mezi studenty řadu nevolí, ale i souhlasného přitakávání. Na tom, že vysoký počet věčných studentů není pro fakultu přínosný a dlouhodobě udržitelný, se většinou shodují oba tábory. Jejich názory se ale liší v době, kdy se má začít tomuto fenoménu předcházet.

Část studentů se proti rozhodnutí fakulty obrátila zády. Foto: Jana FrolcováBrno – Místo dvanácti dvacet čtyři tisíc. Tolik peněz si připraví studenti, kteří prodlouží standardní dobu svého studia o více než jeden rok. Nové opatření namířené hlavně proti věčným studentům bude platit od začátku přístího akademického roku. S tím nesouhlasí organizátoři petice, kteří navrhují posunout termín o dva roky. Pavel Buršík, student fakulty sociálních studií a práv, který petici také podepsal, vysvětluje: „Vedení fakulty studenty nabádá, aby této změně přizpůsobili svoji studijní strategii. To by však bylo možné za předpokladu, že by o tom věděli dopředu a upravili podle toho počet svých studií, výjezdy do ciziny nebo pracovní aktivitu.” 

V petici se ale studenti nezaměřují pouze na poplatky, ale také na rozvoj komunikace. „Na fakultě podle našeho názoru chybí veřejná diskuze nad mnoha palčivými tématy, která trápí nejen studenty, ale i její zaměstnance,” řekl organizátor akce Matěj Feldek. Zároveň dodal, že tohoto cíle již částečně dosáhli. Dodnes petici podepsalo přes sto šedesát lidí osobně a přes dvě stě třicet dalších vyjádřilo svou podporu na internetu. „Pokoušeli jsme se o změnu již před peticí, ale bez širší podpory lidí to nemělo význam. Rozhodně se ale nesoustředíme jen na sběr podpisů a s vedením školy samozřejmě jednáme,” upřesnil Feldek.

Část studentů ale svůj podpis připojit odmítla. „Za čtyři roky lze vystudovat úplně bez problémů, a to i pokud nesplníš předmět nebo odjedeš studovat za hranice. Myslím si, že pokud ta suma nebude dostatečně vysoká, tak si z toho budou dělat všichni holubník,” dodala k problému studentka Magda Komínková. Upozornila tím i na fakt, že fakulta sociálních studií má nejvíce věčných studentů z celé Masarykovy univerzity.

Petice vznikla po neoficiálním setkání s kandidátem na děkana Břetislavem Dančákem, který zvýšení poplatků podporuje. „Ministerstvo školství mění pravidla uprostřed hry fakultě, která bude muset pravděpodobně od roku 2013 platit přímo ministerstvu za studenty, kteří přesahují určenou dobu studia,” uvádí důvod, proč vedení poplatky od září schválilo. Vybrané peníze pak hodlá fakulta využívat na stipendia, která jsou určena ke zlepšení kvality studia a na podporu vědecké činnosti ostatních studentů.

Proti zvýšením poplatků, které ustanovil děkan Fakulty sociálních studií Ladislav Rabušič, se postavil i akademický senát. Jeho funkce je vyjadřovací, proto jeho stanovisko rozhodnutí fakulty neovlivnilo. Jak celá akce skončí, je zatím nejisté. Mluvčí fakulty Tereza Fojtová uvedla, že škola se bude samotnou peticí určitě zabývat, ale až ve chvíli, kdy jim ji studenti předloží. „Do té doby nemůžeme říct žádné stanovisko,” dodala. „Pro nás to není ztráta času minimálně z toho důvodu, že jsme vzbudili zájem studentů, kteří jsou ochotni konfrontovat své názory s druhými,” řekl k diskuzi o úspěšnosti akce Feldek.

Klíčová slova: Fakulta sociálních studií, petice proti zvýšení poplatků, vedení fakulty

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.